Dendrobium nobile - żółkną liście i inne kłopoty

katarina1984
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 paź 2007, o 20:25
Lokalizacja: KRAKóW

Dendrobium - plamy na liściach i inne kłopoty

Post »

Witam. Parę dni temu dołączyłam do fanów storczyków. Dostałam w prezencie Dendrobium Compactium. Zauważyłam na nim parę zmian, które mnie martwią. Może pomożecie mi określić co to za zmiany, ich przyczyny i walkę z nimi. Storczyk pochodzi z OBI i jest u mnie 2 dni.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na łodydze z kwiatostanem zauważyłam tą dziwną plame, zaczeły również na niej od dołu żółknąć liście. Na niektórych liściach zauważyłam na nerwie czarne plamy, pośrodku których pojawiają się dziurki.
Czy może być to skutek przelania??( miał bardzo mokro, na korze widać było pleśń, więc przesadziłam go do doniczki z dziurkami i nie podlewam). Storczyka obejrzałam dokładnie, nie widać na nim żadnych robali :)

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj-

ale nie ma powodów do wielkiej paniki,te zmiany kolorystyczne na liściach to jest jakaś historia storczyka-Wybiórczo ,mogą zastanawiać ,ważne aby nowe nie powstawały.
To mogą być najstarsze liście,które i tak kiedyś odpadną.
W przypadku przelania ,a mogło to mieć miejsce zawsze istnieje niebezpieczeństwo
infekcji bakteryjnej ,póżniej grzybowej.Pomocne mogą być śr.p/grzybiczne,gdyby ilość plam
rosłą.
Fakt,podloże ma sfatygowane- trzeba wyciągnąć dalej wilgoć z doniczki ,-dreny papierowe w dziurki od spodu -postawić na papierach kuchennych
Kto wie?? czy nie trzeba będzie ciąć tych starych-ale zabieg trzeba odłożyć na po ..kwitnieniu.
Dendrobia mają świeżych ,białych korzeni bardzo mało ,za to pukiel żółto-brązowych starych
w podłożu.Ale przeważnie one są dobre i zdrowe.

Liście dla pewności przemyć drinkiem,osuszyć ,można lekko oprószyć cynamonem miejsca chore.
I obserwować....i podziwiać kwiaty.


pozdrawiam J ;:76 VANKA
asienka0387
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2012, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z dendrobium nobile

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Witam!
Mam problem z moim dendrobium nobile. Mam go ok. 6 tygodni, a od 2 pojawiły się brązowe plamki na kwiatkach, pożółkły dwa liście, a około 7 kwiatków uschło. Nie wiem, co może mu być, ponieważ nie jestem znawczynią orchidei. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: problem z dendrobium nobile

Post »

Dlaczego ono ma tak mokro? Namaczałaś przed chwilą?
asienka0387
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 maja 2012, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z dendrobium nobile

Post »

Nie, w zeszłą sobotę.
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: problem z dendrobium nobile

Post »

Witaj . Kwiaty z czasem opadną , każda roślina przekwita to normalne . Liście na pseudobulwie która ma kwiaty też z czasem opadną co dla dendrobium typu nobile jest też normalnym zjawiskiem . Pseudobulwa stanowi "magazyn " dla rośliny i nie usuwamy jej.Trzeba uważać z podlewaniem by korzonki nie zgniły i czekać na kwiaty na tym drugim młodym przyroście :)
Awatar użytkownika
dayro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 lis 2012, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: problem z dendrobium nobile

Post »

Przede wszystkim za mokro w takich warunkach gniją korzenie potem objawia się to żółknięciem liści i opadaniem kwiatów. Nie wiem jaka jest doniczka bo stoi w osłonce ale powinna mieć bardzo dużo otworów odpływowych i nie może stać w wodzie co przy używaniu osłonek często ma miejsce. Ja osobiście po podlewaniu storczyków wstawiam je do wanny na ok godzinę aby cały nadmiar wody spłynął dopiero potem stawiam na podstawkę. Nie polecam używania osłon zwłaszcza w phalaenopsisach które powinny mieć dostęp światła do korzeni w przeciwnym razie zalęgną się glony. Przy podlewaniu należy pamiętać że podłoże nie schnie równomiernie i to że z wierzchu jest suche nie znaczy że w środku jest tak samo. Nie biorąc tego pod uwagę możemy zabić roślinę po prostu zgniją jej korzenie.
Pozdrawiam Darek
Pan Roslinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 sie 2013, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dendrobium nobile - żółkną liście i inne kłopoty

Post »

Witam. W moim Dendrobium zaczęły żółknąć niektóre listki, ale jak zauważyłem, tylko na najstarszej łodyżce z pozostałościami kwiatków z zeszłego roku. Pozostałe trzy najświeższe w tym ta z kwiatkiem mają listki zieloniutkie. I tu mam pytanie: te żółte liście oznaczają, że ta łodyga obumiera, to normalny objaw, czy coś się dzieje złego? Jeśli naturalne to czy i jak odciąć tą żółknącą łodygę?
Obrazek
PS te zaznaczone strzałkami też żółkną ,wiec jak opadną łodyga zostanie niespecjalnie piękna
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółkną listki w Dendrobium

Post »

Witaj Panie Roslinka....
Aby móc zajmować się tym storczykiem w dalszej uprawie, polecam zapoznanie się z istniejącym materiałem w sekcji. Jest kilka wątków tematycznych np. T U T A J

Powodzenia życzę w sprostaniu wymaganiom dla swoich storczyków.
A póki co...ważne jest zadowolenie z obecnego kwitnienia. Na następne trzeba długo czekać.
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Dendrobium nobile - żółkną liście

Post »

Witajcie. W sobotę kupiłam białe dendrobium nobile i wczoraj zauważyłam, że liście zaczynają mu żółknąć. Roślina cały czas obficie kwitnie. Co to może być?? Załączam zdjęcie liści

Obrazek Obrazek
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: problem z dendrobium nobile

Post »

Od kiedy żółkną?. Czy wcześniej przyglądałaś się liściom? miały jakieś przebarwienia, np. jasnozielone? Czy narażałaś go na zimne powietrze, przymrozek, np. podczas przenoszenia.

Jak dla mnie to wirus jakaś mozaika.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: problem z dendrobium nobile

Post »

W niedzielę zauważyłam jasne żółte plamki i jak je przenosiłam to były dodatnie temperatury wiec nie mam pojęcia co się dzieje. :(
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
GrabekWawa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 4 wrz 2014, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: problem z dendrobium nobile

Post »

Liście najstarsze żółkną.
Może po prostu PSB się starzeje...?
To normalny objaw...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”