Opadające, usychające pąki storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: po raz kolejny o opadających pąkach

Post »

odżywke dostaje regularnie więc nie powinien narzekać;) z moich obserwacji wynika że podłoże jest już kiepskie bo bardzo długo przesycha, znacznie dłużej niż w przypadku pozostałych phal, a warunki mają identyczne. zrobiłam mu dodatkowe dziurki ale niewiele pomogło :( zaglądać w korzenie trochę się boje-moje 2 próby reanimacji spaliły na panewce, pacjent zmarł. może przeczekam i jak już opadną wszystkie to spróbuje w nim "grzebać". jeśli brakuje mu światła to niewiele zrobię, w drugim pokoju mam tylko okna dachowe i jedynie mogę go postawić na ławie pod nimi, ale toż wtedy gdy śnieg nie zalega :(
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: po raz kolejny o opadających pąkach

Post »

Jeżeli zdecydujesz się zaglądnąć mu w podłoże, to nie czekaj, bo kwitnienie dodatkowo go osłabia, gdyż wszystkie siły są skierowane na kwiaty, nie na korzenie. Na zewnątrz korzenie wyglądają ładnie, więc wielkie cięcia może nie będą konieczne. Przy niewielkich cięciach pęd można zostawić, bo z czasem storczyk go przedłuży. Przy dużej wycince pęd należy niestety obciąć.
Jeżeli podłoże długo przesycha, jest w nim coś, co trzyma wodę i należy się tego pozbyć. Może to mech, a może podłoże jest już zbyt rozdrobnione i zaczyna podgniwać.
iwona_g
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2013, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychające pąki

Post »

Posiadam od niedawna storczyka, który wypuścił piękny pęd. Pojawiły się pąki kwiatowe, które początkowo były w bardzo dobrej kondycji, ale nagle zauważyłam, że są dziwnie zwiędłe i mniejsze. Czy da się je jakoś odratować? Na pewno nie został przelany, wydaje mi się, że sucho też nie ma :roll: Czy mogę coś zrobić, żeby pąki nie opadły?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: proszę o pomoc!!!

Post »

Najlepiej byłoby, gdybyś wstawiła zdjęcia. Ale coś mi się wydaje, że zaczął się już proces ich zasuszania, a wtedy niestety już nic się nie poradzi. Nie odradzają się tak, jak liście bez turgoru niestety. Pąki powinny być błyszczące, o jednolitej gładkiej powierzchni. Jeśli zrobiły się matowe, zmieniły kolor na bardziej żółty i dodatkowo się pomarszczyły, to na pewno opadną.

Jest to reakcja storczyka na różne rzeczy - zmianę otoczenia, brak światła (zima, czy zmiana miejsca), przeciąg, za suche powietrze.

Nie napisałaś ile czasu go masz. Możliwe, że zrzuca pąki na skutek stresu. Ale wtedy nie martw się. Na pewno jeszcze ucieszy Cię nowymi pączkami :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: proszę o pomoc!!!

Post »

Pączki uschną, już ich nie uratujesz. Jeżeli trzymasz go na parapecie nad grzejnikiem, to obsychają od suchego i ciepłego powietrza z ogrzewania. Musisz zwiększyć wilgotność. Na forum jest wiele na ten temat.

3velyna uprzedziła mnie o krok :D
iwona_g
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2013, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: proszę o pomoc!!!

Post »

mam go od maja zeszłego roku, dostałam go pięknego kwitnącego, później kwiaty opadły, obciałam łodygi, wyrosły mu trzy nowe liście i później zaczął wypuszczać pęd kwiatowy, także wszystko po koleji rozwijało się poprawnie...romawiałam nawet o tym z Panią w kwiaciarni...no i nagle zaczęły usychać mi te pąki ;:131 postaram się dodać zdjęcie ale nie wiem czy mi się uda... Obrazek Obrazek
a czy uda mi się odratować pączki które jeszcze się nie rozwinęły na samym początku pędu Obrazek
i co mogę zrobić żeby taka sytuacja nie powtórzyła się z nowo wypuszczonymi pędami? Obrazek
widzę, że mam do czynienia z doświadczonymi chodowcami storczyków więc z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc...
aska11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lut 2013, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: proszę o pomoc!!!

Post »

Ja zaobserwowałam zasuszanie pąków po zmianie miejsca i w przypadku przesuszenia. Kwitnący storczyk potrzebuje troszkę więcej wilgoci. Gdy mój falenopsis zasuszał pąki, wystarczyło go solidniej podlać i kolejne już nie opadały. Niestety tych, które już zaczynają zasychać, nie da się uratować. :(
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: proszę o pomoc!!!

