Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
Goshia
 Tytuł: Re: Przekonania stają się przeszkodą.
PostNapisane: 11 lis 2013, o 11:33 
500p
500p

1 szt.
Jest jakaś alternatywa dla plastikowej doniczki dla storczyka? Dowiedziałam się dzisiaj, że podłoże mam, ale doniczki niestety nie. Chciałabym przesadzić to dzisiaj, a z racji święta nie mam gdzie jej kupić, a od jutra zaczynam szkołę.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kahim
 Tytuł: Re: Przekonania stają się przeszkodą.
PostNapisane: 11 lis 2013, o 11:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Plastikowy pojemnik po śledzich :D
Wszystkie plastikowe pojemniki o odpowiedniej wielkości się nadają. Wystarczy porobić dziurki.
Inną opcją jest ceramiczna doniczka z otworami, ale taką trzeba mieć, bo wiercenie w ceramice różnie się kończy :wink:
Widziałam też opcję sadzenia storczyka w durszlaku ( gdzieś na FO, ale nie wiem czy dobrze się sprawdził, więc warto poszukać).

Można też z wąskich listewek zrobić koszyk ( również do znalezienia na FO).

:D

onectica
 Tytuł: Doniczki lub osłonki do storczyków
PostNapisane: 13 mar 2016, o 12:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
W jednym z fachowych poradników padło zdanie: pamiętajmy o tym, że storczyki z rodzaju Phalaenopsis hodujemy w doniczkach przezroczystych, jednak osłonki już takie być nie muszą.

Czy to nie wyjdzie na to samo, jeżeli falenopsis zostanie posadzony do przezroczystej doniczki i włożony do nieprzezroczystej osłonki albo od razu wsadzony do nieprzezroczystej doniczki?

lusi72
 Tytuł: Re: Błędy w uprawie... czyli czego nie należy robić
PostNapisane: 13 mar 2016, o 15:00 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
onectica Tak, może i by wyszło na to samo, ale jednak w doniczkach jest więcej nacięć doprowadzających powietrze do korzeni i można jeszcze dorobić dziurki po bokach i jeszcze będzie więcej powietrza, co im bardzo służy. A jeśli wsadzisz do doniczki ładnej, to już tam dziurek nie zrobisz tyle, bo będzie nieestetycznie Co do osłonek to są ok, tylko nie mogą być zbyt male i ciasne, bo też musi być przepływ powietrza. :D

norbert76
PostNapisane: 13 mar 2016, o 15:40 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
No właśnie, ja od niedawna zacząłem budować swoją kolekcję storczyków i jeszcze ich nie przesadzałem, ale też czytałem, że Phalenopsis musi mieć przezroczystą doniczkę, żeby do korzeni docierało światło. Ale tutaj czytałem, że u niektórych rośnie w normalnych osłonkach. To jak to w końcu jest?

lusi72
PostNapisane: 13 mar 2016, o 16:02 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Tylko przezroczyste doniczki, a dużo lepiej, gdy stoją na podstawce bez żadnych osłonek, masz wtedy idealny widok korzeni, wiesz jakie są i czy je podlać czy nie bez ruszania i zaglądania. Ja osobiście też kupowałam osłonki, ale teraz już nie, tylko same podstawki. :heja

Witaj. Poprawiłam Twoje ostatnie posty (literówki, błędy, brak polskich znaków, brak podziału na poszczególne zdania, brak interpunkcji itp.) Na FO piszemy poprawną polszczyzną i zrozumiale dla innych, a więc zgodnie z regulaminem. Swoje posty można edytować i poprawić samodzielnie. Następne niechlujne posty będą niestety usuwane. wanda/mod

onectica
 Tytuł: Re: Doniczki lub osłonki do storczyków
PostNapisane: 13 mar 2016, o 21:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No tak, powietrze ok, dziur można narobić w zasadzie we wszystkim. Ale w przezroczystych chyba nie o samą możliwość oglądania chodzi?
Jeżeli chodzi o fotosyntezę i dostęp światła do korzeni, to z osłonek (tych nieprzezroczystych) powinniśmy w ogóle zrezygnować.
Tak na zdrowy rozum ;:218

whitedame
PostNapisane: 13 mar 2016, o 21:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o storczyki, zdołałam uśmiercić co najmniej kilka, zanim zrozumiałam, że w przezroczystym pojemniku nawet bez dziurek nie zaleje rośliny bo widzę kiedy trzeba ją podlać. Wcześniej zgony następowały z przelania, bo podlewałam tak często jak inne parapetowce.
I jeszcze jedno, ponieważ oryginalne, szklane donice do storczyków są drogie, używam wazonów z Ikei po 5,99/ szt i warstwy keramzytu. Jak na razie odnoszę sukcesy tzn. rośliny od roku rosną i kwitną.

