Problem z liśćmi - różne

malinka86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lis 2014, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczykowi opadły wszystkie liście. Czy da się go uratować?

Post »

Mam 6 storczyków. Do tej pory nie miałam z nimi żadnego problemu, ale teraz jeden i to najładniejszy z moich storczyków zaczął umierać. praktycznie w kilka dni zżółkły i opadły mu wszystkie liście. Puścił jeden pęd, ale on też zaczyna robić się czarny od dołu. czy jest szansa na uratowanie tego storczyka? jak może być tego przyczyna. Zasuszenie, czy przelanie? nie podlewam ich zbyt często, więc zakładam, że mogłam go przesuszyć, bo mam dość suche powietrze w domu. Korzenie na dole są zielone, a na górze srebrnoszare i zasuszone proszę o rady. poniżej zdjęcia .(data w aparacie nie przestawiona). Obrazek Obrazek Obrazek
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczykowi opadły wszystkie liście. Czy da się go uratować?

Post »

Wydaje mi się, że podłoże jest mokre jak kwacz i to raczej wina przelania. Ja też w podobny sposób straciłam storczyka, nagle zżółkły mu jednocześnie prawie wszystkie liście, potem dwa ostatnie i też pozostała mi kupka korzeni powietrznych. Z tym że moje podłoże było suche, nie tak mokre jak twoje i tak właściwie nie wiem co mu zaszkodziło, jedyne podejrzenie padło wtedy na mocne przeciągi. Trzymałam go, zraszałam jakiś czas ale z jego strony nie było odzewu, więc niestety ale też uważam że nic z niego już nie będzie :(
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Storczykowi opadły wszystkie liście. Czy da się go uratować?

Post »

Powtarzam za przedmówcami, niewiele widać na zdjęciu. Roślina raczej przelana, nalot na korzeniach może świadczyć o złej jakości wody (zbyt dużo kamienia lub nawozu, a może i wszystko na raz). Proszę, potraktuj ją jako materiał ćwiczebny. O ratowaniu storczyków jest mnóstwo wątków na naszym forum. Nie widać stożka wzrostu, a może storczyk wytworzy keiki lub basal keiki, bo reszta korzeni nie jest aż w takim złym stanie.
Awatar użytkownika
LittleSol
50p
50p
Posty: 70
Od: 13 maja 2012, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Liście storczyka .... itd

Post »

Witam, jakieś półtora miesiąca temu zakupiłam storczyka którego liście skierowane były ku górze, nie były rozłożone na boki tylko rosły pionowo, żaden z wcześniej kupionych storczyków tak nie miał, a problem jest taki że te liście zaczęły odchylać się od okna, wręcz wywijać całkowicie tyłem do światła, żaden mój inny storczyk tak nie ma, wszystkie raczej chylą się do okna a nie przeciwnie. Dodam jeszcze, że wszystkie stoją na wschodnim parapecie. Czy to oznacza, że ma za dużo światła? Może powinien stać w głębi pokoju? Poniżej zamieszczam zdjęcia jak to aktualnie wygląda i proszę o informacje co się dzieje i co z tym zrobić.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Ewelina
Zapraszam do mnie: Moje kaktusy - LittleSol
Awatar użytkownika
Vaphel
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 gru 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście storczyka uciekają od światła, co się dzieje?

Post »

Tak, prawdopodobnie oznacza to, ze ma za dużo światła.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Liście storczyka uciekają od światła, co się dzieje?

Post »

Roślina zwijając swoje liście, zmniejsza tym samym powierzchnię utraty wody, po przez jej parowanie. Należy w takim wypadku roślinie zmienić stanowisko, na nieco chłodniejsze, oraz zapewnić wilgotne powietrze mini. 70%, w przypadku kiedy roślin na oknie jest niewiele.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Elajza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 20 wrz 2018, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - opadające liście

Post »

Witam, dostałam ostatnio storczyka, który po kilku dniach stracił wszystkie liście. Wydaje mi się że w sklepie był przelany bo podłoże ma do tej pory dość mokre. Co powinnam z nim zrobić? Na razie kwitnie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk - opadające liście

Post »

Śmietnik. Nic z niego nie będzie, a kwitnienie to tylko próba przetrwania. Oczywiście w warunkach domowych nie ma mowy o tym, żeby powstały nasiona, nie mówiąc już o ich wykiełkowaniu. Tak więc po kwitnieniu padnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Elajza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 20 wrz 2018, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - opadające liście

Post »

Obrazek

Obrazek
Oczywiście nie wyrzuciłam go do żadnego śmietnika, zastosowałam czosnkową kąpiel i takie coś mi wyrasta teraz :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk - opadające liście

Post »

Myślę, że jeszcze za wcześnie na to żeby się cieszyć, chociaż 1% storczyków w takim stanie czasami sprawia cuda.
U mnie wybiło z trzonu, ale mam falenopsisa nieco w lepszym stanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - opadające liście

Post »

Za małe na ocene, może być basal keiki, może być coś na łodydze. Tak czy siak, zawsze interesujacy obiekt do obserwacji :)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyk - opadające liście

Post »

Prawdopodobnie będzie to basal keiki. Długa druga i niepewna różnie może być jeszcze.

To czy roślina przelana wypuści basal keiki czy nie zależy czy został żywy kawałek trzonu. Widać u Twojego storczyka został taki kawałek. Teraz tylko zostaje czekać i mieć nadzieję, że ta infekcja, która szła od czubka trzonu pozbawiając go liści, zatrzyma się i nie zejdzie niżej, bo wtedy basal keiki nie będzie mieć szans.

Szkoda że roślina dalej jest w starym podłożu...
Elajza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 20 wrz 2018, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk - opadające liście

Post »

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym zdjęciu aktualizacja ostatniego, powoli sobie rośnie. A na drugim na tej samej roślinie wyrasta chyba drugie basal keiki, czy jest to możliwe?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”