Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Autor Wiadomość
Iochroma
 Tytuł: Re: Storczyk w kiepskim stanie - co robić?
PostNapisane: 1 lip 2016, o 09:56 
500p
500p

więcej niż 1
Co do mojego cymbidium: korzenie skróciłam do 1/3 poprzedniej objętości gdyż przy wyjmowaniu z nich pokazała się niebieska pleśń. Dwa razy wymoczyłam i wyczyściłam korzenie, zasypałam płukanym żwirkiem w szkle. Zostawiłam go na dworze, w półcieniu, był dość mocno nawadniany. Na chwilę obecną wygląda naprawdę dobrze, są nowe przyrosty w liściach i korzeniach.

kurszczur
 Tytuł: Obumarłe kwiaty i przesuszające się pędy storczyka
PostNapisane: 29 sty 2017, o 00:52 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, jestem nową użytkowniczką tego forum. Trafiłam na nie, ponieważ szukałam pomocy w sprawie moich storczyków.
Pierwszego dostałam około rok temu. Na początku miał piękne kwiaty, zdrowe liście i łodygi, niestety po upływie 2-3 tygodni kwiaty zaczęły obumierać i odpadać, jestem totalnym laikiem, ale czytałam, że to zupełnie normalne. Przez moją nieuwagę storczyk miał dłuższy okres bez podlewania, uschnięte pędy obcięłam (podejrzewam, że nieumiejętnie, ale proszę o wybaczenie - zupełnie się nie znam na storczykach..) i w rezultacie wygląda on tak:
http://imagizer.imageshack.us/a/img924/4339/uJ5kEO.jpg
http://imageshack.com/a/img922/1125/Vanixq.jpg
http://imageshack.com/a/img923/171/H1UVeZ.jpg .
Czy jest cokolwiek, co mogę zrobić aby go odratować?
Storczyka nr 2 dostałam na początku stycznia tego roku, sytuacja identyczna jak z pierwszym. Kwiaty były koło 2 tygodni, później zaczęły usychać i obumarły. Jest to storczyk z 3 pędami, jeden z nich wygląda tak jak na zdjęciu w załączniku, pozostałe na końcu pędów mają pączki.
http://imagizer.imageshack.us/a/img923/1893/bZGTWt.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img923/6544/8UR9Ve.jpg
Oba storczyki są od początku stycznia regularnie podlewane: wkładam je do miski, zalewam wodą całą doniczkę i zostawiam na około godzinę, zgodnie z zaleceniami pani z kwiaciarni.
Za wszelką pomoc z góry Państwu dziękuję! ;:167

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
 Tytuł: Re: Obumarłe kwiaty i przesuszające się pędy storczyka
PostNapisane: 29 sty 2017, o 01:17 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Nr 1 - z tego storczyka już raczej nic nie będzie. Zwiędnięte liście świadczą o uszkodzeniu korzeni, roślina przez to nie może pobierać wody. Oczywiście czasami można ratować takie storczyki, ale ten jest w stanie agonalnym.
Nr 2 - wygląda całkiem w porządku. Usychanie pędów kwiatowych to normalna rzecz, czasami tak się one zachowują. Możesz odciąć aż do zielonego albo całkowicie.

Co do podlewania radzę moczyć krócej - wystarczy kilka, kilkanaście minut - tak, żeby korzenie z szarych zrobiły się zielone.

kurszczur
PostNapisane: 29 sty 2017, o 01:19 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Właśnie te korzenie są ciągle suche, mimo że co tydzień podlewane.
Dziękuję za odpowiedź. Co mogłabym, jako niedoświadczona osoba, zrobić, aby uratować tego pierwszego?
Czy ten nr 2 przeżyje w pokoju, w którym nie ma stałego dopływu światła? (maksymalnie pół godziny w ciągu dnia) Nie chcę żeby było z nim to samo, co z poprzednim

norbert76
PostNapisane: 29 sty 2017, o 01:22 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
1. Suche, bo obumarły. Nic już nie da się zrobić.

2. Nie ma takiej możliwości, żadna roślina nie przeżyje w takich warunkach. Musisz zapewnić storczykowi jasne, a najlepiej słoneczne stanowisko na parapecie.

3. Zimą storczyki podlewa się rzadziej - wystarczy raz na półtora tygodnia. Moczysz przez góra kilkanaście minut.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 243 ]  Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości