Żółte korzenie storczyka

Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

pomoc przy ocenie korzeni

Post »

:wit :wit :wit
Proszę was o pomoc przy korzeniach storczyka. Są lekko żółtawe choć kąpię go co 2 tygodnie. Daję zdjęcia do wglądu
Obrazek Obrazek
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc przy ocenie korzeni

Post »

Korzenie na moje oko wyglądają zdrowo :) Żółte korzenie tez są zdrowe i nie wycinamy ich! Ich żółty kolor wiąże się z tym, z e rosną dalej od ścianek doniczki i nie mają tyle światła do fotosyntezy, dlatego nie mają zielonego barwnika chlorofilu :) Tak jest zawsze, ze te głębiej położone korzenie mają taki kolorek :) Pousuwaj tylko te miękkie przegniłe jeśli takie są lub zasuszone a miejsca cieć delikatnie zasyp węglem aptecznym lub cynamonem :) Nie podlewaj po cięciu przez ok. 10 dni. Jeśli cięć nie będzie to pielęgnuj jak zawsze :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pomoc przy ocenie korzeni

Post »

Tego storczyka jak i miniaturkę kąpałam co 2 tygodnie (14 dni) ale jak zobaczyłam że miniaturka jest po ok 7-9 dniach sucha jak w dni letnie to dałam do nawozu by się ruszył. Zaś ten dorosły dalej mam zamiar kąpać co 14 dni bo podłoże do końca nie wysycha. Pytam się o stan korzeni bo nie jestem pewna czy się prawidłowo rozwijają w czasie zimy ;:124
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc przy ocenie korzeni

Post »

Co znaczy, ze "dałaś do nawozu by się ruszył"? Że moczysz je w wodzie z nawozem? Do tej pory tego nie robiłaś? Phalaenopsis nie ma okresu spoczynku więc nawozimy zima tak samo jak w lecie w dawce 1/4 zalecanej przez producenta. Jeśli dorosły storczyk nie przesycha Ci po 2 tyg to się wstrzymaj z kolejnym moczeniem. Ja w zimie mocze moje storczyki raz na 3 tyg a niektóre czasem rzadziej.. Tylko, że ja nie grzeję w pokoju i pokój jest dość chłodny a na szybie skrapla się woda, wiec raczej mam dużą wilgotność powietrza. Oczywiście storczyki w luźniejszym podłożu przesychają nieraz po 2 tyg i wtedy moczę je częściej niż pozostałe.. Trzeba obserwować korzenie a nie zakładać z góry, kiedy wypada następne moczenie :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pomoc przy ocenie korzeni

Post »

Dufin dzięki za radę. Miniaturkę dałam w poniedziałek do nawozu. Dużego jak i miniaturkę w ogóle nie nawoziłam aż do ostatniego poniedziałku z miniaturką. Na to wyjdzie że dorosłego wykąpie dopiero za tydzień. A co do ciepła to oba storczyki są w pokoju grzewczym w którym palę a temperatura obecnie nie przekracza 20st ze wzgląd na słabe palenie ale i tak jest ciepło w pokoju :)
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc przy ocenie korzeni

Post »

Ale co znaczy, ze "dałaś go do nawozu"? Po prostu podlałaś go odstaną woda z rozcieńczoną ilościa nawozu? czy jest to nawóz przeznaczony dla storczyków? Bo chyba nie wsadziłaś go w sam nawóz? ;]
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pomoc przy ocenie korzeni

Post »

Nawóz rozcieńczony z wodą przeznaczony do storczyków. Chyba że popełniłam błąd dając go tego nawozu
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc przy ocenie korzeni

Post »

Dobrze zrobiłaś bo storczyk sam z siebie się nie nakarmi ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pomoc przy ocenie korzeni

Post »

Ufff . . . A już myślałam że popełniłam błąd dając go do nawozu . . . Dzięki Dufin ;:168
pozdrawiam
Kasia
mika22
50p
50p
Posty: 56
Od: 2 lip 2011, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Żółte korzenie storczyka

Post »

Kupiłam storczyk i okazało się, że częśćc korzeni jest żółltych, ale są jędrne, grube. Co robić? Czy zmarnieje mi storczyk?
dazima
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 lis 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zolte korzenie u storczyka

Post »

A czy możesz wstawić zdjęcie :?: Będzie lepiej ocenić stan korzeni i całego storczyka
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: zolte korzenie u storczyka

Post »

Jeżeli są jędrne i grube, to zostaw je, są to zdrowe korzenie. Najczęściej są one wewnątrz doniczki i nie widzimy ich, widzimy tylko zielone na obrzeżach. Jest to efekt tego, że światło nie dociera do tych głębszych korzeni i nie są one w stanie wytworzyć barwnika chlorofilu. Bowiem jak wiesz, korzenie phalaenopsisa biorą udział w fotosyntezie :) Bo wnioskuję, że o takim storczyku mówisz? Jeśli postawisz kwiatek w miejscu jasnym, bez osłonki, to po jakimś czasie korzenie powinny się zazielenić :) Co innego jeśli są żółte i miękkie w środku - zgniłe, takie korzenie usuwamy.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
mika22
50p
50p
Posty: 56
Od: 2 lip 2011, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zolte korzenie u storczyka

Post »

Wsadziłam go i nie chcę go znowu wyjmować. Liście są zdrowe i
jędrne.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”