Cambria - co jej dolega ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Cambria - czy chory jest storczyk ?

Post »

Witam serdecznie
Założyłam nowy wątek bo bardzo martwię się o peggy ruth carpenter ,nie ma doświadczenia a storczyka dopadło jakieś wstrętne choróbsko. .liście żółkną i pojawiły się małe plamki ,barwy brązowej. Wyjęłam roślinę z doniczki by sprawdzic korzenie ,i nie wiem co mam o tym myśleć .Pseudobulwy nie wyglądają dobrze a te stare ,wydaje mi sie jakby zgniły ,co robić? .prosze was o pomoc .
Obrazek Obrazek Obrazek
marta83
100p
100p
Posty: 163
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Ja bym na Twoim miejscu usunęła to, co zgniło lub jest w trakcie tego procesu, i zasypała cynamonem. Czy nie przelałaś jej??? Potem po wysuszeniu korzeni na wietrze włóż do nowego podłoża i zobaczymy. I zapobiegawczo zastosuj pałeczki Provado combi pin firmy Bayer w razie jakichś szkodników, a jak nie to oprysk z Topsinu, gdyby roślinka nadal chorowała.
martuś
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

nie wiem może została przelana ,ale nie przeze mnie .To nowy nabytek ,a jak zmieniłam podłoże to przeżyłam szok bo storczyk posadzony był w gąbce.
marta83
100p
100p
Posty: 163
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

No i wszystko jasne, to przez tą pociętą gąbkę w podłożu! Zaczęło się tak dziać po przesadzeniu?? Gnicie psb? Czy przed tym?
Niektóre storczyki są nie wiedzieć czemu w tym sadzone i w większości tak potem bywa. Ktoś tu na forum miał problem podobny, tylko to chyba była wtedy miltonia, również od nowości w gąbce żyła. Gdy zmienisz jej podłoże i wysuszysz korzenie, to tamte psb zgniłe pousuwaj i zasyp cynamonem. Po zabiegu powinno pomóc.
martuś
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

dzięki Marta za pomoc
Już suszę korzenie ,tak dla pewności mam posypać zwykłym cynamonem ?
A tak z ciekawości po co cynamon?
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Cynamon ma właściwości antybakteryjne.
Po posadzeniu w nowe podłoże nie podlewaj ,spryskuj tylko podłoże i zastosuj mini szklarenkę. Możesz ją zrobić z odciętej butelki typu pet,odetnij dno i szyjkę, potem załóż na doniczkę i storczyk. Teraz pozostaje cierpliwie czekać. Mam podobny przypadek. :wink:
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

A co z plamami na liściach?
pryskać podłoże wodą czy topsinem ?
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Producenci kawałki mokrej gąbki wsadzają, aby podłoże trzymało dłużej wilgoć, chodzi o czas transportu itp. Zwykle w kwiaciarniach leją wodę do oporu we wszystkie kwiaty, w tym i w storczyki. Dlatego przeważnie kupujemy storczyk śliczny, a po paru dniach zaczyna marnieć, bo korzenie toczy proces gnilny z nadmiaru wilgoci. Swoje storczyki po przyniesieniu do domu natychmiast wyjmuję z doniczek, sprawdzam i wymieniam podłoże. W każdym niemal były mniejsze lub większe kawałki mokrej gąbki.
Awatar użytkownika
Jeanne
1000p
1000p
Posty: 2308
Od: 21 gru 2007, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A ja bym się chętnie dowiedziała, w jakich proporcjach ten Topsin zastosować, bo chyba mniejszą dawkę niż do innych roślin? I pryskać podłoże czy też liście? :roll:
Moja cambria, która spędzała lato na tarasie, też ma takie plamy, nawet więcej :?
Nie jest przelana na pewno, bo wcześniej popełniłam już ten błąd i teraz się pilnuję :lol: ale może dopadło ją jakieś choróbsko przez te "wczasy" :roll: Jutro zajrzę jej do korzonków, bo chyba czas zabrać ją do domu, noce już chłodne.
Pozdrawiam, Asia
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Ja Topsin do innych roślin stosowałam w proporcjach podanych w ulotce. Przy okazji spryskałam wówczas Dendrobium, bo miało na jednej z psb czarna plamkę lekko maziowatą. Po oprysku ponownym po 2 tygodniach zniknęło. Storczykowi nic się nie stało.
Awatar użytkownika
jasminee1
100p
100p
Posty: 116
Od: 6 lip 2008, o 11:49
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Co do cynamonu - ostatnio Jovanka pisała, że w nadmiarze cynamon może szkodzić, dlatego bezpieczniejszy jest węgiel.
jasminee1 :wit
Awatar użytkownika
Jeanne
1000p
1000p
Posty: 2308
Od: 21 gru 2007, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Wanda pisze:Ja Topsin do innych roślin stosowałam w proporcjach podanych w ulotce. Przy okazji spryskałam wówczas Dendrobium, bo miało na jednej z psb czarna plamkę lekko maziowatą. Po oprysku ponownym po 2 tygodniach zniknęło. Storczykowi nic się nie stało.
dziękuję Wando, coś zadziałam, choć te plamki na mojej cambrii nie są maziowate, może to tylko np od nadmiaru słońca :roll:
Pozdrawiam, Asia
Moje storczyki
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

dzięki serdeczne
Powiedzcie mi prosze ,które psb mam usunąć.Czy te zielone też?
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”