Cymbidium - uprawa

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak konkretnie , to proszę :P :

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html
po prawej stronie jest zakładka-->dalej wchodzić w *Cymbidium*

Ale, zanim zastanowimy się co z podarkiem robić ,daj fotki.
Sfatygowanie liści ..nic mi nie mówi, ponadto trzeba określić dla rośliny ogólną kondycję.
Teraz jest okres ,gdy cymbidia już mają zainicjowane pąki kwiatowe lub ..prawie się szykują. Kwitnienie to okres zimowy.
Tylko pokazanie rośliny pomoże we wskazaniach.
Jeżeli nie chcesz na forum prezentować, możesz dać na mój pw- ważne abym zobaczyła pseudobulwy ich stan itppp.,liście też!

Podłoże hmm... akurat w tych storczykach może być *bardziej ziemne* ale zawsze tak złożone, aby zapewnić przepuszczalność dla powietrza.

Pomiędzy uprawą falenopsisa a cymbidium jest dosyć duża różnica.


pozdrawiam J :P VANKA
Maja.G
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 paź 2007, o 17:19
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To wielka próba czy umiem wstawić zdjęcie:)
Wiem Jovanko, że podłoże ma być inne niż u falka, ale dokładnie nie wiem jakie. Za to teraz kwiat siedzi w ziemi ogrodowej, zwykłej do bólu;)
Liczyłam na to, że mi dopowiesz bo sądząc po innych postach jesteś Storczykowym Ekspertem:)
Jeśli te zdjęcia Ci coś podpowiedzą to kieruj mną proszę bo zwykłe zalecenia do opieki nad tym cudem na razie są niewystarczające.Chyba :?:
Maja.G
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 paź 2007, o 17:19
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Jeszcze jedno, na tych zdjęciach zieleń jest o wiele bardziej zielona niż w rzeczywistości. Realnie ona jest bardziej żółta.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Maju :P

Ale ja wskazałam link ,tam wszystko jest opisane i podłoże również.
Więc jaki cel powtarzania? tymbardziej ,że jest dowolność akurat dość duża w doborze.
To Ty zdecydujesz co masz i co włożysz do doniczki.

Linkowanie jest nieodzowne dla osób które mają pierwszy kontakt z konkretnym storczykiem .
Zazwyczaj brakuje całej wiedzy ,a nie tylko wiadomości o czymś tak podstawowym jak podłoże..
I tu konieczne samokształcenie ,
Pytań może być w nieskończoność , a my w poradach będziemy pisać treści powielane, tworzyć niepotrzebnie kalkę tego ,co istnieje w internecie.
Otóż, nie będę nic :wink: na niby nowego formułować.Tak działa się w internecie.

Musisz Maju zrozumieć rolę porady, wskazałam co trzeba przejrzeć i zrobić .I musisz już sama
podejmować kroki.
Czyli : chcieć zapoznać się z warunkami uprawy,biologią rośliny,umieć odróżnić naturalne stany
od awaryjnych,okresy spoczynku i wegetacji czyli normalna nauka!!Ciebie czeka.

Pojęcie przepisów sztywnych nie istnieje, chyba,ze dotyczy aplkowania środków wg dawki w przypadku chorób.
Porady są podpowiedzią dodatkową a nie schematem postępowania.



A wracając do fotek-
-stare psb będą do usunięcia --liście w kolorze jaśniejszym dosyć często bywają ,są różne hybrydy na rynku i te
ciemne i jasno ulistnione,żółknięcie liści jest naturalne,odpadną.

-ogólnie stan storczyka nie jest tragiczny ,noooooo moze ciut sfatygowany, jakby
z niedostatecznym nawodnieniem w okresie lata.Ale raptownie nie można nadrobić niedoborów.
-*ziemia *wygląda na torf-->też jest stosowany,proszę upewnić się u koleżanki co
to było i czy storczyk kwitł.Można ratunkowo na szybko uzypełnić korą ,wymienić część podłoża bez ruszania bryły korzeniowej.

-o przesadzaniu i cięciu można mówić , gdy nie ma indukcji kwitnienia/nie widzę na fotkach!/
jeżeli jest, trzeba odłożyć na wiosnę przesadzanie.

Generalnie, sytuacja storczyka jest w kategorii stanu normalności ,to co jest w donicy jest naturalnym stanem rzeczy, elementem wegetacji cymbidium.

Ech, przykre dla mnie, gdy muszę pisać ...że trzeba pewnych rzeczy się naumieć samemu.
I dopowiem,ze w pasji storczykowej nigdy nikt nie mówił , ze będzie lekko.

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Maja.G
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 paź 2007, o 17:19
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Poczułam się jak skarcony uczniak. Nie jestem matołkiem, choć może tak to wygląda, i zanim napisałam post przeczytałam wszystko co znalazłam w sieci na temat uprawy i warunków. I informacje podawane na różnych stronach i różne fora. i to one mnie z lekka ogłupiły. Gdzieś piszą, że suszyć i ziębić kwiatka, gdzie indziej, że tylko suszyć itp. Ze obciąć część korzeni przy przesadzaniu albo że broń Boże obcinać. Chaos. Ciężko wybrać kto ma rację. Połowy rzeczy potrzebnych do podłoża nie mam gdzie dostać. Więc może podłoże z orchidsklepiku? Bo ziemia w doniczce to żaden torf a ziemia w której ja posadziłabym bratki na przykład. Roślina nie kwitła od 4 lat i nie widziała przez ten czas dworu, była cały czas w mieszkaniu.
Dziękuję za rady co do pseudobulw i przesadzania.
pozdrawiam
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Maju witaj :P

Nie jest moim zamiaram nikogo karcić. Wskazuję ,co trzeba zrobić , aby lepiej zrozumieć
nie łatwą uprawę storczyków.
A....cymbidium należy do tych ogólnie trudniejszych,
na efekty kwitnienia czasami trzeba czekać i kilka lat.Wystarczy jeden zbagatelizowany okres i...rok uprawy ucieka.Jest zielono, to fakt ale mało pocieszające posiadacza.
Stąd potrzeba wnikliwego rozeznania.

