Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Eponina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 kwie 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Dziękuję za odpowiedzi :) Tego drugiego storczyka i tak miałam zamiar przesadzić - czekam tylko za porządnym podłożem :)
Udanego dnia!
Luiza <3
Awatar użytkownika
Jagodaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 6 gru 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Witam serdecznie , zauważyłam dziwny problem na nowym listku mojego storczyka czy ktoś wie co to może być ? Zmiana się powiększa, zamówiłam już środek przeciw grzybom TOPSIN , czy może ktoś spotkał się z czymś podobnym ? Wg mnie generalnie roślina wygląda na zdrową ale ta zmiana bardzo mnie niepokoi. :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
master000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 kwie 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Czy ktoś wie co to jest? Zauważyłam to, jak liść wyszedł z serca i się rozwinął. Teraz już są dwie plamki, wyglądają na suche, zajmują całą grubość liścia. Co można zrobić?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jagodaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 6 gru 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Witaj , przyglądałam się uważnie tym zdjęciom , faktycznie coś tam jest , ale czy to czasem nie nowy listek wychodzi z młodego większego listka ? ;)
master000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 kwie 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Trochę lepszej jakości zdjęcia. Nie, listka tam nie ma, tylko te zmiany. Do tej pory wszystko ze storczykiem było ok.
Obrazek Obrazek
Obrazek


Obrazek
AgusMarkus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 wrz 2011, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

To poparzenie czy wirus ?

Post »

Witajcie,
Bardzo proszę o rozpoznanie, co się dzieje z moim storczykiem. Tą czarną plamę ma już z kilka lat, wydaje mi się że to jest poparzenie słoneczne. Ale teraz zauważyłam te dziwne plamy na liściach. Robiłam rozpoznanie na forach, ale wszędzie znajdowało mi zdjęcia jasnych plam, a nie tak jak u mnie ciemnych na blaknących jaśniejących liściach.
Dodam że podlewam moje storczyki zwykłą kranówką i zawsze ładnie kwitły. Kwiaty stoją na oknie południowym, bo wszystkie okna niestety mam na tą stronę. Jak były te upały, roślinki stały na parapecie przy spuszczonej rolecie. Nie były bezpośrednio w słońcu, niemniej temperatura w pokoju była wysoka. Dwa razy zastosowałam nawóz Pokon w dawce 1/4 tego co zaleca producent. Czy to wirus? A może oparzenie? Mam nadzieję, że to nic poważnego. Proszę o pomoc, dziękuję serdecznie!


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: To poparzenie czy wirus ?

Post »

Blade liście wskazują na to, że storczyk ma za dużo światła. Poza tym ta plama to rzeczywiście poparzenie słoneczne. Raz poparzony liść nie zmieni swojej kondycji na lepsze, więc dlatego tak długo jest ta plama. Poza tym może zbyt rzadko go nawozisz? Ja przed nawożeniem zawsze moczę przez ok 15 min storczyka w samej wodzie i dopiero później w wodzie z małą dawką nawozu. Lepiej mniej nawozu, a częściej niż dużo nawozu i rzadko. Nie wygląda mi to na wirusa ale jeśli chcesz być w 100% pewna zawsze możesz kupić szybkie testy by sprawdzić czy rzeczywiście nie jest to wirus.
AgusMarkus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 wrz 2011, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: To poparzenie czy wirus ?

Post »

Mnie właśnie martwi to że te same plamki pod światło widać również na zdrowym liściu który jest nad tym poparzonym. Ale jeśli piszesz że to raczej nie wirus to kamień z serca ;:215 ja nigdy nie nawoziłam ale gdy urodziłam synka to trochę zaniedbałam moje ukochane storczyki. Teraz znowu pałam wielką miłością i troską ale coś mają do mnie żal i nie chcą kwitnąć także zaczęłam stosować nawóz. A ten test to można kupić w kwiaciarniach czy raczej w ogrodniczym? Bardzo Ci dziękuję za tak szybką odpowiedź, będę obserwować i zobaczymy co dalej :D pozdrawiam-:)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: To poparzenie czy wirus ?

Post »

A może jest to choroba fizjologiczna? Być może czegoś brak roślinie, stąd te jasne żółtawe przebarwienia. Nie na wszystkie wirusy istnieją testy.. Tak jak nie wszystkie zmiany u roślin, muszą oznaczać wirusy. Istnieją takie, które atakują tylko określoną grupę roślin. Jak dla mnie to zwykłe poparzenie, a jasne żółtawe przebarwienia na liściach, wyglądają na przegrzanie. Te storczyki powinny być cieniowane od wiosny, do późnego lata, kiedy to słońce bardziej operuje swoimi promieniami. Oczywiście cieniujemy kiedy bezpośrednio na nie "patrzy". Ciemna obwódka oznacza nic innego że coś kiedyś wdało się w ranę, być może była zmoczona wodą. Najważniejsze jest to by się nie powiększała. Jeżeli nadal nie jesteś pewna, zawsze można odciąć tego liścia. Ranę zabezpieczyć miedzianem, a później dodatkowo sproszkowanym węglem drzewnym, lub mielonym cynamonem naniesionym patyczkiem do uszu. Przy tym drugim należy tylko uważać by drobinki nie spadły na korzenie. Jeżeli zdecydujesz się na test, to warto go zrobić, chociażby by się samemu uspokoić. Na same oko, nie można stwierdzić czy roślina jest zarażona wirusem. Oprócz testów, też można zlecić wykonanie takiego badania w specjalizującym się w tym laboratorium. Choć wiadomo że takie badanie może przekroczyć wartość samej rośliny, ale się dowiesz w 100% co konkretnego jej dolega. Wiadomo że takie badanie może być droższe od zwykłych testów. Zanim się zdecydujesz na odcięcie liścia, warto poszukać i popytać na ten temat.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
AgusMarkus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 wrz 2011, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: To poparzenie czy wirus ?

Post »

Bardzo dziękuję za udzielane wskazówki. Będę obserwować roślinkę i zobaczymy czy stan się będzie pogarszał. Jeśli tak to obetnę liść i zrobimy testa ;:185 oby nie trza było ;:333
Pozdrawiam serdecznie :wit
monika 2014
200p
200p
Posty: 254
Od: 14 kwie 2014, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Witam mam pytanie co to za plamki.
Obrazek
asiakasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 wrz 2015, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Białe wybroczyny na liściach storczyka

Post »

Witam,
bardzo proszę o pomoc. Niedawno zauważyłam na liściu mojego phalaenopsisa dziwną białą plamę, która z czasem zaczyna się powiększać. Regularnie go podlewam i nawożę. A teraz dodatkowo na środku tej plamy pojawiła się delikatna plama w rdzawym kolorze. Storczyk ten nie ma nawet pół roku, od kiedy go dostałam, a chciałabym, aby był ze mną na dłużej :)
Czy ktoś z was mógłby mi pomóc? Byłabym bardzo wdzięczna, gdyż nie chciałabym, aby pozostałe mogły się jakoś zarazić.
Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Poczytaj trochę o bruzdach na liściach storczyków, bo to chyba ma z tym związek. Nie będę kopiować czegoś co już zostało napisane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”