Opadające, usychające pąki storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Usychające pączki u phal.equestris

Post »

Może powinnaś dłużej namaczać? Moje stoją od pół godziny do nawet godziny w wodzie... Sama nie wiem, mi też uschło kilka pąków na Tahomie :(
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychające pączki u phal.equestris

Post »

-To brak wilgoci w otoczeniu ;być może też przeciągi, nawożenie....
A czy 10 minut na tydzień z podlewaniem to wystarczy?
to może być ndst.namaczanie;nawet podłoże nie zdąży się namoczyć.Nie mówiąc o zaspokojeniu potrzeb storczyka.
Oczywiście, tego nie wiemy jaka jest doniczka, skład podłoza- zasada jest taka ,że mniejsza doniczka z uwagi na zawartość podłoża przesycha szybciej. A jezeli nie przesycha,to następuje zahamowanie aeracji.Dodatkowa osłonka moze jeszcze utrudniać.
Trzeba wilgotność wokół podnieść - tace/pojemniki z woda w otoczeniu itp....
Warto próbować zmienić warunki. Bo one decydują, a Phal. equestris jest dość wrażliwy na niedogodności.

Nie wiem, ale podejrzewam sytuację , ze storczyk również moze być jeszcze nie przygotowany na takie kwitnienie.
Chce...to juz wiele.
Sytuacja taka, może mieć miejsce w przypadku sadzonek , które za szybko wchodzą w kwitnienie; niestety.i zazwyczaj ze słabym efektem tak się dzieje.
Być może drugi pęd ,który idzie.....będzie mocniejszy.
Przy wszelkich formach Phalaenopsis equestris nie usuwa się pędu kwiatowego po kwitnieniu.

Myślę :roll: ,ze z tych paru moich spostrzeżeń i wskazań uda się Tobie wypracować strategię...i sposób na
piękne kwitnienie.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
KwiAnna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1392
Od: 16 gru 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Usychające pączki u phal.equestris

Post »

Dziękuję.
tak myślałam, że może za krótko namaczam ponieważ podłoże szybko przesycha... osłonka jest większa od doniczki więc cyrkulacja powietrza jest. I tak jak napisałam na spodzie osłonki jest woda do parowania.
Storczyk jest dorosły - już kwitł bo ma dwa ucięte stare pędy - ale ja kupiłam go bez pędów kwiatowych.
spróbuję z dłuższym namaczaniem i może będą efekty.
Awatar użytkownika
karminka
200p
200p
Posty: 222
Od: 18 sie 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Żółknięcie i opadanie pąków -Phalaenopsis

Post »

Storczyk ze starej łodygi wypuścił młodą i na niej utworzyły się pąki. Teraz zaczął kwitnąć, ale niektóre pąki żółkną i opadają. Stoi zimą na zachodnim oknie, pod parapetem jest grzejnik, temperatura w pokoju raczej stała 20 st.C Podlewany jest regularnie odstałą wodą. Jaka jest przyczyna gubienia pąków? Jak pomóc roślinie?

Obrazek
Pozdrawiam, Ania.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Żółknięcie pąków phalenopsisa

Post »

Wiele osób ma ten problem, myślę, że okres zimowy nie jest najlepszą porą na kwitnienie, bo roślina ma za mało światła, a to własnie światło indukuje rozwój pączków i ich otwieranie się.. Zwróć tez uwagę, czy powietrze w pokoju nie jest zbyt suche, może pomógłby nawilżacz na kaloryfer?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
PePpEr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 gru 2012, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknięcie pąków phalenopsisa

Post »

Ja u mnie zaobserwowałem takie coś na storczykach, które były bezpośrednio nad kaloryferem moim zdaniem za wysoka temperatura. Mała ilość światła spowalnia procesy życiowe a temperatura utrudnia utrzymanie tego w ryzach ja mam takią teorie.

U mnie sytuacja wygląda tak:
phalaenopsis który zakupiony był w sierpniu zakwitnąć próbował na starym pędzie jednak będąc nad kaloryferem zrzucił 9/10 pąków tak orientacyjnie po zmianie miejsca reszta się póki co utrzymuje

miniaturka phalaenopsisa która po przesadzeniu zaczyna rosnąć nieco bardziej niż powinna po tym jak kupiona w czerwcu nie miała korzeni i pęd kwiatowy bez kwiatków wypuściła nowy pęd stary odrzucając i będąc także nad kaloryferem jednak bliżej szyby ma sporo niższą temperaturę i powoli zaczyna powiększać pąki jak na razie nie próbując ich zrzucać

trzeci phalaenopsis będący nad kaloryferem postanowił wypuścić coś z starego pędu kwiatowego w miejscu uśpionych oczek póki co nie widać czy to keik będzie czy nowa odnoga z pączusiami.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknięcie pąków phalenopsisa

Post »

To są reakcje storczyka na niedogodności i warunki stresowe.
Wrażliwość bywa różna ; nawet w obrębie podobnych roślin, występują różnice w tolerancji odmiennych warunków uprawy.
Ryzyko opadania pąków wzrasta zależnie od odstępstw od normalności /szok temperaturowy, wah. wilgoci, zasuszenie, przelanie, słaba kondycja młodych roślin, przeciągi, ekspozycja świetlna, niedobory składników odżywczych itp...itd..
Paola19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 sty 2013, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy. W storczykach odpadają pączki

