Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
alastor
 Tytuł: Bardzo chory falek
PostNapisane: 23 paź 2009, o 13:50 
50p
50p
witam serdecznie :)
dostałam ostatnio falka w nieciekawym stanie. nie dość, że totalnie przelany, to jeszcze z okropnymi plamami na liściach. tak wygląda: Obrazek Obrazek Obrazek
zdjęcia jednego z liści robiłam już op ich odcięciu- usunęłam w sumie 4 liście (2 całe i 2 połówki). cała roślina wygląda tak: Obrazek
oprócz tego kwiatek jest totalnie zatopiony, aczkolwiek te korzenie, które można zobaczyć przez ścianki doniczki nie wyglądają rozpaczliwie: Obrazek
ponadto roślina szykuje się do kwitnienia: Obrazek
czy ktoś z Was ma pojęcie, co ją zaatakowało i jak z tym walczyć? czy powinnam obciąć rosnący pęd kwiatowy, żeby dać jej trochę wytchnienia?
z góry dziękuję za odpowiedzi

volcowitch
 Tytuł: Re: Bardzo chory falek
PostNapisane: 23 paź 2009, o 14:08 
ZBANOWANY
Obciąć pęd i wymienić doniczkę na większą by był w podłoży większy prześwit i dostęp powietrza, przydadzą się również dziurki po bokach doniczki (ale tylko wtedy gdy masz wysoka wilgotność w miejscu jego uprawy).

Jovanka
PostNapisane: 23 paź 2009, o 20:45 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

1 szt.
Mozna by rzec :
litości dla storczyka
Już wymęczony jest storczyk cięciem liści ,a teraz czytam propozycje :ciąć przesadzać.

Odradzam, ponieważ zafundujemy następny szok roślinie.
Nie przesadamy do większego , storczyki lubią ciasnotę. Pędu nie ucinamy.

Moze całość zbyt wystaje nad podłoże po tym... "art- podstrzyganiu" ,więc zamaskować korą lużno na podłożu.
Nie obcinamy nowego pędu - operację taką robi się po zabiegu resekcji korzeni / i też nie zawsze/
To co w podłożu widać świadczy o zbyt gruntownym nawodnieniu, niekoniecznie "zalaniu" . Korzenie które widzimy są w porządku.
Odsączyć nadmiar wilgoci w podłożu za pomocą nasiąkliwych papierów.Ręcznie poluzować
zawartość/ugniatanie delikatne doniczki/.

inny sposób:
Mozna wyjąć całość z doniczki osuszyć .To okazja do inspekcji tego w środku /zgnite korzenie usunąć-rany zdezynfekować/.
Po 2dniach wsadzić z powrotem w czysty pojemnik , uzupełnić podłoże świeżym ,koniecznie większej granulacji kora.

pozdrawiam -życzę powodzenia
JOVANKA

alastor
PostNapisane: 24 paź 2009, o 10:35 
50p
50p
dziękuję bardzo za odpowiedzi :) przyznam szczerze, że propozycja, Jovanki bardzo przypadła mi do gustu - cięcie liści z pewnością było szokiem dla rośliny aczkolwiek lepsze chyba to niż zostawienie tych wszystkich plam. poza tym strasznie jestem ciekawa koloru kwiatów (poprzednia właścicielka nie pamięta jaki był) :) więc cieszę się, że jednak mogę zostawić pędzik :)
Volcowitch- dziękuję za szybką reakcję :)
gdyby coś się działo, to oczywiście wciąż będę żebrać ;:180 o pomoc

volcowitch
PostNapisane: 24 paź 2009, o 11:49 
ZBANOWANY
Proszę bardzo :lol:

Co do przesadzenia do większej doniczki chodziło mi dokładnie o to samo co Jovanka podała jako "inny sposób", napisałem, że do większej doniczki bo po prostu ciężko by było Ci przy takiej ilości korzeni przesadzić go spowrotem do tej samej doniczki i uzupełnić w niej podłoże nie narażając przy tym korzeni.

Ale cała racja w tym, że lubią ciasnotę w doniczce.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości