Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  
Autor Wiadomość
AgusMarkus
 Tytuł: Re: To poparzenie czy wirus ?
PostNapisane: 20 sie 2015, o 12:30 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Mnie właśnie martwi to że te same plamki pod światło widać również na zdrowym liściu który jest nad tym poparzonym. Ale jeśli piszesz że to raczej nie wirus to kamień z serca ;:215 ja nigdy nie nawoziłam ale gdy urodziłam synka to trochę zaniedbałam moje ukochane storczyki. Teraz znowu pałam wielką miłością i troską ale coś mają do mnie żal i nie chcą kwitnąć także zaczęłam stosować nawóz. A ten test to można kupić w kwiaciarniach czy raczej w ogrodniczym? Bardzo Ci dziękuję za tak szybką odpowiedź, będę obserwować i zobaczymy co dalej :D pozdrawiam-:)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Emila707
PostNapisane: 21 sie 2015, o 08:41 
500p
500p

więcej niż 1
A może jest to choroba fizjologiczna? Być może czegoś brak roślinie, stąd te jasne żółtawe przebarwienia. Nie na wszystkie wirusy istnieją testy.. Tak jak nie wszystkie zmiany u roślin, muszą oznaczać wirusy. Istnieją takie, które atakują tylko określoną grupę roślin. Jak dla mnie to zwykłe poparzenie, a jasne żółtawe przebarwienia na liściach, wyglądają na przegrzanie. Te storczyki powinny być cieniowane od wiosny, do późnego lata, kiedy to słońce bardziej operuje swoimi promieniami. Oczywiście cieniujemy kiedy bezpośrednio na nie "patrzy". Ciemna obwódka oznacza nic innego że coś kiedyś wdało się w ranę, być może była zmoczona wodą. Najważniejsze jest to by się nie powiększała. Jeżeli nadal nie jesteś pewna, zawsze można odciąć tego liścia. Ranę zabezpieczyć miedzianem, a później dodatkowo sproszkowanym węglem drzewnym, lub mielonym cynamonem naniesionym patyczkiem do uszu. Przy tym drugim należy tylko uważać by drobinki nie spadły na korzenie. Jeżeli zdecydujesz się na test, to warto go zrobić, chociażby by się samemu uspokoić. Na same oko, nie można stwierdzić czy roślina jest zarażona wirusem. Oprócz testów, też można zlecić wykonanie takiego badania w specjalizującym się w tym laboratorium. Choć wiadomo że takie badanie może przekroczyć wartość samej rośliny, ale się dowiesz w 100% co konkretnego jej dolega. Wiadomo że takie badanie może być droższe od zwykłych testów. Zanim się zdecydujesz na odcięcie liścia, warto poszukać i popytać na ten temat.

AgusMarkus
PostNapisane: 23 sie 2015, o 20:24 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Bardzo dziękuję za udzielane wskazówki. Będę obserwować roślinkę i zobaczymy czy stan się będzie pogarszał. Jeśli tak to obetnę liść i zrobimy testa ;:185 oby nie trza było ;:333
Pozdrawiam serdecznie :wit

monika 2014
 Tytuł: Re: Phalaenopsis - plamy na liściach
PostNapisane: 14 wrz 2015, o 14:26 
200p
200p

---
Witam mam pytanie co to za plamki.
Obrazek

asiakasia
 Tytuł: Białe wybroczyny na liściach storczyka
PostNapisane: 14 wrz 2015, o 18:35 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,
bardzo proszę o pomoc. Niedawno zauważyłam na liściu mojego phalaenopsisa dziwną białą plamę, która z czasem zaczyna się powiększać. Regularnie go podlewam i nawożę. A teraz dodatkowo na środku tej plamy pojawiła się delikatna plama w rdzawym kolorze. Storczyk ten nie ma nawet pół roku, od kiedy go dostałam, a chciałabym, aby był ze mną na dłużej :)
Czy ktoś z was mógłby mi pomóc? Byłabym bardzo wdzięczna, gdyż nie chciałabym, aby pozostałe mogły się jakoś zarazić.
Obrazek

natka_211
PostNapisane: 15 wrz 2015, o 13:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Poczytaj trochę o bruzdach na liściach storczyków, bo to chyba ma z tym związek. Nie będę kopiować czegoś co już zostało napisane.

