Storczyki "poszły" w liście

pulitos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2013, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przerośnięte liście

Post »

Witam. Mam storczyk od 5 lat, kwitnie raz lub dwa razy w roku. Ostatnio nawet biedny złamał się pod naciskiem kwiatów, ale zauważyłam, że liście dziwacznie się wydłużyły i nie wiem, czym jest to spowodowane ( on zawsze miał dlugie liście ale teraz są OGROMNE).

http://imageshack.us/photo/my-images/694/stom.jpg/
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: PRZEROŚNIĘTE LIŚCIE

Post »

Moim zdaniem to normalne liście, wyglądają bardzo zdrowo ;:108
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
pulitos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2013, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PRZEROŚNIĘTE LIŚCIE

Post »

Dziękuję, dodam jeszcze jedno bardziej aktualne zdjęcie. Czy to normalne, że korzenie zaczęły rosnąć w górę?

Obrazek
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: PRZEROŚNIĘTE LIŚCIE

Post »

Liście się wydłużają kiedy mają zbyt mało światła. Wszystko też zależy od samego storczyka. Poniewaz twój storczyk ma już sporo lat to może być u niego normalne.

A co do korzeni to sprawdź jak wyglądają w doniczce. Czy w ciągu tych 5 lat przesadzałaś go chociaż raz?
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: PRZEROŚNIĘTE LIŚCIE

Post »

:wit Korzenie powietrzne rosną w górę wtedy kiedy coś złego dzieje się z korzeniami w podłożu. Sprawdź jak wygląda ich stan :wink: Jeśli są w kiepskim stanie to poobcinaj zdezynfekowanym narzędziem te zgniłe i zdrewniałe, a te jędrne i zdrowe zostaw i wsadź do specjalnej ziemi dla storczyków.
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: PRZEROŚNIĘTE LIŚCIE

Post »

Korzenie powietrzne niemal zawsze rosną w górę :) ich obecność nie musi świadczyć o złym stanie storczyka, chyba, ze jest ich bardzo dużo, wtedy powinniśmy dla własnego spokoju zobaczyć czy w podłożu wszystko gra. U mnie także listki wydłużają się gdy mają mniej światła lub stoją dalej od okna. Niektóre storczyki natomiast mają po prostu taką urodę :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: PRZEROŚNIĘTE LIŚCIE

Post »

Liście ma śliczne i zdrowe ;:108 ,tylko musisz zapewnić mu więcej światła naturalnego i nie stawiaj go bezpośrednio na ostrym słońcu
pulitos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2013, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: PRZEROŚNIĘTE LIŚCIE

Post »

ROSARITA- przesadzałam go raz, a do reszty dziekuje serdelkowo za podpowiedzi sprawdze jak tam korzenie i chyba zmienie osłonke na przezroczystą, kwiat stoi cały czas przy zachodnim oknie i dopiero niedawno zaczely sie wydłuzac liście.
patka5094
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2015, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Storczyki "poszły" w liście

Post »

Hej! Mam pytanie. Czy Wasze storczyki o tej porze roku też poszły w liście ? Moje mają od kilku miesięcy małe pędy do kwiatków, ale nic im one nie rosną. Za to liście rosną im nieustannie nowe. Wielkie, pięknie wybarwione na zielono liście. Doradźcie coś, by te rosły pędy, a nie liście, proszę :D
kaciarynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 9 lip 2014, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Nieustannnie rosnące liście u storczyków....

Post »

A podlewasz nawozem? Może zastosuj taki o większej ilości potasu.
pozdrawiam Kasia
patka5094
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2015, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nieustannnie rosnące liście u storczyków....

Post »

Używam takich pałeczek z nawozem z BIOPON. Po dwie w donicach mają i cudownie im te liście rosną ,ale kwiatki niestety nie ...
kaciarynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 9 lip 2014, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Nieustannie rosnące liście u storczyków

Post »

A jaki masz rozmiar doniczek, bo te standardowe mają po 12 to chyba jedna wystarczy? A w jakim miejscu stoi, chodzi o oświetlenie?
pozdrawiam Kasia
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nieustannie rosnące liście u storczyków

Post »

Poczytaj na temat rodzajów nawozu, bo może stosujesz cały czas nawóz z przewagą azotu dlatego storczyk produkuje same liście i korzenie. Poza tym warto wspomnieć o tym w jakiej był wcześniej kondycji, bo jeśli jak go kupiłaś np był kwitnący ale miał mało korzeni i był słabo rozwinięty to wzrost liści i korzeni to normalny proces. Często bowiem producenci storczyków sztucznie pędzą rośliny (dodając hormonów i uderzające dawki nawozów) do szybszego kwitnienia i taka roślina przy zakupie ma piękne kwiaty ale sama w sobie jest marna. Przy takim układzie po przekwitnięciu storczyk skupia się bardzo długo na korzeniach i liściach i ładnie się rozrasta. U mnie np była to phal mini. Kupiłam ją ok 1,5 roku temu. Miała dwa pędy kwiatowe i pięknie kwitła. Czekałam ok. 1,5 roku by mi zakwitła, obecnie rośnie jej pęd kwiatowy i czekam na jej pierwsze moje kwitnienie od zakupu. Do chwili obecnej pięknie przyrosła w liście i korzenie, nie było mowy o kwitnieniu. Może masz ten sam przypadek?
P.S. używałam jakiś czas temu pałeczki nawozowe. U mnie się nie sprawdziły, za szybko się rozpuszczały w podłożu oddając za dużą dawkę nawozu na raz, na szczęście nie popaliło korzeni ale w miejscu gdzie była pałeczka podłoże zaczęło pleśnieć co zmusiło mnie do natychmiastowej zmiany podłoża. Obecnie używam nawozy PP, z których jestem bardzo zadowolona, bowiem jedna z moich mini obecnie produkuje 3 liście na raz. Nawozu daję bardzo malutko ale jest on dobrej jakości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”