Chory storczyk - porady

ODPOWIEDZ
Lajla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 lip 2010, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Chory storczyk - porady

Post »

Witam wszystkich Forumowiczów. Założyłam konto, ponieważ w ubiegłym tygodniu dostałam orchideę, a dzisiaj zauważyłam, że coś z nią jest nie tak. Przyznaję się bez bicia, że nie znam się na orchideach, mam dużo kwiatów w domu, ale nie są to storczyki. Tego sama wybrałam tydzień temu we wtorek. Przyniosłam go do domu (kupiony był w kwiaciarni), podróż miał max 30 min., niestety w upalny dzień. Wszystko było w porządku. Sprzedająca powiedziała o sobotnich kąpielach, więc "kąpałam" go 20-30 min. tak jak powiedziała i wszystko było ok. A dziś widzę, że pączki których ma kilka, lekko się marszczą i nabierają pomarańczowego koloru, tak jakby opadały i usychały, a kwiaty nie są już wyprostowane tylko jakby chciały się zamknąć. Przestawiłam go na parapet dzisiaj, bo przeczytałam na forum, że może ma za mało słońca, bo postawiony był na stole, więc mam nadzieję. że teraz będzie lepiej. Jeśli ktoś z was zna przyczynę, co mogłam zrobić nie tak, bardzo proszę o radę. Jest piękny i nie chcę go stracić. Czytałam też na temat przelania, ale nie do końca umiem określić, jak wygląda przelanie. Pomocy :(
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Moim (niedoświadczonym jeszcze) zdaniem wydaje mi się, że twój storczyk się aklimatyzuje. Zaszkodziła mu zmiana miejsca. Chyba niektóre tak reagują. I raczej już nic z tym nie zrobisz. Ale poczekaj jeszcze na wypowiedź eksperta
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Lajla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 lip 2010, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Dziekuje za odpowiedź, jestem zalogowana i co chwile sprawdzam czy ktoś nie napisał. Ogólnie martwie się kondycją kwiatów w tym pokoju, czy to możliwe, aby pokój był po prostu nieodpowiedni ?
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Wiem na pewno, że na storczyki źle wpływają owoce w pobliżu i wtedy opadają pąki. Nie wiem jak na to reagują inne rośliny...
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Lajla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 lip 2010, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Na stoliku stał sam, nie mam żadnych roślin owocowych w pokoju. Teraz na parapecie stoi razem z kaktusem, czy powinnam zmienić miejsce kaktusowi? Oddalić go?
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Nie sądzę żeby kaktus w jakikolwiek sposób mógł zaszkodzić storczykowi...
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Lajla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 lip 2010, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

a powinnam ją zostawić na stoliku czy dobrze że ją przeniosłam na okno?
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Wszystkie moje storczyki stoją na oknach. Potrzebują słońca, ale uważaj żeby ich nie przypalić. Przysłaniaj bezpośrednie promieniowanie słoneczne zwłaszcza teraz latem gdy jest ostre słońce
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Awatar użytkownika
-ewelina-
500p
500p
Posty: 677
Od: 14 sie 2007, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Polecam - Phalaenopsis, ogólne zasady uprawy.


Pozdrawiam,
Ewelina
Awatar użytkownika
Asiula5432
50p
50p
Posty: 59
Od: 10 cze 2010, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kalisza

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Wydaje mi się, że niepotrzebnie go przestawiałaś, bo storczyki tego nie lubią, gdy kwitną i to też się mogło przyczynić do opadnięcia pączków. Mój phalaenopsis przedłużył gałązkę i wypuścił jeden, aczkolwiek śliczny pączek. Niestety połączenie upałów i przeciągów, które robili domownicy, skutecznie uśmierciło pączek. :oops:
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Nie bacząc, że kwitnie wyjmij ostrożnie z doniczki storczyka i wysyp podłoże. Sprawdź, czy nie ma w nim gąbki florystycznej, która bardzo długo trzyma wilgoć. Sprawdź stan korzeni, czy nie ma pustych, miękkich. Zdrowe powinny mieć po namoczeniu kolor zielony, a przed moczeniem srebrzysty lub lekko żółtawy. Pogniłe wytnij, a miejsca zdezynfekuj zasypując węglem aptecznym lub cynamonem W kwiaciarniach i marketach nikt się nie ceregieli i zalewają je woda bez umiaru, a storczyki tego nie znoszą. Wszystkie swoje nowe nabytki sprawdzam i wiele razy z podłoża usuwałam jak nie kawałki gąbki, to kłęby mchu, raz nawet kłąb bandaża. I nie bój się, storczykowi nic się nie stanie.
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Wydaje mi się, że jest to po prostu kwestia aklimatyzacji storczyka - szczególnie, że był kupiony w zeszłym tygodniu. Nic już nie zrobisz, żadnego wpływu na to nie mamy. Przesadzanie odradzam, gdyż będzie to dodatkowy szok dla storczyka i może się to objawić na przykład zruceniem wszystkich kwiatów. Uprawiaj zgodnie z zasadami uprawy Phalaenopsis i wszystko będzie ok - może nawet na jesień doczekasz się własnego pędu :wink: Powodzenia!
Lajla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 lip 2010, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z nową Orchideą

Post »

Wszystko posprawdzałam więc tak: orchidka ma korzenie "ksiażkowe" zielone i twarde kilka żółtych jakby lekko pomarszczonych, nie zauwazylam żadnej gabki ani nic, ten sklepik z którego jest ten kwiat ma bardzo dużo orchidei dzisiaj widziałam że było ich około 20 ja jak swoją wybeirałam były 2 ostatnie ale słyszałam że u nich "warto kupować" bo znajoma kupowała ze 4 orchidee i wszystko było w porządku także nie wiem co mogło jej zaszkodzić. Stoi na oknie i nie zmienia się, opadły 2 pączki prawdopodobnie jutro opadną następne.Jedyne co mnei niepokpoi to to co pokaże Państwu na zdjęciach:
Obrazek


wygląda jak kropelki powietrza? wody? nie wiem co to jest i czy powinno być...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”