CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
mrostova
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sie 2017, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry, potrzebuję porady dotyczącej kaktusa.
Niestety nie wiem jaki to gatunek, dostałam go w prezencie bodajże w listopadzie. Podlewałam go średnio raz na dwa tygodnie i stał na parapecie z dostępem do światła (ale nie bardzo intensywnym). Nigdy nie zauważyłam u niego jakiejkolwiek zmiany, ani nie urósł ani nie usechł, ani nie zgnił. Ostatnio kupiłam nowe kwiatki i postanowiłam go przesadzić, ale dosyć partyzancką metodą, bo absolutnie się na tym nie znam. Wyjęłam go z doniczki w której go dostałam, w nowej doniczce podsypałam ziemią uniwersalną i włożyłam kaktusa. Razem z tamtą ziemią, bo widziałam jego delikatne korzonki i szczerze powiedziawszy nie wiedziałam jakbym miała się jej pozbyć. Zauważyłam że kaktus z dwóch stron od ziemi jakby przysychał.
Jak mogę się dowiedzieć, czy on w ogóle żyje? Od paru miesięcy nabijam się, że dostałam kaktusa zombie, ale chciałabym jednak żeby trochę pożył :(

Na zdjęciach korzonki po wyjęciu z oryginalnej doniczki i obie strony, które "usychają"(?).
http://imageshack.com/a/img924/2464/g8IyJ9.jpg
http://imageshack.com/a/img923/7425/S8bRLn.jpg
http://imageshack.com/a/img924/2080/aGErxa.jpg

Z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Podłoże jest do wymiany, poczytaj te wątki:

Podłoże

Przesadzanie

Zrób zdjęcie całej rośliny, bo z tego co widzę to nie kaktus tylko jakiś inny sukulent.
Jeśli ta zmiana nie jest miękka, to może to są oznaki starzenie albo jakiś osad.
Co do stanowiska (z niewielkimi wyjątkami), sukulenty potrzebują słonecznego stanowiska, czyli parapet a nie gdzieś w głębi pomieszczenia.

I taka rada, którą powtarzam amatorom, żeby po zakupie albo jeszcze przed jakiejkolwiek rośliny, wpierw poczytać o jej wymaganiach i warunków uprawy, bo często wskutek błędów uprawowych, można dojść do takiego punktu, gdzie już nie da się jej uratować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mrostova
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sie 2017, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

norbert76 pisze: Zrób zdjęcie całej rośliny, bo z tego co widzę to nie kaktus tylko jakiś inny sukulent.
Hmm, naiwnie pomyślałam, że skoro są igły to to jest kaktus :) Bardzo proszę, tu całe zdjęcie:
http://imageshack.com/a/img924/7176/rSxqr9.jpg
norbert76 pisze: Jeśli ta zmiana nie jest miękka, to może to są oznaki starzenie albo jakiś osad.
Faktycznie, jest to chyba osad, bo mogę go zdrapać paznokciem - pytanie czy powinnam?
norbert76 pisze: Co do stanowiska (z niewielkimi wyjątkami), sukulenty potrzebują słonecznego stanowiska, czyli parapet a nie gdzieś w głębi pomieszczenia.
Teraz stoi na południowo zachodnim parapecie, więc słońca ma pod dostatkiem :)
norbert76 pisze: I taka rada, którą powtarzam amatorom, żeby po zakupie albo jeszcze przed jakiejkolwiek rośliny, wpierw poczytać o jej wymaganiach i warunków uprawy, bo często wskutek błędów uprawowych, można dojść do takiego punktu, gdzie już nie da się jej uratować.
Tak jak mówiłam, to był prezent więc niespecjalnie miałam czas się na niego przygotować ;)

Dziękuję za szybką odpowiedź :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czyli jednak kaktus, tylko szczepiony.

Te dwa linki co wcześniej podałem jak najbardziej aktualne.

Możesz poczytać też ten o tych kaktusach: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=17287 . Generalnie jest w dobrej kondycji, jak zapewnisz mu właściwe warunki uprawy, kilka lat powinien pożyć - dłużej zwykle nie żyją.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nikt nie ma pomysłu co może im dolegać? :\
polyken pisze:Witam
Mam mały problem z dwoma sukulentami, dolne liście powoli odpadają.
W obu przypadkach liście robią się żółte i usychają.
Rośliny stoją na południowo-zachodnim oknie, mają wymienioną ziemię zgodnie z radami forumowiczów, podlewam je raz w tygodniu dużą ilością wody, której resztę zlewam ze spodka. Będę wdzięczny za rady, pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mrostova
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sie 2017, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

norbert76 pisze:Czyli jednak kaktus, tylko szczepiony.

Te dwa linki co wcześniej podałem jak najbardziej aktualne.

Możesz poczytać też ten o tych kaktusach: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=17287 . Generalnie jest w dobrej kondycji, jak zapewnisz mu właściwe warunki uprawy, kilka lat powinien pożyć - dłużej zwykle nie żyją.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Polyken, gubienie dolnych liści u gruboszy to normalne - w naturze to są z reguły drzewa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czy jeśli kaktus jest miękki, to oznacza to gnicie? Jego wygląd zewnętrzny jest w porządku, korzenie również wydają się zdrowe.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A może on jest zwiędnięty z powodu braku wody :?: Teraz panują upały i jeżeli ma małą doniczkę i stoi na zewnątrz to szybko wysycha.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Żeby kaktus był 'zwiędnięty' z powodu braku wody, to musiałoby upłynąć bardzo dużo czasu.

Mógł być przelany, mógł się dostać jakiś patogen. Cały jest miękki? Idzie to od góry czy od dołu? Koloru nie zmienił?
A co to w ogóle jest za kaktus?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kurdupel Echinocereus bristolii. :> Ogólnie przez miesiąc siedział w półcieniu(zapewne stąd wyciągnięcie), bo nie miałem możliwości go wystawić na słońce i starałem się ograniczać podlewanie. Kilka tygodni temu wyniosłem go do jego nowego domu :D i podlałem sporą ilością wody.

Obrazek

@edit
W ogóle kupiłem go pod koniec maja na wystawie kaktusów w Ogrodzie Botanicznym UJ i ta część z młodymi, czerwonymi cierniami była dwa razy mniejsza. One zawsze tak szybko rosną czy to wszystko wina tego że trzymałem go miesiąc w nikłych ilościach promieni słonecznych?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ciemne stanowisko i to jeszcze miesiąc czasu... = wyciąganie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czyli w jednym się upewniłem, dziękuje. Tylko dlaczego on jest na całej powierzchni miękki?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”