Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jeśli masz zimą temperaturę powyżej 20 stopni i do tego suche powietrze, to nie wróżę żeby storczyki długo się u Ciebie utrzymały, a w najlepszym wypadku są raczej nikłe szanse na kwitnienie. Każdej roślinie do prawidłowego rozwoju trzeba zapewnić podstawowe warunki uprawy, jeśli nie jesteś w stanie, lepiej zrezygnować z uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Większość mieszkań ma grzejniki pod oknami, u mnie też takowe są :wink: ,aby podnieść wilgotność powietrza można zastosować podstawki z keramzyteml i wlać do nich trochę wody ,powinno pomóc.
Moje tak mają i na północnych parapetach jakoś sobie radzą.
pozdr Dorota
Moje storczyki
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Można też uprawiać w hydroponice, wtedy znika problem zbyt niskiej wilgotności :wit
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Wcześniej napisałem, że również dobrym rozwiązaniem jest powieszenie na grzejniku jednego albo lepiej dwóch nawilżaczy wypełnionych wodą. Wtedy parowanie jest efektywniejsze. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
19adusia92
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 gru 2016, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dorela wyjaśnij mi proszę na czym polega ta podstawka z keramzytem? Widzę na zdjeciach w wyszukiwarce ze po prostu jest w podstawce ale co jaki czas sie go wymienia? Do niegotego wlewa sie wode i zostawia? Czy wlewać wode prosto do doniczki? Jak w ogóle podlewacie storczyki zima? Bo na internecie czytam rozne opinie, tesciowa np nigdy nie wkladala storczyka do miski Z woda, tylko podlewa trochę z gory raz w tygodniu, nigdy nie nawozila i zawsze ma piekne kwkaty..tylko ja opadna to odcina ped nawet jak nie wyschnie hmm
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Na tackę wysypujesz keramzyt, zalewasz wodą ale tylko tyle żeby go zakryć - nie może pływać. Na to stawiasz doniczki. Ważne: dno doniczki nie może stać w wodzie.

Co do podlewania, tak namaczasz w misce z wodą na kilka minut, zimą nie częściej niż raz naokoło 1,5 tygodnia, dwa tygodnie.
Co do nawożenia zima nawozisz połową dawki wg zaleceń producenta na opakowaniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ocena stanu storczyka

Post »

Dzień dobry, to są moje dwa storczyki. Przygarnęłam je od Cioci, która straciła już do nich cierpliwość, bo nie kwitły. Ich korzenie są cienkie i jakby połamane, choć zielone. Na liściu jednego z nich zauważyłam dziwny nalot. W miejscu nalotu liść jest szortki i wygięty. Oba storczyki przesadziłam. Kupiłam dla nich mgiełkę i nawóz. Spryskałam i nawiozłam je tylko raz. Czy coś jeszcze mogę dla nich zrobić?

Załączam zdjęcia i dziękuję z góry za wszelkie wskazówki.

Starszy storczyk (korzenie)
Obrazek

Nalot na liściu
Obrazek

Młodszy storczyk (korzenie)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jeśli chodzi o liść z tego środkowego zdjęcia, nie jestem do końca pewien, ale to chyba tarczniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dołączę i ja ,po zimie moje storczyki są trochę wyniszczone
Obrazek
Myślicie,że odbiją ?
Obrazek szczególnie ten drugi
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Wszystko zależy od stanu korzeni, ale ten pierwszy widzę że podjął wzrost - wypuszcza nowy liść, a w przypadku tego drugiego wypuszcza pęd kwiatowy, więc wychodzi że nie jest tak źle.
Może napiszesz coś więcej o warunkach uprawy, podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Myślę ,że miały w tamtym roku za dużo słońca.Stały w bezpośrednim nasłonecznieniu i mogą teraz odchorowywać.Sądzę ,że z tego wyjdą.Trzeba dać im czas.Podlewam wtedy kiedy mają biało-srebrne korzenie . Zalewam całe osłonki i później 15 minut czekam .Wylewam wodę i zostawiam.
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jeśli chodzi o słońce zależy jaką masz wystawę, jeśli wschodnią albo zachodnią to nie masz co się obawiać o słońce, co najwyżej liście delikatnie przebarwią się na czerwono. Jeśli chodzi o południową, to tutaj wystarczy lekko cieniować w godzinach południowych. Zaletą tej ostatniej jest lepsze kwitnienie.
Podlewanie jest ok. Myślę, że słabszy stan wynika bardziej z okresu jesienno-zimowego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
19adusia92
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 gru 2016, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam! Czy te korzenie już gniją czy po prostu tak mają po zimie? I na jednym liściu zrobiła się taka jakby rosa ale klejąca. Czy to jakaś choroba kwiatów?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”