Opadające, usychające pąki storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jagodaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 6 gru 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pączki storczyka więdną

Post »

Mam dokładnie taką samą jak Ty (: Ale jeszcze nigdy z niej nie korzystałam :D Nie wiem dlaczego ale boję się,że może zaszkodzić , jutro będę podlewać mojego nowego Storczyka i zrobię tak jak mówisz, może przedłużę w ten sposób kwitnienie. ;:173 ;:173 ;:173
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pączki storczyka więdną

Post »

Niczego się nie bój. Co Ty. To tylko pomorze. Kropelka na 400-500 ml w zupełności wystarczy. 15-20 min kąpieli i po sprawie. Teraz może nie kwitnąć Ci tak długo, bo nie wiadomo ile stał w sklepie. Ale na pewno następne kwitnienie będzie dłuższe. To naprawdę nic strasznego. Wbrew pozorom storczyki są wytrwałymi kwiatami.
aaagunia205
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 sty 2015, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pączki storczyka więdną

Post »

Ma około 5 lat, dostałam go w spadku, nigdy nie był przesadzany, zawsze miał ładne kwiaty, taki weteran pomimo ze wygląda jak nieszczęście daje z siebie wszystko. Na początku grudnia kiedy zaczęli mocniej grzać wypuszczone pączki zaczęły usychać i odpadać. Stoi na parapecie więc pomyślałam, że zbyt duża różnica temperatur ponieważ okno jest nie do końca szczelne. Drugi storczyk stał obok niego również wypuścił delikatne łodygi i stoi w miejscu ( jego korzenie i liście są w dobrej kondycji, ma okolu 1 roku)
Co zrobić z tymi korzeniami ? Liśćmi i nierozwiniętymi pędami ?

http://imageshack.com/a/img537/7269/04Nx1o.jpg
http://imageshack.com/a/img673/6424/sJPoyN.jpg
http://imageshack.com/a/img911/4296/PrRDWK.jpg
http://imageshack.com/a/img538/2436/r7JBR6.jpg
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pączki storczyka więdną

Post »

Myślę że przesadzanie to już mu się należy. Większa osłonka i koniecznie dobre podłoże. Np Substral. Liście mu trochę więdną. Być może będzie zrzucał stare liście. Pokusiłabym się jednak o ich reanimację. Namocz waciki w wodzie i spinaczami przypomnij do liści. Zostaw na noc. Kurację powtórz przez jakieś 3-4 noce. Zobaczymy czy po jakimś czasie się zregeneruje. Mój się zregenerował. Zostały mu tylko ślady po spinaczach. A ten liść chory to co to? Może przypalony został? Przy przesadzaniu, poucinaj suche korzenie. Nie widzę na łodyżce, czy są to pączki? Jeśli tak, to przesadź go dopiero po kwitnieniu. Jeśli storczyk stoi w miejscu, spróbuj go trochę przesuszyć. Jakieś trzy tygodnie. Nie którzy przesuszają nawet dłużej, ale ja osobiście się boję tak długo nie kąpać. Przestawienie do chłodniejszego pomieszczenia też może pomóc.
aaagunia205
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 sty 2015, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pączki storczyka więdną

Post »

Przestawiłam do kuchni tam jest chłodniej. Pąki są już około miesiąca i nie chcą się rozwijać nie więdną stoją w miejscu.
Zrobiłam okłady z mokrej ligniny, W przyszłym tyg chcę przesadzić wszystkie storczyki.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Pączki storczyka więdną

Post »

Ten storczyk pragnie przesadzenia i to jak najszybszego. Dawno już wyrósł z doniczki. Potrzebne jest ucięcie starej części trzonu. W tym przypadku niekoniecznie jest potrzebna większa doniczka.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Mam storczyki od trzech lat i nigdy nie miałam z nimi problemu. Pięknie rosły i kwitły na okrągło, aż do dzisiaj. Nie zmieniłam im ani na chwilę warunków uprawy, a zauważyłam że niektóre pąki na pędzie wysychają. Czy w czasie tworzenia pąków i kwitnienia, powinnam rośliny częściej podlewać :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Bardzo pomocne było by zdjęcie, jak i opis uprawy. O jakie konkretnie storczyki chodzi? Jeżeli pączki żółkły i uschły, to mogło je zimne powietrze 'przewiać'. Storczyki Phalaenopsis, moczymy jak korzenie robią się srebrne, a na ściankach doniczki nie będzie wilgoci.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Pąki nie otwierają się też z powodu suchego powietrza, małej ilości światła... U mnie też tak się dzieje u niektórych phalaenopsisów, szczególnie było to widoczne jak nastały pochmurne dni.
Awatar użytkownika
Magda30
500p
500p
Posty: 537
Od: 10 sie 2013, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie plockie

Re: Opadające pąki storczyka

Post »

Ja co prawda raczkująca w storczykach ,ale zauważyłam że u mojej mamy storczyki w zimie kwitną jak szalone mają chłodno i wilgotno stoją na oknie .A u mnie mają suche powietrze i ciepło efekt taki że wszystkie pąki im opadają.Aż szkoda bo są naprawde piękne.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy storczyk traci kwiatki i pączki

Post »

Witam
Dostałam na imieniny storczyka,prawdopodobnie z kwiaciarni. Problem taki,że kilka dni po otrzymaniu zaczął tracić kwiatki,więdly i schly.Teraz nie ma kwiatków a zostały pączki,które też schna i nie chcą się rozwinąć. Dodam ,że kwiat jest podlewany regularnie,stoi na komodzie z dala od południowego okna . Inne storczyki , a mam ich 15 - są w bardzo dobrym stanie. Drugi storczyk otrzymany w te same imieniny ma się świetnie, nie wiem jaka jest przyczyna,że pierwszy marnieje w oczach. ?? Korzenie i liście ma zdrowe. Proszę o wszelkie rady. Dziękuję. :)
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nowy storczyk traci kwiatki i pączki

Post »

W tej chwili mam dokładnie taką samą sytuację. Biały storczyk pięknie się prezentuje, a u różowego kwiaty zwiędły i opadły. Myślę, że powodów może być kilka, pierwszy to przelanie. Zbyt dużo wody nie służy roślinie. Drugi to zmiana warunków. Czasem tak kwiaty reagują jak się je przyniesie ze sklepu. Trzeci powód - najzwyczajniej w świecie przyszła na niego pora i przekwitł. Podejrzewam, że nie zatrzymasz teraz tego procesu. Kwiat zrzuci co ma zrzucić, odpocznie i jak to storczyki mają w zwyczaju, zabierze się za produkowanie nowych pąków.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy storczyk traci kwiatki i pączki

Post »

Przelany na pewno nie jest,bo korzenie ma bardzo ładne i zdrowe. Możliwe,że to zmiana warunków. Jeszcze z boku zauważyłam , że na siłę pęd przypieli do patyczka bo jest nadlamany i może nie dochodzą do niego składniki odżywcze. No ale drugi pęd jest w porządku a też traci pączki .To chyba zmiana warunków. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”