Post »

Te trzy zielone, z zaznaczonych w kółeczko, mają jak najbardziej szanse, jeśli są błyszczące (bo nie widać na zdjęciu). Po prostu zwiększ wilgotność wokół storczyka. Na parapet postaw jakieś naczynia wypełnione wodą np. płytkie tacki, świeczniki, podstawki.
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: po raz kolejny o opadających pąkach

Post »

ja bym chyba nie zaglądała teraz w podłoże.. korzenie wydaja się być zdrowe a jeśli pozostałe są w złej formie to storczyk raczej nie miałby siły na wypuszczenie łodygi.. ja sama na jednym parapecie mam 8 falków i mimo, ze warunki mają takie same to częśc rozwija pąki a część zasusza.. ale zauważyłam, że pomimo tego samego okna z jednego końca parapetów słońce mocniej świeci a drugi koniec jest częściej w cieniu, jeśli wiesz o co mi chodzi.. po prostu słońce świeci mi do pokoju jakby pod kątem i jedna strona okna jest inaczej doświetlana niż druga i własnie z tej zacienionej strony pączki mi schły a z tej jaśniejszej rozwijały się. Może masz tak samo? Zamieniłam miejscami storczyki, te które rozkwitły dałam na ciemniejsza stronę a te z pączkami na jaśniejszą.. Nie jest to drastyczna różnica ale widocznie wystarczająca aby pączki mogły się rozwijać. ja mam okno północno-wschodnie ale bardziej wschodnie, więc uwierz, że mój pokój jest bardzo ponury.. także nawet jeśli z tej jednej strony okna mam minimalnie więcej światła to chyba wystarcza to storczykom :) Jeśli nie, to może spróbujesz je doświetlić sztucznym światłem? A może 18 stopni to dla nich za mało? Niska temp. także może się przyczyniać do zrzucania pączków.

Storczyk ma bardzo ładne liście, więc raczej nie szukałabym winy w korzeniach a tym bardziej nie przesadzała go kiedy ma zamiar kwitnąc. Jeśli zrzuci Ci wszystkie pączki i kwiaty to oczywiście możesz zajrzeć, skoro sama zauważyłaś, ze podłoże wymaga wymiany :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: po raz kolejny o opadających pąkach

Post »

Ostatecznie zostawiłam go w spokoju. Zrzucił 4 z 8 pączków, ale kolejne już pięknie kwitną. Szkoda tylko tych co opadły bo wyglądałby cudnie. :) Kwiaty są bardzo duże średnica 9,5cm i dobrze się trzymają. Ciężko stwierdzić co było przyczyną opadania pąków. Mój drugi storczyk też ma pęd kwiatowy i już spore pączki, ale póki co nic złego się nie dzieje :) Co do przesadzenia to i tak planuję to zrobić, ale po kwitnieniu. Nie podoba mi się, że tak długo przesycha mu podłoże (ok. 2 tyg), poza tym krzywo rośnie i ciężko go ustawić na parapecie, więc przy przesadzaniu trochę go "naprostuję" ;)
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: po raz kolejny o opadających pąkach

Post »

Moim zdaniem wszystkiemu winna pora roku :) Jeden storczyk lepiej to zniesie drugi mniej.. Zima to nie najlepszy czas na kwitnienie ;) Podłoże oczywiście warto wymienić, ale po kwitnieniu tak jak mówisz, chyba, że zaczną gnić korzenie tak, że będzie to widoczne, wówczas nie ma na co czekać. Ale wiele zależy tez od warunków w mieszkaniu, moje storczyki też długo schną ok 2/3 tygodni bo nie grzeję w pokoju, ale nic złego się z nimi nie dzieje.. w każdym razie powoli zaopatruję się już w podłoże i akcesoria bo na wiosnę tez chciałabym je przesadzić po kwitnieniu :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pączki się nie rozwijają, odpadają :(

Post »

Witam. Mój storczyk (gatunku nie znam ,kwitnie jak na fotce )pod koniec lata wypuścił długachnego "badyla". Po przyjrzeniu okazało się, że to łodyżka na której po jakimś czasie zaczęły kształtować się pączusie kwiatowe (ze sześć ich chyba było) I tak sobie rósł i rósł, pączusie miał coraz większe aż jeden z nich zaczął żółknąć a potem odpadł :( Hmm, stał na parapecie to może chłody jesienne co złego mu wyrządziły? Przestawiłem zatem onego storczyka na półkę w pokoju bardziej zacienioną dalej od chłodu z okna -zżółkł następny pączuś ;:202 ale pozostałe trzymały zielony kolor. Tiaaa, podczas ścierania kurzu z półki ,część łodygi (taki jakby następny segment) odpadł ;:110 nie ułamał się, tylko w tym kolanku jak strzałka na fotce pokazuje po prostu odpadł. Został jeden jedniusieńki pączek, wyrósł już duży, jest zieloniutki ale rozwinąć się nie chce. A jak i jemu ostatniemu zachce sie też opaść? ;:145 Macie jakiego pomysła co może być przyczyną takiego zachowania?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Pączki się nie rozwijają, odpadają :(

Post »

Jeśli chodzi o gatunek to wygląda to na odontoglossum, chyba margarete holm. Nie mam pewności, na tym zdjęciu kwiaty wydają się ciemniejsze, ale może to kwestia aparatu lub oświetlenia.
Co do usychających pąków to zdarzyło mi się to kilka razy, zimą po przyniesieniu rośliny do domu - obstawiam, że było to spowodowane "przeprowadzką" i zmianami temperatury.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”