Czytałaś, jak piszesz powstał chaos z informacji .
i to cała prawda , są to wnioski z forum .
Każdy , na swój sposób usiłuje prowadzić roślinę , dzieli się informacjami i każdy ma cel:doprowadzić do kwitnienia ,a skutek jest różny.

Tutaj w pierwszym rzędzie, trzeba teorią się podeprzeć i od niej zaczynać.

I nie ma co się obrażać, ze wskazuję, że naciskam na wiedzę- w końcu , oczekiwałaś pomocy.
Wiem ,ze najlepszym byłoby podanie *gotowca*, czyli coś sztywnego. A nic takiego nie istnieje.
Gdy odwołuję się do materiału oczekuję, własnej jakby analizy "co kto może" czy poskłada składniki podłoża?skąd je wziąć? czy wie jak ciąć , sadzić-kiedy zasilać,kiedy przerwać?każdy moment jest tam opisany , nawet to , ze podłoże po posadzeniui ma być suche!!!
I to jest omówione, czytając rozpiszemy :na miesiące i w zarysie wiemy co robić .I mozemy wtedy rozważać co dalej.....i dalej... i czy dobrze rozumiesz.

Tak więc, bardziej widzę problem w pojęciu pomocy i oczekiwań niż zrozumienia.
-że nie wiesz o uprawie to normalne ,więc po co skojarzenia dla siebie nie miłe typu :( matołek - masz prawo nie wiedzieć , gdy rozpoczynasz uprawę.

I nawet wiele trzeba pytać ale i chcieć przyjmować wskazania .

A tak nie było i powiem:
-nie przeczytałaś materiału wg podanego linku- nie sposób 31 minut podzielić na wiedzę, wstawianie zdjęć.Tam były informacje, które by Ciebie zaniepokoiły co do podłoża takie hm...jakby kurizalne.
-A piszesz,ze zwykłe zalecenia nie są wystarczające.One nie są zwykłe.


W sprawie podłoża : z OSklepiku bedzie dobre, -do tego domieszać składniki , jak w zalecanym linku. Bardzo jest duza dowolność akurat dla cymbidium ,nawet składniki powszechne ,ogrodnicze są wprowadzane w tym i :) ziemia .
Może być też jakby*bratkowa* bo ma 80% torfu ( kwaśnego=czarnego)
.
pozdrawiam J ;:76 VANKA
chmiel_ka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 gru 2007, o 07:33

Cymbidium jak mu pomóc ?

Post »

Witam :)

Jestem nowicjuszem w uprawie storczyków,dlatego proszę o pomoc.
Tego storczyka dostałam m-c temu,był pięknym okazem,ale nie dawno kwiaty zaczęły usychać:/.

Czy jest to odpowiedni czas na przesadzenie go do większej doniczki? (jeśli tak to do jakiej?:)
Czy kwiaty świadczą o przekwitaniu,czy to objaw czegoś zupełnie innego?
Jak go podlewać .

Pozdrawiam
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witaj Chmiel_ko!
Wprawdzie sama nie mam tego rodz. storczyka, ze względu na niedobre warunki
w moim domu dla jego uprawy, ale wiem o tym dzięki wpisaniu w wyszukiwarce
słowa "cymbidium". Pomyszkuj tam, znajdziesz wszystkie odp. na swoje pytania...
Pozdrawiam i życzę kolejnych (może łatwiejszych- są takie :P ) storczyków!

Joanna :wink:
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

No i ja też mam problem z moim cymbidium :( niby kwitł długo i pięknie ale nagle zgubił kwiaty w dwa dni i oto co się ostało z bidoka

Obrazek Obrazek
Co z nim zrobić, żeby odżył? :roll:
Proszę pomózcie :idea:
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Empuzo, jesteś w 100% pewna, że Twój storczyk to cymbidium? Może to dendrobium?
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Doruś, Obrazekwidzisz gamonia . Oczywiscie to nie Cymbidium tylko Oncidium :oops: :oops:
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oncidium... hmmm...
Może masz fotkę tego storczyka jeszcze z czasów świetności?
Mam oncidium, ale jakieś takie inne mi się wydaje :?
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Witaj w Orchidarium.

Patrząc na Twoje zdjęcie powiedziałabym, że to dendrobium.
Jakieś takie bezbarwne jest, wygląda jakby zasychało...
I ten biały osad na podłożu, podlewasz kranówką?

Napisz jak go uprawiasz, w jakiej temp., czym podlewasz, jak często, czy nawozisz i jak itd.
Trudno tak ze samego zdjęcia wywnioskować co mu dolega, nie znając warunków hodowli.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”