Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
darianka
 Tytuł: Re: Czy można przyciąć liście storczyka?
PostNapisane: 17 sie 2016, o 14:41 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Kochani jeżeli chodzi o storczyki, chciałam się dopytać czy osłonka ma znaczenie w rozwoju storczyka ? Pytam ponieważ kiedyś słyszałam, że jak korzenie mają ciemno wtedy roślina nie chce rosnąć, dlatego ważne żeby doniczka była przezroczysta. Natomiast upatrzyłam sobie doniczkę ażurową LACE DLAC140-389U i nie wiem czy na pewno mogę ją zakupić dla moich storczyków :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

sylwik
 Tytuł: Re: Czy można przyciąć liście storczyka?
PostNapisane: 17 sie 2016, o 16:20 
500p
500p

1 szt.
Wszystko zależy od odmiany storczyka. Niektóre storczyki wolą rosnąć w zwykłych, ciemnych doniczkach. A przezroczyste nadają się dla falenopsisów. Uprawiałam falenopsisy w różnych doniczkach. Falki dużo szybciej rosną właśnie w takich przezroczystych doniczkach bo mają więcej światła. Dobrze też rosną uprawiane na podkładce oczywiście dzięki światłu.

bodzieq
 Tytuł: Re: Doniczki lub osłonki do storczyków
PostNapisane: 2 mar 2017, o 19:00 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Hejka :D ponawiam temat.... Ostatnio chodząc po dziale ogrodniczym natknąłem się na osłonki wykonane z łupiny orzecha kokosowego (dokładniej duży orzech wydrążony w środku) . Jak sądzicie czy taka osłonka byłaby właściwą dla storczyka?? ( głównie chodzi mi o falenopsisy)

Pozdrowionka :wink:

norbert76
PostNapisane: 2 mar 2017, o 19:51 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Do uprawy Falenopsisów powinny być przezroczyste doniczki, więc takie łupiny raczej odpadają.

*Kasia
PostNapisane: 3 mar 2017, o 11:08 
500p
500p

1 szt.
Eeee tam. Moje od wielu lat zawsze rosły w osłonkach nieprzezroczystych i nic się z nimi złego nie działo.

norbert76
PostNapisane: 3 mar 2017, o 12:37 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Ok., ale wszędzie piszą żeby dawać przezroczyste i w takich rosną moje. Poza tym w takich doniczkach widać, kiedy trzeba podlać

bodzieq
PostNapisane: 4 mar 2017, o 01:44 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Chyba zdecyduje się na taki ażurowy kosz z " wiklinopodobnego" surowca - taki w którym storczyka można powiesić... Korzenie widać, a i mają świeże powietrze... Dobrze myślę?

ivonar
PostNapisane: 4 mar 2017, o 22:38 
200p
200p

---
Jak każda kobieta lubię by było estetycznie i ładnie dla oka. Jak trafiłam na FO, to zrozumiałam pewne rzeczy. Storczyk falenopsis lubi i światło i powietrze w korzeniach. Tak jest i już. Dałam przeźroczyste osłonki, dla moich 5 sztuk, takie same. Na parapecie wygląda to nieźle. Plus jest taki, że widzę korzenie i wiem kiedy podlewać. Wcześniej stawiałam w czym mi się podobało i gdzie mi pasowało. Skutek był taki, że ratowałam z pomocą ludzi z FO. Pewnie, że można wyrzucić, jak coś jest nie tak, i już. Kupić nowe i po kłopocie. Tylko, czy o to chodzi :?: Trzeba rozważyć, czy chcesz mieć rośliny na pokaz, czy chcesz być hodowcą. Przepraszam, że może zbyt ostro. Taka już jestem. Pozdrawiam.

norbert76
PostNapisane: 4 mar 2017, o 22:49 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Wg mnie bardzo dobrze napisałaś. :) Ale taka jest prawda, albo postawimy na estetykę albo na dobro rośliny. Choć osobiście uważam, że plastikowe transparetne doniczki są zarówno estetyczne, jak i z korzyścią dla Falenopsisów. Na chwilę obecną mam ponad 20 storczyków i za wyjątkiem Cymbidium, wszystkie rosną w takich doniczkach. Wiem, kiedy muszę je namoczyć.

Sahe
PostNapisane: 4 mar 2017, o 22:55 
200p
200p

1 szt.
A ja mam większość storczyków w doniczkach ceramicznych, a nie szklanych, z tym, że osłonki są po 2 cm szersze z każdej strony plastikowych doniczek w której znajduje się podkład z korzeniami, i moje phalki rosną tak już po kilka lat i nic im nie jest, a światła w tych osłonkach nie mają prawie wcale.

norbert76
PostNapisane: 5 mar 2017, o 00:08 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
W sumie to należałoby wziąć dwa Falenopsisy i jednego posadzonego w przezroczystej doniczce, a drugiego w takiej dodatkowej osłonce i zobaczyć czy będzie jakaś różnica w wyglądzie, kwitnieniu, itd.

ivonar
PostNapisane: 5 mar 2017, o 10:34 
200p
200p

---
U mnie wygląda to tak :) Może fajerwerków nie ma, ale (odpukać) rośliny dają radę. Teraz zaczynają kwitnąć. U mnie przeźroczyste osłonki sprawdzają się.

Sahe
PostNapisane: 6 mar 2017, o 22:40 
200p
200p

1 szt.
U mnie efekty w nieprzeźroczystych doniczkach są następujące:

Większość storczyków rośnie tak od kilku lat. Fotografie z początku stycznia, aktualnie kwitnień mam podobną ilość. Podlewam zupełnie na oko, raz na 4-6 dni, nawożę także nieregularnie.

Obrazek

Obrazek

ivonar
PostNapisane: 7 mar 2017, o 19:21 
200p
200p

---
Sahe, piękne te twoje storczyki. Masz je kilka lat i pewnie doświadczenie nie małe. Też mam znajomą, która ma około 60 sztuk (sama nie pamięta ile) i podlewa raz w miesiącu przez cały rok. Robi to w wannie, a na dno każdej doniczki daje wodę, na zapas. I rosną. A jak jej coś padnie, to wyrzuca, idzie kupuje nowe i uzupełnia kolekcję. Moje doświadczenie ze storczykiem było przykre, prawie go zamordowałam. Jak zaczęłam stosować się do zaleceń, to efekty są takie, że nie straciłam kolejnych. Skoro mądrzejsi ode mnie mówią, że falenopsis potrzebuje w korzeniach i powietrza i światła, to tak robię. Poza tym, są ludzie o tak zwanych "zielonych rękach", którym i "z kamienia coś wyrośnie". Bałabym się jednak dawać takich rad innym. Gdzieś wyczytałam, że roślina (nie tylko storczyk) dąży do rozmnożenia, jeżeli warunki są nie koniecznie sprzyjające (by przedłużyć gatunek), albo wtedy, gdy jest to podyktowane cyklem biologicznym. Tak czy siak, gratuluję Ci pięknych kwitnień.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 46 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości