Chory storczyk - porady

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Musisz zdiagnozować czy jest to czarna zgnilizna czy też może zwyczajne poparzenie (czasem czarne plamy są od poparzeń słonecznych). Bez wiedzy co to może być trudno powiedzieć co należałoby zrobić.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Usuń pozostałości uschnięte po liściach pęsetą. Zobaczysz jak to wygląda na żywej tkance i wstaw zdjęcie.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Hej. Dziś przy podlewaniu zauważyłem, że jeden z moich storczyków ma wiotki najmłodszy liść. Przy oględzinach po prostu odpadł. Nie usechł, nie ma żadnych plam, odbarwień, nic poza tym, że się zrobił wiotki. Pozostałe liście są nadal zielone, sztywne (przynajmniej na razie). Generalnie ten storczyk jest od dawna okazem zdrowia, regularnie kwitnie, a tu nagle taka sytuacja z jaką pierwszy raz się spotykam. Co może być przyczyną i czy roślina będzie wypuszczać dalej liście jeśli odpadł ten ze środka?


Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Może ułamałeś, u mnie najmłodsze też są wiotkie.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
master000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 kwie 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Od miesiąca obserwuję takie oto zmiany na jednym z moich storczyków. Powiększają się, ale bardzo powoli. Zaczęło się od jednej pseudobulwy, dziś zauważyłam, że zmiany zaczynają pojawiać się na pozostałych bulwach. Czy ktoś wie co to może być? Jak to leczyć? Dodam, że pojawiło się to około 2 tyg po oprysku z Mospilanu (wciornastkowa plaga).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- 21 paź 2015, o 11:54 --

I drugi problem: wygląda na pleśń. Czy to jest bardzo groźne? Storczyk podlewany 15.10.2015, przesuszyć go czy zastosować jakiś preparat?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Borg -Ja tak kiedyś miałam.. potem odpadły mi wszystkie. Przelany stożek wzrostu miał. Nie życzę Ci tego ;:168
Jak powąchałam czuć było zgnilizną a wyglądał zdrowo ;:145 ;:145 I jak go złapałam od góry to najzwyczajniej w świecie się odkleił od korzeni ;:218 Co było bardzo dziwne.. Ale może swój po prostu ułamałeś?

master000- z drugim nie masz na co czekać. Ma nieodpowiednie podłoże które zaczyna się rozkładać pewnie. Podejrzewam że w środku może być podobnie. Dobrze oczyść mu korzenie i przesadź do nowego świeżego podłoża. Powodzenia
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Master000. Pleśń na pewno jest u obu roślin, być może ten drugi psuje się od korzeni. Lepiej jak najszybciej przesadź do nowego podłoża, odpowiedniego, drobnego dla tych storczyków. Przed przesadzeniem usuń popsute i suche korzenie, oraz dobrze opryskaj środkiem grzybobójczym np. Topsinem (lub innym). Oprysk powtórz 2-3 razy w odstępie 7 dni. To już jest taki okres, że pleśń pojawia się w doniczkach. Po przesadzeniu nie podlewaj z nawozem przez ok.1,5, a nawet 2 miesiące.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
master000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 kwie 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Dziękuję za wszystkie rady. Pleśń pojawiła się po podlaniu nawozem - mogło to mieć wpływ? U tego pierwszego faktycznie jest trochę pleśni, ale pojawiła się ona niedawno, a zmiany to już około 2óch miesięcy temu więc nie wiążę tych spraw.
miiya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 maja 2015, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk chory?

Post »

Witam
Chciałam się dowiedzieć czy to co jest na liściach mojego storczyka to jakaś choroba? Ma takie plamki białe jak na zdjęciu poniżej. Pomóżcie
Obrazek

Obrazek
w00da
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 wrz 2015, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Witam. Bardzo proszę o pomoc. Jakieś dwa miesiące temu zakupiłam storczyka "tak mi się wydawało " zdrowego.. Na liściach pojawiły się dziwne wypukłe plamki , liście na brzegach zmieniają kolor i trochę się marszczą. A niedawno coś zaczeło się dziać z jednym liściem. Bardzo proszę o zidentyfikowanie.. Czy to jakaś choroba? Z góry dziękuję:)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam :)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=89406" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

master000 pisze:Pleśń pojawiła się po podlaniu nawozem - mogło to mieć wpływ?
Tak.
miiya pisze:Witam
Chciałam się dowiedzieć czy to co jest na liściach mojego storczyka to jakaś choroba?
Może powstały na wskutek mechanicznego uszkodzenia.. Jak długo masz storczyka? W domu posiadasz zwierzęta np. kota?
w00da pisze:Na liściach pojawiły się dziwne wypukłe plamki , liście na brzegach zmieniają kolor i trochę się marszczą. A niedawno coś zaczeło się dziać z jednym liściem. Bardzo proszę o zidentyfikowanie.. Czy to jakaś choroba?
Wypustki wskazują na wciornastki. Po zidentyfikowaniu szkodnika - opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym np; Karate Zeon 050CS. Oprysk najlepiej wykonać na wiosnę, jak zrobi się nieco cieplej. Plamę możesz odciąć. Przyczyny jej powstania mogą być różnorakie np; za mocne operowanie słońca, liść był za blisko/lub/dotykał zimnej szyby itd. Także marszczenie liści może być wynikiem różnych przyczyn, dla tego należy w opisie umieścić także informacje o uprawie; podlewanie, nawożenie, temperatura powietrza oraz jeżeli jest suche, zapewnić jego wilgotność(zimą nie opryskujemy wodą). Samo zabarwienie brzegów liści jest normalne. Drobne zmiany w postaci ciemnych plamek na brzegach, mogą świadczyć o jakiejś chorobie grzybowej. Najlepiej wykonaj oprysk 2 - 3 razy w odstępie 7 dni środkiem grzybobójczym np. Topsinem, lub innym preparatem. Po wyschnięciu możesz obsypać miejsce cięcia liścia sproszkowanym węglem drzewnym, lub patyczkiem do uszu nanieść odrobinę cynamonu(Uwaga tylko na korzenie powietrzne!). Dobrze jest nowo zakupione rośliny odstawiać na kwarantannę, nawet na ponad kilka miesięcy.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”