Storczyk phalaenopsis w keramzycie

tol2di
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 maja 2015, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk phalaenopsis w keramzycie

Post »

Witam

Chce przesadzić moje phalaenopsis w keramzyt ale mam pewne obawy przed uśmierceniem storczyków. Do tej pory przeprowadzam tylko reanimacje jednego miniaturowego phalaenopsis w keramzycie, biedaczek wypuszcza powoli listka i na tym kończy się moje doświadczenie z uprawą storczyków w keramzycie.

Czy mogę prosić jakąś konkretna pomoc osób które minimum parę lat mają posadzone phalaenopsis w keramzycie.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Storczyk phalaenopsis w keramzycie

Post »

Kilkanaście moich storczyków rosło w keramzycie przez 2-3 lata. Podlewane były na zmianę czystą wodą i wodą z odżywką. A ściślej mówiąc - 2x woda, 1x odżywka. I miały się dobrze. Do tego stopnia dobrze, że zniosły 4 miesięczny okres suszy, w których nie były podlane ani razu! Gwoli informacji: w domu wilgotność zimą dochodzi do 80%; w tym momencie, w środku lata jest 64%. Więc wilgoć zewnętrzną rośliny miały zapewnioną.
Wróciłem jednak do substratu z kory. W keramzycie zostały dwie rośliny: kwitnąca właśnie hybryda miniaturowego Phalaenopsis (zdjęcie poniżej) i Bakerara Flying High, która w tym momencie ma cztery pąki i przesadzanie jej pewnie poskutkowałoby zrzuceniem kwiatów.
Jeśli masz jeszcze jakieś szczegółowe pytania - to chętnie na nie odpowiem.

Obrazek
tol2di
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 maja 2015, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk phalaenopsis w keramzycie

Post »

A dlaczego zrezygnowałeś z keramzytu ?

Zastanawiam się jeszcze nad wykonaniem mieszanki kory z keramzytem i stosować podlewanie jak dla normalnego podłoża z kory.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Storczyk phalaenopsis w keramzycie

Post »

Powodów było kilka:
- moim zdaniem nie wyglądało to specjalnie dekoracyjnie
- podlewanie roślin w keramzycie nie miało sensu - bo woda i tak natychmiast wypływała. Trzeba było zatem moczyć doniczki - i to dośc długo.
- Keramzyt jest lżejszy od wody - więc przy moczeniu doniczek zdarzało się (i to dośc często) że doniczki sie przewracały, a keramzyt sobie wypływał...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Storczyk phalaenopsis w keramzycie

Post »

Ja mam kilka roślin w w samym keramzycie od około roku? (może krócej?). Jedyne co mogę powiedzieć to to, że niektóre phalaenopsisy dosyć długo się przystosowywały do nowego podłoża, a inne od razu były zadowolone z nowego podłoża. W takim podłożu trzeba częściej podlewać i tak jak vito pisze poprzez moczenie dłużej.
tol2di
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 maja 2015, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk phalaenopsis w keramzycie

Post »

No nic posadzę na razie storczyki w korze z dodatkiem keramzytu żeby nie musiały się długo przystosowywać do nowych warunków.
w00da
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 wrz 2015, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk phalaenopsis w keramzycie

Post »

Ja gdy przesadzałam na spód wsypałam trochę keramzytu i pomieszałam z grubą korą:) Mają dużo przestrzeni i przy namaczaniu kora powstrzymuje wypłynięcie keramzytu.
Pozdrawiam :)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=89406" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”