Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Nie, to jest zjawisko gutacji i normalne u roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Albo efekt żerowania owadów gryząco ssących - nie żebym chciała tu kogoś straszyć. :wink:
Może to tylko efekt gutacji. Ale mimo to, proponuję;
Liście które wytwarzają rosę miodową, należy przetrzeć wilgotną czystą ściereczką, zwilżoną ciepłą wodą.
A to dla tego, aby zapobiec możliwości wniknięciu w uszkodzone tkanki rośliny grzybów - sadzaków.
Tak profilaktycznie. ;:108
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Teraz ja mam problem. Dziś podczas namaczania Phalaenopsisa zauważyłam coś niepokojacego. Stoi a raczej wisi obok południowego okna.

Obrazek

Korzenie są ok, puszcza młode korzenie i pęd kwiatowy. Podlewany jest deszczówką, trzy na cztery podlewania z nawozek Petersa teraz BB.
Od dłuższego czasu jeden liść jest miękki ale myślałam, że to stary liść to dlatego.

Obrazek

Tylko że z liściem nad nim też się coś dzieje a dokładnie z końcówką. Nie wiem czy to postępuje będę dopiero obserwować ale proszę o poradę co to się dzieje


Obrazek

Obrazek

Dodam że podejrzane liście są od strony pokoju nie od okna i bezpośrednio słońce nie pada na storczyk.
Bardzo proszę o pomoc co zrobić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jak często i na jak długo namaczasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

O faktycznie zapomniałam tej istotej info napisać.
Namaczam 30 min a częstotliwości w zależności od "warunków atmosferycznych" wypada to 7-11 dni. Bardziej kieruje się najpier czy korzenie srebrne, jeśli tak to później czy doniczka lekka i jak nadal brak pewności traktuje podłoże patyczkiem i sprawdzam czy suchy.

---7 lip 2017, o 22:19 ---

Nikt nie wie co to jest ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Być może storczyk postanowił odrzucić dolny liść, bo ewidentnie widać że jest odwodniony. Co do wyżej ciężko powiedzieć na tą chwilę, myślę że skoro rośnie - widać nawet nowe przyrosty korzeni powietrznych i zamierza kwitnąć, że storczykiem nic złego się nie dzieje. Trzeba poczekać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Bałam się, że to może jakaś choroba. Bo że cały dolny liść stracil turgor to faktycznie tłumaczyłam to sobie jak Ty to też stwierdziłeś ale co z tym górnym się dzieje to też zglupiałam. W przypadku odwodnienia cały liść stracił by turgor a tu tak dziwnie. No nic zostaje czeka ;:223
Regss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 lip 2017, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam. Proszę o pomoc co może dziać się ze storczykiem? Żółkną wszystkie liście i łodyga od dołu. Czy jest przelany? Podlewam raz w tygodniu pod kranem, czekam aż nadmiar wody przeleci przez doniczkę i odstawiam na miejsce. Stoi w pokoju od strony południowej naprzeciw okna.

Czy można go w jakiś sposób odratować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Pod kranem :?: :?: :?:

Żadnych roślin nie podlewa się wodą prosto z kranu, a zwłaszcza storczyków. :!:
Do podlewania powinno się używać albo miękkiej wody, albo odstanej wodociągowej. Dwa, nie przelewa się a namacza naokoło kilkanaście minut. Trzy, nie podlewa się dokładnie co do dnia, a w zależności od warunków zewnętrznych. Falenopsisy podlewa się w zależności od koloru korzeni, czyli jak z zielonego robią się srebrno-szare.
Kolejna rzecz, stanowisko jak daleko od okna? Falenopsisy są dość tolerancyjne na niedostatki światła, ale nie może to być kilka metrów od okna.

Czyli reasumując, zanim kupi się roślinę albo tuż po zakupie warto przeczytać wpierw o jej uprawie.


Poczytaj ten wątek o reanimacji storczyków:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=61759
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Regss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 lip 2017, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Niestety czasem dostaje się je w prezencie i człowiek nie zdaje sobie sprawy.

Czy storczyk powinien być w przeźroczystej doniczce? Ponieważ mój stał w ciemnej osłonce.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Niestety ten storczyk już nie przeżyję. Jeśli ma zdrowe korzenie to może odbije od korzenia. Storczyk musi być w przezroczystej doniczce najlepiej bez żadnej osłonki.
Ale jego śmierć to nie wina doniczki tylko podlewania. Gnije od trzonu niestety.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Czy się samemu kupuje czy się dostaje zasada jest taka sama. Bo inaczej kończy się często jak w tym wypadku stratą rośliny...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

zabkamarta pisze: Storczyk musi być w przezroczystej doniczce najlepiej bez żadnej osłonki.
Absolutnie nie prawda. Przezroczyste doniczki są po to, by łatwiej było manipulować podlewaniem / moczeniem roślin z rodz. Phalaenopsis, ponieważ kolor korzeni ewidentnie w tym przypadku podpowiada kiedy roślina praktycznie nie ma wilgoci w korzeniach.
Zauważ że wszystkie storczyki prócz rodz. Phalaenopsis są w nieprzezroczystych donicach.
Jeśli cykl moczenia roślin z tego rodzaju jest regularny i nie ma rozbieżności większych niż 2-3 dni, to można je uprawiać w w każdym rodaju donic. Niejednokrotnie są sadzone do nieprzezroczystych donic do czystej ziemi i też świetnie rosną - wystarczy tylko nie przelać.

U mnie wszystkie Phalaenopsis są w nieprzezroczystych osłonkach i rosną zupełnie bezproblemowo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”