Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy on umiera ?

Post »

Odetnij wszystko co miękkie, np. te żółte kikuty tuż pod ususzonymi pozostałościami po listkach. Inne żółte korzenie, jeśli są jędrne to zostaw, one będąc głębiej w doniczce nie korzystały ze światła, więc nie wytworzyły chlorofilu. Musisz je wydotykać :roll:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
mymsza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 cze 2013, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy on umiera ?

Post »

A powiedz mi, jak jest jędrny na końcu, a przy liściach jest totalnie czarny i przygnity ? Chodzi mi o to, czy mam patrzeć na korzonki odchodzące od tego korzenia "skożkowatego" pod liśćmi, czy mam sprawdzać te co są na końcach (np. te zielono - żółte)... ah, żebym nie dała ciała :(
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy on umiera ?

Post »

Wiesz, pasuje wszystkie zgnite usunąć, bo jak zostawisz to może zarażac zdrowe tkanki. jeśli na końcu jest zdrowy a u góry zgnity i miękki, to możesz palcami delikatnie ściagnąć to co zgniłe i zostawić sam nerw ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kinga23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 cze 2013, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy on umiera ?

Post »

Witam. Mam problem ze swoim kwiatkiem, jest to pierwszy mój egzemplarz z tego gatunku. Ostatnio coś zaczęło się z nim dziac, usychają mu korzenie te które są na górze doniczki ale za to wypuścił małe listki na łodydze a na drugiej wypuścił nową gałązkę, stare po przekwitnięciu nie uschły, pod tymi listkami na łodydze wyszły takie jakieś małe paki jakby kwiatowe. Czy ktoś może mi pomóc i uświadomi nim dzieje

http://imageshack.us/photo/my-images/32 ... 0346u.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/71 ... 0343a.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/32 ... 0346u.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/84 ... 0344o.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/22 ... 0347u.jpg/
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy on umiera ?

Post »

hmm na tyle na ile jestem w stanie się dopatrzeć na tej fotce to pęd z pąkami keiki. młoda roślinka którą masz na starym pędzie puściła swój pęd na którym nie długo będziesz mieć piękny kwiat jeśli wszystko dobrze się potoczy, tylko się cieszyć
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Kinga23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 cze 2013, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy on umiera ?

Post »

A to takie normalne? Dostałam ten kwiat rok temu, długo mi kwitł. Później te łodygi po przekwitnięciu nie uschły, teraz na jednej wyszły te listki, a na drugiej starej gałązce nowa już z pąkami kwiatowymi. Do tego zaczął wypuszczać dwa nowe liście na dużej roślinie.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy on umiera ?

Post »

te listki to keiki - pod tym hasłem znajdziesz więcej informacji. Twoje keiki postanowiło zakwitnąć i to jego pączek, często się zdarza, że roślinka kwitnie zanim jeszcze dorobi się własnego systemu korzeniowego :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kinga23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 cze 2013, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy on umiera ?

Post »

http://imageshack.us/a/img199/5999/zdjcie0351k.jpg
http://imageshack.us/a/img9/9912/zdjcie0352a.jpg
moze mi ktos doradzic cos jeszcze na temat tych suchych korzeni, robia sie na nich ciemne plamy
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy on umiera ?

Post »

to kamień od twardej wody. Podobny efekt może też dać przepalenie rośliny nawozem.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy on umiera ?

Post »

Kinga nie piszesz nic w jaki sposób ją pielęgnujesz, wiec sama musisz sobie odpowiedzieć czy jesteś w stanie jej pomóc. Napisałam Ci, ze to osad z twardej wody, wiec jedyne co możesz zrobić to zacząć używać miękkiej np. destylowanej. Jeśli takiej własnie używasz i masz pewność, ze to nie osad to musisz wykluczyć czy stężenie nawozu jest prawidłowe, używamy 1/4 zalecanej dawki przez producenta. Ja nie jestem w stanie Ci powiedzieć co musisz zmienić by było lepiej bo pojęcia nie mam jak dbasz o roślinę i gdzie robisz błąd.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kinga23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 cze 2013, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy on umiera ?

Post »

Ano tak, nie zaczelam od najważniejszego :wink: Pani w kwiaciarni powiedziala mi, że powinnam raz na tydzień wstawiać moja roslinke na 12 godzin do miski z woda, więc tak robię, po wyjeciu z miski czekam az splynie z doniczki nadmiar wody i wstawiam kwiat w ozdobna oslonke na miejsce, gdzie zawsze stoi. Ostatnio kupilam odżywkę dla storczyków, na opakowaniu pisze, że trzeba nią podlewać kwiatek co dwa tygodnie, rozrabiając 3ml w litrze wody, więc tak podlewam. Mam dwa takie kwiatki, oba traktuje tak samo, wstawiam do tej samej wody, podlewam tym samym roztworem, a tylko ten fioletowy dostal takie korzenie.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy on umiera ?

Post »

hmm.. 12h to bardzo długo ;:oj oczywiscie niektórzy zostawiają swoje storki na całą noc, ale musze Cię ostrzec, ze o ile w lecie jest ok o tyle w zimie skróciłabym ten czas bo roślina gorzej przesycha w ciągu dnia i może zgnić. Ja moje storczyki mocze po 3o minut albo po godzinie jak o nich zapomnę i zupełnie im to wystarcza. Raz na tydzień, może być troszke za często ale wszystko zalezy od warunków jakie masz w domu, możliwe, że w takim odstępie czasowym własnie Twoje falki wymagają moczenia :) Ale nawóz zawsze musisz rozcieńczać. Dawka podana na opakowaniu jest zbyt silna dla storczyków, a przenawożenie może mieć opłakane skutki, zawsze lepiej dać za mało niż za dużo. Powinno się rozcieńczać nawóz w dawce 1/4 od dawki na opakowaniu, czyli np. zamiast nakrętki dać 1/4 nakrętki ;) Druga rzecz to woda, storczyki nie znoszą twardej wody jaką jest kranówka. Jeśli taką podlewasz to na korzeniach robi się brązowy osad.. sama taka woda ma w sobie bardzo dużo pierwiastków a co dopiero w połączeniu z nawozem. Nawóz zmieniłabym na naturalny typu guano lub biohumus bo one nie palą korzeni i nie zasalają podłoża. Woda tak jak powiedziałam demineralizowana, albo deszczówka, ewentualnie przegotowana i odstana ale nie zawsze się to sprawdza..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czy on umiera ?

Post »

12h ? ;:202 Ja swoje trzymam maksymalnie 15 minut ;:224 Ale czytałam przypadki, że ludzie zostawiają na noc kwiaty w wodzie... Ja bym nie ryzykowała ;:185
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”