Post »

Witam
Mam ogromny problem, we wszytskich storczykach, wszystkich az 10! odpadają mi pączki! albo robią się żółte jak są jeszcze małe albo pod koniec jak już pączek jest bardzo duzy, juz ma sie rozwinąc i koniec zasycha w połowie rozwiniety czasem
Jestem zalamana :((((

Czytałam w innych tematach ze to wina zimy, no ok, ale w tamtym roku była gorsza i odleciały mi 1-2 pączki. Na parapecie poza tym mam cieplo, nic nie wieje od okien, stała temperatura w mieszkaniu, jak zrobiło się miesiąc temu -10 stopni to dla pewności nawet zdjełam z parapetu na noc. Teraz juz dawno jest plusowa temperatura i probklem taki sam.

W dodatku 3 dni temu dojrzałam mini robaczki w nich, tylko w donice, nie da sie ich sfotografowac bo sa takie maciupkie, jakby sie nie ruszały pomyslałabym, ze to jakieś pyłki ciemne, kurz czy coś. Nie znalazłam nic na forum co by do nich pasowało, żadne to skoczogonki ani nic innego za drobne. Czy to one moga powodowac żółkniecie? Choc jestem prawie pewna ,ze one pojawily sie niedawno a z pączkimi problem wynikł wczesniej.
Mama mówi ,ze robaczki z wilgoci, bo u nas słabo schnie i zebym porządnie przesuszyc je i znikną. Sama nie wiem czekac? a moze polecacie jakis ogólny owadobójczy środek na hmm wszytsko? Boje się przesadzać, wiekszosc dopiero pędy puszcza, 2 przesadzone byly pod koniec lata, a jeden oddany do mnie dopiero co zaklimatyzował się po zaluniu przez kolezanke.

Co do pielęgnacji, niezmienna od 2 lat odkąd mam storczyki, raczje prawidłowa, aha i korzenie , liscie itp wygladja normalnie, bez zmian

Prosze o jakieś rady :(
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy. W storczykach odpadają pączki

Post »

Poszukaj tematów o opadaniu, żółknięciu pąków.
Bo nie tylko "w zimnie" jest przyczyna.
Ogólnie, okres zimy /wahania temp.,brak światła/ sprzyjają takim nieprawidłowościom.Jest również wiele innych przyczyn.

Wątek włączę do tematycznie należnego.

Pozdrawiam JOVANKA
Silwie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lut 2013, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Złamany korzeń!!!

Post »

Witam!
Tydzień temu miałam urodziny i dostałam niebieskiego storczyka. Teraz po tygodniu zaczęły więdnąć i odpadać mojemu kwiatuszkowi kwiaty ;( Nie wiem co robić. To mój pierwszy storczyk. Przy podlewaniu zauważyłam, że ma złamany korzeń(tak to wygląda: jak jest ta przezroczysta doniczka to z jednej dziurki na dole wydostał się korzeń i się złamał. Ta złamana część już tak do połowy uschnięta.) Czy przez to traci kwiaty mój storczyk? Co powinnam zrobić? Bardzo proszę o radę.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Złamany korzeń!!!

Post »

To nie wina złamanego korzenia. To może być kwestia zmiany miejsca. Zimą to norma, że nowe nabytki szybko tracą kwiaty i pączki. Zbyt duże różnice temp w czasie podróży i suche powietrze od ogrzewania centralnego drastycznie skracają życie kwiaktów storczyków. Zerknij jeszcze na korzenie, czy są widoczne przez doniczkę. Podlewaj tylko wtedy, kiedy korzenie będą srebrne, bo to znaczy, że podłoże przeschło. Zimą przerwy w podlewaniu mogą nawet wynosić 2 tyg. Ja podlewam przez zanurzenie doniczki w przegotowanej wodzie albo deszczówce naokoło pół godz. Donicznę należy zanurzyć w 80 procentach wysokości.
Niestety drugi raz na niebiesko już nie zakwitnie, będzie biały.
Silwie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lut 2013, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Złamany korzeń!!!

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź;)
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

po raz kolejny o opadających pąkach

Post »

Witam,
nie wiem jak mam pomóc mojemu phal. już ze dwa miesiące temu wypuścił łodygę kwiatową, długo nie chciały rosnąć mu pąki ale w końcu się ruszyły. teraz mam taki problem że robią się duże, z zewnątrz widać już lekko kolor, zaczynają pękać i...marszczą się, bledną i spadają :( i tak jest z każdym kolejnym. phal stoi na zachodnim oknie-nie mam możliwości go przestawić-temp nie spada poniżej 18 stopni. grzejnik nie grzeje bezpośrednio na niego, podlewanie średnio co 1.5 tyg. na tym oknie stoją jeszcze 3 inne phal i im nic się nie dzieje. nie zauważyłam żadnych robali ani uszkodzeń. ktoś wie jak mu pomóc? :(:(

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

a tak kwitł jak go kupiłam ponad rok temu
Obrazek
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”