Cymbidium - uprawa

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cymbidium - Wasze doswiadczenia z tym gatunkiem.

Post »

Co myślicie o dodaniu do podłoża cymbidium trochę muszelek?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cymbidium - Wasze doswiadczenia z tym gatunkiem.

Post »

Puk Puk, jest ktoś kto może zajmuję się dłuższy czas cymbidium i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami?
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cymbidium - Wasze doswiadczenia z tym gatunkiem.

Post »

Też chętnie posłucham, swoje mam dopiero od grudnia :wink: Z przeceny, oczywiście :D :D :D
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cymbidium - Wasze doswiadczenia z tym gatunkiem.

Post »

Fraszka to chyba sobie poczekamy ;:224 bo na razie nie ma odzewu...
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cymbidium - Wasze doswiadczenia z tym gatunkiem.

Post »

Póki co uprawiam "na czuja" i nieźle idzie.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cymbidium - Wasze doswiadczenia z tym gatunkiem.

Post »

Fraszka ja też uprawiam na czuja. Moje cymbidium przekwitło (kwitnienie nie moje-zakupowe). Przesadziłam go do nieco większej doniczki, ponieważ doniczka była cała w samych korzeniach i tylko gdzieś w środku korzeni i na wierzchu było trochę mieszanki ziemi z korą. Są dwa nowe przyrosty i wydaje się być ok. Miałam tylko nadzieje, że ktoś może się podzieli swoim doświadczeniem. Chciałam wypróbować coś nowego, a mianowicie do nowego podłoża dla cymbidium dodać trochę muszelek ale z braku informacji (nie mogłam niczego znaleźć na ten temat w necie) oraz braku odzewu bardziej doświadczonych w uprawie cymbidium forumowiczów zaniechałam przedsięwzięcia. Użyłam ich tylko ( i to z sukcesem!) jako dodatek do podłoża paphio (świetnie zareagował- nowe korzenie po 5-ciu dniach ;:138 ). Ale czy czysto hipotetycznie ten zabieg miał by sens u cymbidium?
Awatar użytkownika
cofina
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cymbidium - Wasze doswiadczenia z tym gatunkiem.

Post »

Hej :wit
Moje pierwsze cymbidium kupiłam na giełdzie kwiatowej chyba 3 lata temu - Sprzedający stwierdził, że skoro chcę się pobawić to sprzeda mi przekwitające za 25 zł. Oj... szczęśliwa byłam ;:224
W wątku wspomnianym niedawno - podany link prze moderatora - można wyczytać m.in. że cymbidium jest kapryśnie, ciężko doprowadzić je do ponownego kwitnienia i /w dużym skrócie/ sugeruje się tam by niezbyt się nim zajmować, nie dopieszczać... Generalnie lubi dużą wilgotność powietrza ale też trzeba uważać na wodę/wilgoć pozostającą między liśćmi przy psb bo może zagniwać.
Ja to moje pierwsze cymbidium zamęczyłam niestety ;:124
Aż koleżanka z pracy obdarował mnie swoim przekwitniętym prezentem imieninowym. Tak nadarzyła się okazja do kolejnych doświadczeń ;:215 Nawet nie zabrałam go do domu - zostało w biurze. W pracy, jak to w pracy - nie mam czasu by je doglądać, "chuchać i dmuchać".
Oto efekty
Obrazek
Ps. Natka_211, z muszelkami niestety nie próbowałam, wiec się nie wypowiem ;:131
Pozdrawiam
Ania
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cymbidium - Wasze doswiadczenia z tym gatunkiem.

Post »

Piękne cymbidium ;:167 Dalej czekam na wypowiedzi, czy jest ktoś może kto próbował hodowli cymbidium w podłlożu z dodatkiem muszelek?
brunerr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lis 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cymbidium bardzo proszę o pomoc!

Post »

Witam - mam problem z moimi cymbidium - zaczęły się pojawiać na ich liściach małe plamy które bardzo szybko się rozprzestrzeniają.
Bardzo prosiłbym o pomoc - czy w jakiś sposób mogę jeszcze uratować rośliny, bo są to bardzo duże egzemplarze i szkoda mi ich bardzo.

Z góry dziękuję za pomoc.
Obrazek
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Na 100% pewności nie mam :wink: ale na wszelki wypadek potraktowałabym go jakimś środkiem na choroby grzybowe, a jeśli nie chcesz działać od razu silnymi preparatami to może warto chociaż sięgnąć po Biosept. Jeśli masz gdzie, to odizoluj Cymbidium od innych roślin na jakiś czas i poobserwuj ci sie będzie działo.

A zagladałaś mu do korzeni? Też mam duży egzemplarz Cymbidium i wiem jak wielkie wrażenie robi roślinka, dlatego mocno trzymam kciuki za Twoje. A jak go do tej pory pielęgnowałaś?
brunerr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lis 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź - a jaki środek na grzyba poleciłabyś?

No właśnie do korzeni nie zaglądałem - jutro to zrobię - najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że dotknęło to tylko cymbidium - 3 bardzo duże obecnie kwitnące rośliny - całe szczęście innych storczyków jeszcze nie dopadło...

Jeśli chodzi o pielęgnację - to podlewam raz w tygodniu demineralizowaną wodą po przez zalanie doniczki, nawóz do wszystkich storczyków stosuję raz na miesiąc, nie mają bezpośrednio kontaktu ani z oknem ani z przeciągami, wilgotność powietrza jest duża bo mam nawilżacze powietrza, światło mają - nie za bardzo potrafię znaleźć przyczynę dlaczego tak się stało...
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Prawdę mówiąc do tej przy nie musiałam zbyt często takich środków stosować, ale bazując na tym co wiem ( a prawda jest taka, że pewnie nie zbyt wiele :) ) to zrobiłabym tak, że najpierw potraktowałabym go Topsinem a po mniej więcej dwóch tygodniach jeszcze Miedzianem. Profilaktycznie możesz go też opryskać Bioseptem. Topsin i Miedzian działają na inne rodzaje grzybów, a ja nie mam takiej wiedzy aby rozpoznać ze 100% pewnością co sie dzieje, wiec wolę dla własnego spokoju zrobić to w ten sposób. Może odezwie się też ktoś kto wie trochę więcej ode mnie i coś podpowie.

A wszystkie te Cymbidia masz z tego samego źródła? Od dawna są u Ciebie?

Daj też znać jak korzenie się mają. One pewnie będą dobrym wyznacznikiem stanu kwiatków.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Obrazek

Obrazek

To chyba pędy kwiatowe? Czy to płonne nadzieje :wink: ?
Udanych plonów.
Magda
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”