Aga H
PostNapisane: 13 mar 2016, o 23:46 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Ja uważam, że skoro korzenie phalaenopsis są zielone, to zachodzi w nich fotosynteza i nawet jeśli w nieznacznym stopniu, to i tak warto nie zabierać im światła. Moje storczyki są albo w przeźroczystych osłonkach - szklanych/plastikowych albo bez. Roślinki są raczej zdrowe (ostatnio mam zlot ziemiórek ... :roll: ) i systematycznie kwitnące. Nie próbowałam w nieprzeźroczystych osłonkach, może też byłyby zdrowe i kwitnące, ale sprawdzać nie będę. Fakt, że korzenie do których nie dochodzi światło tracą zielony kolor o czymś świadczy. Ciekawą propozycją są ceramiczne, "podziurawione" doniczki dla storczyków oferowane w którymś ze sklepów internetowych. Trochę kusi mnie, żeby spróbować, głównie przez to, że są ciężkie i rozwiązałyby problem utraty stabilności przez niektóre moje roślinki w czasie kwitnienia, no i do tego atrakcyjnie się prezentują. Może ktoś z forumowiczów próbował?

Obrazek

natka_211
PostNapisane: 19 mar 2016, o 13:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mam jedną taką doniczkę, wygląda super ale nic poza tym. Trzymałam tak promenaee (taki storczyk jak na zdj z doniczką) i później 3 miniaturki wsadzone razem i nie nadążałam z podlewaniem, podłoże przesychało zbyt szybko, w efekcie kilka korzeni po prostu uschło . Doniczki ceramiczne same w sobie chłoną wodę. Jeśli masz super wilgotne mieszkanie to jest to genialne rozwiązanie. Natomiast jeśli są to normalne warunki tj 40-50% wilgotności to ja bym sobie darowała (sama żałuje zakupu tej doniczki).

Sahe
PostNapisane: 19 mar 2016, o 23:22 
200p
200p

1 szt.
Ja trzymam storczyki w dwóch rodzajach osłonek:

1. osłonki szklane kremowe matowe, w których doniczka właściwa (ta w której siedzi phalaenopsis) wisi w powietrzu a pod nią zbiera się woda;
2. osłonki płaskie ceramiczne, nieco większe niż średnica samej doniczki właściwej aby światło dochodziło do korzeni i świeże powietrze.

Wybieram te 2. gdyż podlewając storczyki w osłonkach wysokich muszę następnie każdy egzemplarz wyjąć i odlać nadmiar wody. W płaskich osłonkach wystarczy że naleję 1-1,5 cm wody i korzenie wpiją ile im trzeba, a reszta odparuje. Podlewam tym systemem co 9-11 dni i nie narzekam na żadne problemy w pielęgnacji, co więcej zaoszczędzam sobie czasu na obracanie każdej rośliny i ceregiele z odlewaniem wody. Przy 40 storczykach to po prostu przestało mnie bawić.

Nie zauważyłam żadnych ujemnych skutków pozbawienia korzeni moich roślin większej ilości światła.

onectica
PostNapisane: 21 mar 2016, o 13:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A nie pokazałabyś, jak to wisi?

Sahe
PostNapisane: 25 mar 2016, o 23:31 
200p
200p

1 szt.
Miałam na myśli zwykłe osłonki do storczyków, takie nieco wyższe, w których doniczka nie opada na sam dół, ale zatrzymuje się na ściankach, pozostawiając kilka cm wolnej przestrzeni od dołu. Standardowa osłonka do storczyka.

ivonar
PostNapisane: 4 kwi 2016, o 22:26 
500p
500p

---
Storczyki same w sobie są tak ozdobne, że swoim dałam szklane zupełnie przeźroczyste osłonki. Wzrok skupiają ich kwiaty i tym się zachwycamy. Nie jestem wytrawnym hodowcą, przygodę ze storczykami dopiero zaczynam, ale te wszystkie kolorowe cudeńka na półkach w centrach ogrodniczych jakoś mnie nie przekonują :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 46 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: oka_1+ i 16 gości