Długi pęd storczyka i karłowate liście

lukasz27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 kwie 2015, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Słuchajcie co może być przyczyną tego, że mój storczyk niby wygląda zdrowo, wypuszcza mnóstwo powietrznych korzeni ale liście ma jakieś takie karłowate, widać że nie do końca rozwinięte.Pęd idzie w góre ale już widać, że będzie miał maks dwa kwiaty.Gdy go kupiłem miał 7 kwiatów, gdy te opadły przy kolejnym kwitnięciu tylko jeden! Teraz ponownie jest problem...
Stoi na okni południowym ale zacieniam go, zaraz po południu odsłaniam rolete i ma jasno do końca dnia.Podlewam co 1.5 tyg poprzez zanużenie, nie nawoże
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Może głodny jak słabo rośnie i kwitnie? Długo go masz? Nigdy nie nawoziłeś?
Myślę też, że południowy parapet o tej porze już jest za gorący dla storczyka mimo odsłaniania rolety po południu. Ja mam na wschodnim, ale zaczynają już liście lekko żółknąć i czerwonawe obwódki się robią, więc już są zacieniowane.
Wrzuć zdjęcie - pooglądamy :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Szukałeś szkodników? Jak wygląda system korzeniowy rośliny? Piszesz tylko o korzeniach powietrznych. Jak długo masz storczyka? Czy kiedykolwiek był przesadzany? Jaki jest stan podłoża?
lukasz27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 kwie 2015, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Później podrzuce zdjęcia.
Moim zdaniem system korzeniowy jest w stanie idealnym, szkodników szukałem nic nie znalazłem.Mam go dwa lata i nigdy nie nawoziłem, zauważyłem też, że liście nie są soczyście zielone, jeden dostał jakis delikatnych plamek żółtawych


Pytanie kolejne by nie zakładać nowego tematu.
Dostałem po zmarłej starszej osobie zaniedbanego storczyka, wysuszonego z dwoma korzeniami.Stoi u mnie już 3 miesiące, wymieniłem podłoże, podlewam i staram sie dbać o niego.Już wypuszcza nowego liścia, wypuścił też 3 nowe korzenie.
Jednak zastanawia mnie fioletowy odcień liści, to jest taki gatunek czy coś mu dolega? jest tak zarówno na zewnętrznej jak i wewnętrznej stronie liścia
Awatar użytkownika
cuxia
200p
200p
Posty: 249
Od: 7 maja 2012, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Murowana Goślina / Poznań

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Ja mam takiego jednego osobnika, który ma kwiaty białe w fioletowe prążki - tez ma takie liście, jakby z obwódką fioletu, jakby nakrapiane fioletem... trzon tez jest wpadajacy w fiolet :) Rośnie i kwitnie, taka odmiana :)
Pozdrawiam, Kamila :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Fioletowy odcień liści wskazuje na dużą ilość światła jaką otrzymuje storczyk. Jest to normalne zjawisko szczególnie u tych storczyków, których kwiaty są bardzo ciemne. Możesz lekko zaciemnić storczyka, bo otrzymał aż za dużo światła :wink:
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Karłowatość liści, może być spowodowana częstym przestawianiem rośliny(zmiana kierunku światła). Lub także brakiem, jak wcześniej dziewczyny wspomniały odpowiedniego nawozu. Ogólnie storczyki mało potrzebują, dla tego lepiej jest stosować 1/3, a nawet 1/4 dawki, niż podano na opakowaniu by zapobiec poparzeniom korzeni np. z firmy Agrekol, czy Biohumus(mineralno-naturalny). Ten ostatni nie powoduje oparzeń, ale na korzeniach mogą wystąpić brązowe smugi. Nie podlewamy srebrnych korzeni od razu wodą z nawozem, należy wcześniej dokładnie przelać czystą wodą. Jeżeli zaopatrzysz się w nawóz z sklepu wyspecjalizowanym w sprzedaży storczyków, to wedle przepisu na opakowaniu. Należy pamiętać że stosujemy nawozy raz na miesiąc, lub nawet półtora.
Liście Phalaenopsisów to idealny miernik natężenia światła. Jeżeli liście przybierają zbyt fioletowy kolor, należy storczyka ustawić w jasnym miejscu, zacienionym. Najlepiej przed firanką. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Biohumusem możesz podlewać pełną dawką ja tak robie i nic się nie dzieje tylko co jakiś czas raz na miesiąc przelej podłoże samą wodą.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Dokładnie. :wink: Tylko z doświadczenia własnego, lepiej dokładnie przelewać, unikając przy tym zalania trzonu rośliny.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Przy okazji zapytam kilka z moich storczyków dostały takich przebarwień purpurowych na nowych przyrostach? Końce korzeni to znaczy nowe przyrosty też mają zabarwienie purpurowe porem jak korzeń rośnie robią się standardowe??
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

A czy te storczyki nie kwitną w odcieniach fioletu? Jeśli tak to jest to po prostu barwnik, który ma storczyk.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Kwitną na biało? i stoją w półcieniu?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Długi pęd storczyka i karłowate liście

Post »

Widać taką ma urodę :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”