monika 2014
PostNapisane: 15 wrz 2015, o 23:13 
200p
200p

---
A jak poradzić sobie z moim? Proszę o odp,wiem że są zdjęcia na forum,ale identycznego nie znalazłam i nie wiem.

natka_211
PostNapisane: 2 paź 2015, o 09:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ma to związek z zachwianą gospodarką wodną prościej mówiąc z przyjmowaniem przez roślinę wody. Jeśli to to, to nic już z powstałymi bruzdami nie zrobisz. Co można zrobić na przyszłość? Poczytać na temat uprawy i warunków jakie powinna mieć roślina i się do nich stosować, wtedy powinno być ok.

Emila707
PostNapisane: 5 paź 2015, o 23:27 
500p
500p

więcej niż 1
Monika moja opinia będzie nieco inna. Według mnie nie należy zapominać, że nie które z wirusów mogą powodować przebarwienia kwiatów i liści. A to jest najlżejszy objaw jaki może wystąpić u roślin. Więc i tego bym nie wykluczyła gdyż widnieją jasne plamy, oraz ta purpurowa. Chyba że plamka zaniknie, a na pozostałych liściach nie tworzą się żółte plamy. Najlepiej oddziel storczyka od pozostałych, zachowując ostrożność, a także nie zapominaj zdezynfekować dokładnie narzędzi. By wykluczyć działalność wirusów należało by przeprowadzić badania w wyspecjalizowanym do tego laboratorium. Nie które wirusy nie dają o sobie znaku bycia, nawet przez kilka miesięcy, od chwili skaleczenia i przeniknięcia patogenu w tkankę rośliny.

Asiakasia, wygląda jak poparzenie słoneczne. Podobnie miałam z moim storczykiem, na jednym z liści też dostał takich "bąbelków", a potem zasuszył środek.

monika 2014
PostNapisane: 15 paź 2015, o 11:04 
200p
200p

---
Witam przemyłam liście detergentem, bo gdzieś doczytałam. Plamka jest ale wydaje się mniejsza, więcej się nie pojawiło.Nie wiem jak to się stało ale równo po roku jak go dostałam ruszył,nowych korzeni dużo i chyba łodyga.

Agatab
 Tytuł: Re: Ratowanie storczyków
PostNapisane: 20 wrz 2016, o 10:32 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, storczyka dostałam od mamy mojego chłopaka, kwiatek jest piękny i zdrowy, niedawno kwitł a teraz wypuścił nowego listka. Nie mam zbyt dużego doświadczenia z chorobami tych kwiatów więc zaniepokoiły mnie dziwne dziurki na jednym z listków. Zastanawiam się jaki jest powód tego. Dodam, że nie pamiętam, czy te problemy zaczęły się już u mamy chłopaka czy u mnie w domu.
Bardzo proszę o pomoc! ;:218

dołączam fotkę :
Obrazek

Lana
 Tytuł: Re: Plamy na liściach
PostNapisane: 20 wrz 2016, o 11:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Agatabialy wygląda na poparzenie słoneczne lub uszkodzenie mechaniczne. Obejrzyj roślinę dokładnie i sprawdź, czy nie ma jakiś żyjątek. Przędziorki takich uszkodzeń nie zrobią, więc wątpię. Jeżeli wżery się nie powiększają, to poza szkodą natury estetycznej roślince nic nie będzie.

peregrino
PostNapisane: 27 wrz 2016, o 16:58 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dzien dobry
od pewnego czasu mam storczyki, o il e z phalaenopsisami i dendrobium nie mam na razie klopotow to mam z Burrageara
zaczeły sie pojawiac na liściach plamy, czy to jakiś grzyb ?Prosze o pomoc

Obrazek

-- 27 wrz 2016, o 18:02 --

Obrazek

rena77
PostNapisane: 27 wrz 2016, o 17:02 
200p
200p

---
Wydaje mi się, że plamy mogły się pojawić przy podlewaniu- woda dostała się między liście i pseudobulwę.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 292 ]  Idź do strony nr...        1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości