Cambria - co jej dolega ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście żółknące u Cambrii. Co robić?

Post »

Po tym co powiedziałeś to rzeczywiście miałoby sens. Mnie to podłoże bardzo zdziwiło. Pierwsze co sobie wyobraziłam to jak hodowcy wsadzają roślinkę w byle jakie podłoże i wysyłają do sklepu ogrodniczego. Dziś jednak podniosłam doniczkę by sprawdzic od spodu suchość podłoża i zaskoczył mnie malutki biały korzonek a więc zwracam honor roślince.

Chcę się dopytać. Pomijając choroby wirusowe i grzybicze oraz inne szkodniki jakie błędy uprawy mogą powodować żółknięcie liści u Cambrii czy też Dendrobium nobile <w okresie spoczynku bez podlewania 2 tyg i tylko z nocnym obniżeniem temperatury do 15 stopni>. Pomińmy też naturalne żółknięcie liści. Czy tylko przelanie powoduje takie żółknięcie?
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście żółknące u Cambrii. Co robić?

Post »

Odswieżam wątek :) Moja hybryda Cambria ma się fantastycznie. Okazało się ze żołknace listki to był banał nawet jej nie przesadziłam.
Roślina rozwinęla swój system korzeniowy bo widactrochę korzonki przez dziurki w donicy (nie wiem jednak czy już ja przesadzić i czy doniczka musi być dużo głębsza) co jednak ważne-przezimowala zdrowo i wypusciła już jakiś czas temu dwie piękne młodziutkie pseudobulwy. Postaram się wstawić zdjęcia ale jak widac nie było powodow do paniki
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście żółknące u Cambrii. Co robić?

Post »

Ponownie chcialam wrocić do tgo samego wątku. Moja Cambria wypusciła 3 piękne mlode pseudobulwy ale zauważyłam ze stare pseudobulwy ktore wlaściwie stanowią centrum rosliny robia się zielono-żołtawe i lekko sie marszczą przy czym marszczą sie nie w sposób gnilny ,na miękko' tylko tak jakby schną. Już sama nie wiem. Dodatkowo juz od dluzszego czasu zauważylam wzmożony rozwój korzonkow ktore wychylają sie kilka cm przez otwory dolne w doniczce oraz tuż pod powierzchnia podłoża intensywnie przyrastaja. Roslne podlewam raz na 7-10 dni ostatnio częściej , srednio co 5 dni ale nie obserwuje zmain.

Mam następujące pytania:
-czy marszczenie się, ,obsychanie' starych pseudobulw jest normalne czy tez można ten proces zatrzymać
-czy przesadzic Cambrię i czy zrobić to do dużo większej doniczki. Bardzo prosze byscie spojżeli Państwo na fotografie mojej Cambrii ktore zamieścilam juz w tym wątku- wielkosc rośliny nieznacznie się zwiększyła...troche się boje przesadzic ja do wiekszej doniczki i nie wiem skąd wytrzasne tak dyużą doniczke z wieloma otworami warunkujacymi przewiewność.
-czy na dnie doniczki jako drenaż mogę umieścic większe kawalki kory? Niestety na chwilę obecna nie posiadam keramzytu.
-czy odrobinę starego podloża mogę wymieszać z nowym? Roslina znajduje sie we włókninie kokosowej i bardzo drobnej korze co wyraźnie jej słuzy. Planuje wymieszać to podłoze z bardzo drobnym podlozem do Cambrii
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - żółknięcie liści

Post »

Jezeli znajdzie sie ktoś chętny do wspomożenia rada chciałam tez dodac że Cambria ma w tej chwili doniczkę 12 cm średnicy i 11 cm wysokości a rozrasta sie nie tylko na boki ale także w gląb poniewaz korzonki wydostają się przez otwory.
Jaki wymiar jej więc dobrać?
Pozostaje tez kwestia czy przexroczysta doniczka zaszkodzi Cambrii (rozmiarowo typowe storczykowe doniczki sa lepiej dobrane). Oczywiscie trzymałabym ja w osłonce ceramicznej.
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cambria - żółknięcie liści

Post »

Obumieranie starych pseudobulw u cambrii to normalne zjawisko. Co do przesadzania to przesadzamy tylko wówczas gdy w doniczce nie ma miejsca na rozrost młodych pseudobulw. Przezroczysta doniczka nie zaszkodzi jeśli umieścisz roślinę w osłonce ceramicznej. Cambria strasznie nie lubi przesadzania i wolno adaptuje się w nowym podłożu.
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - żółknięcie liści

Post »

Bardzo dziekuje za rady! To znaczy ze mam sie nie martwić ze stare pseudobulwy oddają soki nowym? Tak podejrzewałam :)
Trochę szkoda ze może to zaburzyć wyglad calej rosliny.

Coz i tak myśle ze bedę musiała ja przesadzic ponieważ na razie pseudobulwy sa bardzo młode ale zapewne sie rozrosną.
Korzenie rosna jak szalone. Sa drobne ale bardzo intensywnie rosną-prawie wydostaja się od gory a przez otwory dolne doniczki widac że zaczynają wyłazić.

Mam nadzieje ze roślina przeżyje przesadzanie, ma bardzo intensywny wzrost korzeni teraz. Czy doniczka powinna być niewiele większa? Czy można prosić o zaproponowanie jakiegos rozmiaru?
Myslalam by kupić taką o srednicy 15 cm i wysokości 12 cm...
Nie wiem jednak czy 15 cm to nie bedzie za duża średnica bo obecna ma 12 a nie moge znaleść nic pośredniego między 15 a 12...całe allegro obszukaąłm...
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Cambria - żółknięcie liści

Post »

Jeśli nie uda Ci się wsadzić z powrotem do starej doniczki, to 15cm doniczka będzie ok.
Awatar użytkownika
Yukki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2015, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria - żółknięcie, brązowienie liści

Post »

Dołączam do wątku.

Mam Cambrię, kupioną chyba w Castoramie, ok. 4 miesiące temu. Nic się z nią nie dzieje. Zrzuciła kwiatki i nie kwitnie ponownie, nie rozwija się. Młode liście rosną takie dziwnie karbowane. Nie wiem, czego jej brakuje. Obok niej rośnie storczyk i puszcza kwiaty jak szalony... :(
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cambria - co jej dolega ?

Post »

Najlepiej daj zdjęcie - może pomoże w diagnozie.
przemek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cambria - co jej dolega ?

Post »

Wg mnie to chyba normalny proces, one po prostu miały inne warunki w hodowli później w sklepie a na końcu już w samym domu i dlatego na początku wypuszczają takie właśnie lekko karbowane młode liście.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Cambria - co jej dolega ?

Post »

Karbowanie liści u tych storczyków może być oznaką za małej wilgotności powietrza.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”