Zalany storczyk - jak go ratować ?

AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Myślę, że tak bo roślinka musi stracić kiedyś liście, ale najważniejszy jest trzon. Jak on wyzdrowieje, a storczyk będzie bez liści, to trzeba czekać na wyjście nowych i keików.
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Sytuacja na dziś. Żóltkowi zostały 2 liście jeden już żółknie i jest ułamany. Po drugie, żółtek z tego co zauważyłam zaczął gnić od połowy trzonu w górę, tak jakby jakaś kropelka wody się tam dostała. Po trzecie ma 4 żyjące korzenie. Także nie pozostaje mi nic jak modlić się o keiki. Tylko ciekawe czy przy tak małej ilości korzeni i tak krótkich da rade coś wypuścić. ;:218
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Pola22 nigdy nie wiadomo, a może pozytywnie Cię zaskoczy. :wink: Jeżeli roślina zaczyna gnić od podstawy, trzonu, to już nic nie jest w stanie pomóc. Można tylko liczyć na odrodzenie się jej w postaci malutkiej roślinki. Być może przy podlewaniu niechcący zalałaś mu stożek wzrostu, nawet o tym nie widząc. Woda stała tam nie mając ujścia i roślina po pewnym czasie zaczęła pleśnieć - gnić.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Na pewno dostała tam się woda, ponieważ liście były bardzo odchylone od trzonu. Właśnie mam nadzieje, że maleństwo z niej wyrośnie. Tylko nie wiem teraz jak takim zdechlaczkiem się opiekować z czterema korzeniami i to starymi nowych jeszcze nie wypuścił od stycznia. Na dzień dzisiejszy został mu ostatni listek który też żółknie. zastanawiam się czy uciąć ten trzon, który jest zgniły żeby nie poszło to w dół. Czy może po prostu samo się zasuszy?

Jednego keiki się doczekałam ale roślinka miała zdrowe korzenie tylko że ułamany stożek wzrostu i puściła młodą roślinkę.
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Gdyby to był początek, to bym powiedziała wyciąć/wyskrobać miejsce uszkodzone i zabezpieczenie w postaci oprysku np. miedzian, topsin. Po wyschnięciu cynamon naniesiony patyczkiem do uszu. Choć przy tym trzeba koniecznie dodać że roślina mogła by wtedy różnie zareagować, a nawet stracić wszystkie liście. W twoim przypadku obecnie nie wiem czy to coś zmieni? Ponieważ większość rośliny już zamiera, a nie wiadomo czy choroba wewnątrz dalej nie powędrowała. Przy małej liczbie korzeni, także jest nie pewne czy roślina odbije. Oczekiwanie na nową roślinę, to ok. od 3 miesięcy, do nawet 2 lat. U mnie na moim pierwszym pojawił się zalążek po ok. 3-4 miesiącach. Ale to też inny był przypadek i zdrowych korzeni miał znacznie więcej. Dziś rośnie już oddzielnie, a mateczna wypuszcza kolejną młodą sadzonkę. Nie próbując nigdy się nie dowiesz, nic tym samym nie tracisz.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Magda2209
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 cze 2015, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Błagam o pomoc STORCZYK

Post »

Witam.
Otrzymałam na prezent storczyka. Był przepiękny, ale chyba go przelałam. Miał kilkadziesiąt pąków. Wszystkie jakby wyschły i zaczęły opadać, to samo z kwiatami się stało. Jestem zielona jeśli chodzi o kwiaty - ogólnie.
Błagam o radę. Co mam z nim teraz zrobić aby go uratować - o ile się da?
Poniżej zdjęcia storczyka
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błagam o pomoc STORCZYK

Post »

To, że zrzucił pączki może spowodowała zmiana "otoczenia" a nie przelanie:
- jak długo go masz?
- jak często podlewasz?
- czy nie stoi na przeciągu (noce dość chłodne są - u nas koło 5 stopni)?


Ja swoje podlewam - nawet teraz, gdy niby lato jest - raz na trzy tygodnie. Zanurzam całą doniczkę w wodzie na jakieś pół godziny. Potem wyjmuję i czekam aż cała woda wycieknie. Podlewam, gdy widzę, że korzonki (te w doniczce, nie te na wierzchu) są coraz mniej zielone i gdy rosa we wnętrzu doniczki jest już niewidoczna, lub bardzo mało jej jest.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Błagam o pomoc STORCZYK

Post »

Dobra wiadomość :D NIe jest przelany, a nawet więcej, ma piękne korzenie! :D Czasem phalenopsisy zrzucają pąki, tak jak napisała zdenerwowana, przez zmianę otoczenia. Wypuści następny pęd kwiatowy i będziesz miała piękne kwiaty :D
Magda2209
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 cze 2015, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błagam o pomoc STORCZYK

Post »

Mam go jakieś trzy tygodnie. W przeciągu nie stoi ani bezpośrednio na słońcu.
Był podlewany od tego czasu tj. mniej więcej 3 tygodni - 2 razy. Tyle tylko, że stał w wodzie po 4 godziny i ta woda nie była z niego "odsączana". Wydaje mi się że w niej stał, bo w doniczce była woda zanim ją zmieniłam na specjalną doniczkę
Ma żółte korzenie od spodu i jak widać na zdjęciu 1 korzeń jest żółto czarny.
Mam te żółte korzenie obciąć i całego przesadzić?
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Błagam o pomoc STORCZYK

Post »

Czasem korzenie obumierają, co nie znaczy że zalałaś:) Wyjmij z doniczki , osusz papierowym ręcznikiem, wytnij obumarłe korzonki, zasyp węglem drzewnym, zostaw do obsuszenia i posadź do nowej kory/ ziemi ( ja storczyki trzymam w zwykłej ziemi kwiatowej) . Potem postępuj według instrukcji bądź skontaktuj się z wybranym ogrodnikiem lub stroną internetową :lol:
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam, mam problem ze storczykiem. Przelałem go. :cry: Liscie zaczynają więdnąć. Ponizej umieszczam zdjęcie korzeni.

Obrazek


Zdjęcie całego storczyka
Obrazek

Czubki pędów są obcięte.

Zgnite korzenie obciąłem nożyczkami za każdym razem mocząc w gorącej wodzie. Rany posypałem cynamonem. Podłoże z kory wysuszyłem.
Co zrobić aby storczyk szybko odpuścił korzenie???
Jakieś rady??
Marcelina5151
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sty 2017, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Dopiero zaczynam swoją przygodę ze storczykami, więc nie czuję się na siłach żeby Ci udzielić rady. Napiszę jak było u mnie. Mam jednego storczyka, który był zalany. Zrobiłam podstawowe zabiegi, o których również piszesz i czekałam. Podlewałam zgodnie z zasadami. Dodatkowo postawiłam doniczkę na podstawce z mokrym keramzytem, żeby zwiększyć wilgotność wokół rośliny. Po jakimś czasie wypuściły 4 korzenie powietrzne. W tym czasie 2 najstarsze liście zasuszyły się i odpadły. W temacie zalania storczyka podam jeszcze przykład storczyka mojego taty (nie wiem czy to pocieszające...), którego traktuje on zupełnie odwrotnie niż mówią zasady uprawy. ;:202 Storczyka ma od 3 lat. W tym czasie kwiat zawsze stał w podstawku z wodą. Na zdjęciu widać sporą ilość kamienia osadzonego na doniczce. Podlewany jest wodą prosto z kranu, nie gotowaną, nie odstaną, bez dodatku nawozu. Stoi na północnym parapecie. Korzenie w doniczce są bardzo zielone, chyba całe glonach. Co roku storczyk obficie i długo kwitnie. W tym roku ma 1 pęd. Drugi tata złamał niedługo po tym jak wypuścił (pęd rósł "na liść", chciał go odgiąć i złamał). Oczywiście jak coś powiem na temat prowadzenia storczyków to słyszę - robię odwrotnie i rośnie. Za to ja robię jak jest napisane w różnych instrukcjach i czekam na swoje pierwsze kwitnienie....
Zdj robione tel, sorry za jakość.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Marcelina właśnie u mojej mamy jest tak samo, ona lekko podlewa woda odstaną storczyki , ale tylko troszkę im wlewa, i one wypijają ile chcą i reszta wody stoi w doniczce i one nie gniją, przyzwyczaiły się że maja stale wodę na dole, po jakimś czasie ona wyparowuje. Te storczyki kwitną u niej jak oszalałe :) Co jestem w odwiedzinach to nowe pędy widzę, kwiaty , keiki . Najlepsze to że stoją na zachodnim oknie i w lato mają popołudniami rolety zaciągane, a kwitną jej całym rokiem. Trochę tylko co niektóry odpocznie a potem pięknie kwitną i to nawet po dwa , trzy pędy wypuszczają. Więc ja się wycwaniłam i tez ostatnio wlewam wodę , że by stała trochę na dnie, będą miały lepszą wilgotność , bo w tym okresie grzewczym trochę schną korzenie im od góry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”