Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
starb
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 lip 2010, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Myślę ze Jovanka ma rację, nic już nie będzie z tego storczyka. Korzenie, w sumie jakie korzenie. Jeżeli masz choć trochę nadziei, to zrób tak jak radzi Igor. Obciąć co tylko się da i do nowej ziemi.

Ja miałem nadzieję, że uratuję, ale tylko na tym się skończyło.

Mi to bardziej wygląda na osłonkę niż doniczkę.
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Naprawde nie znam sie na korzeniach. Mogę tylko je opisać. Są jakby papierowe. Ale jest chyba jeden, krótki zielonkawy, gruby i jędrny.Nie wiem chyba storczyki nie są mi pisane. Dostał tez jednego w prezncie, ale on był strasznie zdewastowany, kupiony wmarkecie.Tez opadły mu liście. Przesadziłam go nowe ziemi, obciełąm i widze , że zaczyna wypuszczac nowe listki.
Więc moze tego też tak potrktuje.
Awatar użytkownika
starb
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 lip 2010, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Agnieszka, jak tylko masz chęć, odrobinę cierpliwości i chcesz go uratować tnij wszystko co jest papierowe, zgniłe i nieprzypomina zielonego. Może storczyk będzie na tyle silny, że ruszy i wypuści coś nowego... tylko nie trać czasu. Można również, jeśli masz jakiś środki przeciwko grzybom, pleśni (np. Topsin, Biosept), mozna zastosować.

Tylko podkreślam próby mogą być daremne w tym stanie.

A co do tego drugiego, sprawdź stan korzeniu, może równiez potrzebuje odnowy.
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Dziękuje wszystkim za rady, tak zrobie. Szkoda storczyka bo miał ciekawe kwiaty , pomaranczowe w paski, taki tygrys:)
Spróbować urratowac muszę . Napiszcie mi prosze jak go nawozić i czym najlepiej .Nie nawoziłam go ponieważ niektórzy piszą zeby odczekać po kwitnieciu, tak tez chciałam zrobić. Bo kwitł od konca marca do poczatku maja. Wiec chciałm zrobić mu troszke przerwy zeby sobie odpoczął i zacząc od wrzesnia.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Agnieszko pytasz
Jedni mówią przelany inni przesuszony?
Nikt nie wiem? dokladnie?
:
odpowiem:Nie, nie wie nikt.
Opis w takich przypadkach nie wystarczy i nie nam dochodzić jak było rzeczywiście.Sama sobie odpowiesz;porównaj swoją metodę przez te 6 miesięcy z wymaganiami dla tych roślin.
Ale nie w tym był nawet ten problem.
Najwazniejsze aby ratować ,tyle ,ze musi być co do ratowania.
A efekt przelania i zasuszenia jest zawsze podobny ,czyli w skutkach: identyczne kłopoty bądż strata.
Ta papierowość i resztki wskazują na zasuszenie.

Po prostu rozważamy przykrą sprawę,
Myślę,ze ...chyba wszyscy chcieli podpowiedzieć , pomóc.

Igorze ta "mleczna przezroczystość " jest dobra.Przeszkadza jedynie w obserwacji korzeni.Ale światło wpada.
Jedynie może budzić obawy charakter -to jest tylko osłonka bez odpływu i nie zastąpi doniczki-takie teraz nam fundują ze zbiorniczkiem na wodę :P
Przymusu przezroczystości nie ma .Jednak zawsze to jest dla falenopsisów korzystniejsze .Przynajmniej ,w pierwszym starciu ze storczykami ,dopóki sie ich nie pozna lepiej. .
Bo...póżniej bywają uprawy w glinianych też bez doniczek, w koszyczkach.


Prośba....zwracajmy uwagę jeszcze na to jak piszemy.
Co pewne... ma być po polsku. Niezaleznie , ze w zgodzie z tematem.Czyli ...dwa w jednym.


JOVANKA
Awatar użytkownika
bepi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 lip 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Wszystko wskazuje na to, że Twój storczyk dokonał żywota, ale następny może pożyć dlużej, jeżeli będziesz stosowała pewne zasady: storczyki lubią wystawę północną ( w końcu żyją w ciemnościach lub z niewilką odrobiną słonecznego światła), raz na tydzień zalewam je wodą, tak aby kora zdążyła wchłonąć wilgoć,( korzenie nie mogą być dłużej zalane, bowiem natychmiast gniją). Raz na dwa tygodnie podlewam je odżywką i mają się bardzo dobrze, czego i Twoim następnym życzę
Moje Nowotworzenie
Serdeczności - Beata
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Myslę, że z tego storczyka już nic nie będzie. Nie ma żadnych szans, że roślina w tak marnym stanie przeżyje, nie ma nawet skąd puścić keiki. Pewnie był źle podlewany, a żółknięcie liści może być spowodowane gniciem.
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Obciełam, przesadziłam, kupiłam inna doniczke-przezroczystą. Zobaczymy ,,nadzieja umiera ostatnia,,.
A co do innego storczyka, jeśli rosną mu nowe, malutkie liście, to chyba dobrze? Nie wszystko stracone?
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Tak, to keiki, mały Phalaenopsis. A w jakim stanie jest dorosła roślina i jej korzenie?
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Dostałam od teściowej odnóżke dendrobium(białe) kilka miesięcy temu. Ku mojemu zaskoczeniu i okrzykowi, że wszyscy domownicy się zlecieli, zobaczyłam pączki a potem juz kwiatki,t ylko trzy, ale były. To było miesiąc temu, teraz widze że zaczyna usychac liść? Co mu jest?
jak widzicie storczyki nie śa moją mocną stroną:( mam w poradniku ,,Kwietnik,, dwie strony poświęcone storczyką, czytałam i tak mi nie wychodzi ich uprawa:( Obrazek
Awatar użytkownika
starb
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 lip 2010, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

To jak będzie ładna pogoda to zrobisz ładniejsze zdjęcia.

A ile masz storczyków, i czy wszystkie u ciebie żółką bo to chyba trzeci przypadek naraz, że żółkną.
Może zarażone są ?
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ratunku, mój storczyk zamiera:((((

Post »

Dendrobium jest w kuchni, a falki u mnie w pokoju.Więc nie wiem czy może byćta sama przyczyna. Mam tylko trzy storczyki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”