Jak długo "żyją" storczyki ?

Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Witam!
Mój najstarszy Phalaenopsis ma 11 lat. Jest ogromny i pięknie kwitnie. Przeszedł już poważną chorobę, ale się wygrzebał z niej . Ma wspaniałe korzenie powietrzne , które też są jego ozdobą.
Życzę wszystkim takich długowiecznych okazów, Mery. :D
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Pani Mery, gratuluję dochowania się tak długowiecznego okazu ! W dodatku w dobrej formie :)
Nie ma Pani przypadkiem jakiegoś zdjęcia tego wspaniałego storczyka ? Nie musi być w stanie kwitnienia.

Pozdrawiam, Joanna
Awatar użytkownika
marta c
200p
200p
Posty: 387
Od: 7 cze 2008, o 01:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Post »

Mnie rowniez sie wydaje ze te 9 miesiecy to chodzi o czas kwitnienia bo tak jak pisza forumowicze powyzej storczyki moga zyc dlugo w zaleznosci jak o nie dbamy.
Dolaczam sie do prosby,rowniez chcialabym zobaczyc tego "wiekowego" storczyka
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Mery2 pisze:Witam!
Mój najstarszy Phalaenopsis ma 11 lat. Jest ogromny i pięknie kwitnie. Przeszedł już poważną chorobę, ale się wygrzebał z niej . Ma wspaniałe korzenie powietrzne , które też są jego ozdobą.
Życzę wszystkim takich długowiecznych okazów, Mery. :D
dużo ma lat... ja storczyki zbieram dopiero 4,5 roku, więc tak starych jeszcze nie mam. ale zanim trafiły do mnie, ileś lat były w hodowli storczyków. ale moje Vandy to mogą tyle mieć... jedną mam 3 lata, ale czytałam, że one od wyrośnięcia potrzebują 8-16 lat żeby zakwitnąć. chciałabym, by moje Phalaenopsisy też tak długo pożyły.
Pieterek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

dorzucę swoje 3 grosze i powiem że storczyk mojej mamy jest już u nas 3 lata i kilka miesięcy a wygląda bardzo dobrze. Ma wiele par ogromnych liści i nie ma żadnych plamek czy oznak starości a jedyne co przy nim robimy to tylko go podlewamy czasem z dodatkiem nawozu. myślę że nie jeden raz uda się nam "doprowadzić" storczyka do nawet starszego wieku niż 8 lat :D
Pieterek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

No właśnie, a jak w książkach piszą, że w domu 5 - 8 lat, to chyba dałoby się zauważyć pogorszenie kondycji. W książkach nie zawsze piszą prawdę.
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Ciekawe pytanie, w tym momencie żałuję, że nie pisałam dat na doniczkach ;) Mój nie najstarszy ma 9 lat, jedyny w tym kolorze i właśnie w maju/czerwcu zakwitł, więc jestem pewna, że to właśnie ten. Dostałam go po urodzeniu Młodszej, mąż ma go na zdjęciu profilowym (z jednodniową dziedziczką), stąd moją pewność co do daty :) Jakieś storczyki miałam już wcześniej (więc niewątpliwie mam i starsze), ale który kiedy się pojawił, to już nie do prześledzenia.
Obrazek
To ten na dole, żółtawy odcień, niestety nie wiem gdzie małżonek ma na komputerze oryginalny plik zdjęcia ze szpitala, gdzie się storczyk w tle załapał :(
Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Mój najstarszy storczyk ma 10 lat.
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Pokażę storczyka, którego mam 8 lat. Niestety trochę pokiereszowany bo w ubiegłym roku zaliczył dwa upadki z parapetu. Obecnie zakończył kwitnienie, ale już wypuszcza nowy pęd.
Obrazek

Obrazek

A tutaj 6-latek: też kończy kwitnienie, ale już wypuszcza kolejne pędy kwiatowe:
Obrazek
Pozdrawiam, Małgorzata
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Małgosiu Twój 8-latek naprawdę sporych rozmiarów. I utrzymuje bardzo dużo liści w jednym momencie. Ładne egzemplarze ;:63
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Dziękuję Marto. Większość moich storczyków jest w wieku od 2 do 4 lat i wszystkie mają sporo liści. Rzadko się zdarza, że któryś zasuszy liścia, więc myślałam, że taki wygląd kilkuletniego storczyka to standard :wink: .
Pozdrawiam, Małgorzata
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

W krakowskiej palmiarni widziałem storczyka który ma 150 lat... :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

150 lat :shock: a co to było takiego ? Phalaenopsis czy coś innego ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”