Storczyk phalaenopsis w keramzycie

Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Keramzyt

Post »

Witajcie, mam pytanie odnośnie keramzytu- tego na tackach, zalanego wodą, który ma zwiększać wilgotność wokół storczyka. Jak sobie radzicie z utrzymaniem go w czystości?
U mnie keramzyt pokrywa się jakimś białym nalotem i zielonkawą pleśnią. Nie pomaga wygotowywanie go, moczenie w wodzie z octem, szorowanie tacki...
Czy jest jakiś sposób, żeby on nie pleśniał?! Jak często płuczecie taki keramzyt i jaką wodą go zalewacie; zwykłą z kranu czy miękką jak do podlewania??
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Rafael1979
100p
100p
Posty: 104
Od: 29 sty 2008, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Woźniki Śląskie / Goleniów /Bielefed (DE)

Post »

U mnie nic takiego się nie dzieje... Wcześniej zalewałem go przegotowaną wodą, teraz wodą z filtra... Biały osad to zapewne zasolenie, czyli podlewasz go woda prosto z kranu...
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

Agnieszko, u mnie wprawdzie keramzyt nie pokrywa się glonami, ale zasala się, mimo używania wody z filtra, często dodatkowo przegotowanej.
Mam keramzyt na tackach pod storczykami i na dnie osłonek. Ten z tacek szybko się robi biały. Pomaga wygotowanie z kwaskiem cytrynowym (nie lubię zapachu octu), biorę 1 większe lub 2 mniejsze opakowania i gotuję keramzyt ok. godziny.

Z glonami to do końca nie wiem, ale może wystarczy zalać wodą utlenioną, która doskonale je niszczy. Spróbuj!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Baryczko i Rafaelu, dziękuję Wam za odpowiedzi! :)
Widzę, że sporo osób zajrzało, a nikt prawie się nie wypowiedział, czyżby pytanie było aż tak banalne? ;)
Ja mam z tym problem nie od dziś. Keramzyt mam tylko na 2 tackach na szczęście, pod zdechlaczkami.
Wcześniej lałam na keramzyt wodę z kranu i pojawiał się ten biały nalot, a po jakimś czasie (kilku tygodniach?) od wygotowania też pleśń. Ostatnio olśniło mnie, że może od wody z kranu ten biały osad, więc wygotowałam i wymoczyłam w occie cały keramzyt, wszystko wyszorowałam i zalałam miękką wodą z filtra i co? I osadu wprawdzie nie ma, ale pleśń wróciła chyba po 3-ech dniach :x

Nie mam na to pomysłu, spróbuję z tym kwaskiem, ale może ktoś jeszcze ma jakiś sposób?
Czy jak wykładacie nowy keramzyt na tacki, to wygotowany czy prosto z paczki?

[W doniczkach też mam drenaż z keramzytu, z tym się nic nie dzieje]
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

Czytałam, że powinno się ten nowo zakupiony keramzyt przegotować. Ale ja tego nie robię. Inaczej, gdyby go dodawać do podłoża, to lepiej go przegotować dla uniknięcia przeniesienia chorób.

Agnieszko, tak myślę o tej pleśni, wychodzi na to, że pleśnieje ten osad na keramzycie, nie on sam. Może powinnaś częściej go przegotowywać? Lub pozwolić czasem całkiem przeschnąć?
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Pleśń pojawia się właśnie w momencie gdy woda odparowuje i mokry keramzyt zaczyna wystawać częściowo nad jej powierzchnię. Kurcze, nie wiem o co chodzi... :?
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Agito, a czy ta pleśń nie powstaje, bo jest chłodno, albo rośliny stoją w jakimś przeciągu? W zimie zauważyłam, że ziemia w kwiatkach (co prawda nie w storczykach) zaczęła pleśnieć, ponieważ była duża wilgotność w pomieszczeniu, ale było chłodno.
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Hmm, kto wie, u mnie ostatnio okna i drzwi balkonowe otwarte całymi dniami a w powietrzu duża wilgotność bo ciągle pada...
Ale tylko ja bym miała takie problemy, chyba wszyscy teraz wietrzą?! ;)

Powalczę z tym jeszcze, może w końcu coś zadziała..
Dziękuję za podpowiedzi i pomysły! :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Pieterek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Tajemniczy keramzyt

Post »

Planuje przesadzić mojego storczyka i anturium i zastosować keramzyt z którym nigdy wcześniej nie miałem do czynienia :D
Prosze o jakieś informacje na ten temat tupu:
1.Czy użyć doniczki z dziurkami czy bez?
2.jaki keramzyt kupić.
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
reniab7
50p
50p
Posty: 96
Od: 12 paź 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keramzyt

Post »

W sklepach ogrodniczych jest większy wybór keramzytu, w marketach, przynajmniej w miom mieście, jeden rodzaj pakowany w różnej wielkości opakowania. Kupowałam keramzyt w różnych miejscach, nie widzę szczególnej róznicy w eksploatacji, sugeruję jedynie, żeby kupować średniej grubości ( lepiej ułoży się na podstawce) i na keramzycie położyć koniecznie podstawkę ( na odwrót ), żeby dno doniczki nie dotykało mokrego keramzytu ( ze względu na korzenie). Pozdro. Renia
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Keramzyt

Post »

W wakacje kupowałam w Castoramie. Myślę, że jedynie grubość keramzytu ma tu znaczenie - bo jakość raczej taka sama wszędzie.
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
kojuna
50p
50p
Posty: 62
Od: 28 lis 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Keramzyt

Post »

Moim zdaniem trzeba nalewać wodę destylowaną, aby nie powstawał ten brzydki, biały nalot.
Tylko niestety podraża koszty utrzymania :(
A co do podłoża to ja dodaję trochę keramzytu.
Serdecznie pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Keramzyt

Post »

ja do zalewania keramzytu używam wody takiej jak do namaczania storczyków, czyli odstanej, takiej która stoi kilka dni.
Nie mam żadnych nalotów ani pleśni.
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”