Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam.W storczykach jestem laikiem ale czytam i szybko się od Was uczę :D .
Niestety na tą informację natknęłam się dziś:
Ważną sprawą przy zakupie Phalaenopsis jest, skąd wyrasta pęd kwiatowy. Pęd powinien wyrastać z dołu, spod liści. Nie kupuje się roślin, u których pęd wyrasta ze środka, tam, gdzie najmłodszy liść. Roślina ta nie ma szans na dalszy wzrost, bo nie ma już stożka wzrostu. Nie będzie tworzyła nowych liści i z czasem zamrze.

http://storczyki.szczecin.pl/index.php? ... &Itemid=66
A wczoraj zakupiłam 2 które wyglądają tak:
Obrazek
Czy one mają szansę przeżyć? Teraz wyglądają dobrze-nie chciałabym ich stracić :cry: .
Awatar użytkownika
Lola-san
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 lis 2011, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: USA

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Mój phalaenopsis to chyba jednak nie miniaturka, raczej ten standardowy rozmiar tylko młody okaz. Mam porównanie bo widziałam miniaturki, te są na prawdę malutkie ;:128 W takim razie poczekam z przesadzaniem. Dziękuję raz jeszcze za porady :wit
Pozdrawiam, Lola
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Agnieszko - przeżyją przez puszczenie keiki lub basal keiki więc się nie martw. Też mam jednego z odzysku - ma piękne kwiaty i dla tego do mnie trafił, szaleje z pędami i już pojawiło się keiki, na razie malutkie ale jeden korzonek ma długi i jednocześnie puściło pęd :D
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Dziękuję Małgosiu :D .
Czyli jest szansa że będą żyć nadal jak wydadzą potomstwo-czyli trzeba uzbroić się w cierpliwość (to nie jest moja mocna strona ;:65 ).
Awatar użytkownika
meandrzejew
500p
500p
Posty: 891
Od: 28 sie 2011, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Otwock

Miltonia i żółkniejące liście w plamki

Post »

Witam wszystkich.
Nie tak dawno, bo niecały miesiąc temu, kupiłam storczyka miltonię. Ostatnio zauważyłam, że żółknieją mu dolne liście. Zwaliłam to na karb czasu, że niby te liście są przestarzałe i z tego powodu żółkną. Ale dziś dojrzałam na tych żółtych liściach plamki jakby rdzy i takie malutkie ciemne plamki. Oto zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Bardzo proszę o pomoc w uratowaniu tego pięknego storczyka.
Kwiatowy: cz 1 i cz 2 oraz warzywny świat Moniki.

Sprzedam/wymienię/poszukuję... rośliny
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Tak sądzę... że, to zamieranie liścia .I jest :idea: niezależne od tego, co my chcemy.
Plamy, zażółcenia są objawami przemijania, w tym przypadku .
Taki liść w całości warto usunąć .Jest zauważalny naturalny rozwój grzybków/w przypadku zamierania liścia też istnieje!/
Jednak... może dalej się rozprzestrzeniać /działa zasada ochronna ..."strzeżonego..."/
Profilaktycznie, dla całej rośliny można zaaplikować jeden ze śr.p/grzybowych /topsin,previcur.../
Wydaje mi się/ze zdjęcia/ze jest to najstarszy liść z psb, która już spełniła swoje zadanie.
Psb ,może już być bez liści - pozostanie jednak jako spichlerz dla reszty rośliny.
Natomiast liście będą kończyły swój żywot.

Storczyk ,który prezentujesz to Miltoniopsis.
Jest to nazwa przypisana tym hybrydom.
Tagi --->pdp - zakładka po prawej Miltoniopsis
oraz nasze materiały forumowe...

Polecam materiały informatyczne ;storczyki w tej grupie nie należą do łatwych .
To są inne wymagania, niż przy falenopsisach.

Życzę powodzenia - JOVANKA
Awatar użytkownika
mmaryla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3991
Od: 23 lut 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec - Zagórze

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam i przedstawiam moja młodą Brassię. Pragnę się dowiedzieć czy te czarne kropli na liściu to zwiastun jakiejś choroby :?: :?: :?:

Obrazek
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Mam problem z mini storczykiem Phalaenopsis. Ma 3 zdrowe, dość długie korzonki. Czy takiego mini wstawić od razu do podłoża czy do keramzytu? A co z pędem - obciąć czy zostawić?

Obrazek

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Rosarita,
A dlaczego do keramzytu i czy w taki sposób masz zamiar prowadzić storczyki?
- ja bym normalnie posadziła ;tak jak pisałam o miniaturce.Szkoda narażać funkcjonujące korzenie na kolejny stres.
A pęd...no cóż ,gdy nie ma widoku na kwitnienie przy przedłużeniu to...można uciąć.
Liście dolne pozostawić- same odpadną ,gdy zżółkną liście .

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Jovanko - myślałam o keramzycie, bo myślałam, że ma za mało korzeni żeby go włożyć tylko do podłoża, ale jeżeli te wystarczą co są to bardzo się z tego cieszę. Przyznaje, że jestem zielona jeżeli chodzi o prowadzenie storczyków i dlatego wolałam najpierw zapytać niż coś znowu zepsuć.
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

plamy na liściu storczyka

Post »

witajcie. mam problem z 2 liśćmi storczyka. otóż patrząc od spodniej części liści storczyka to są plamy. zaś na górniej ich nie ma. ktoś może mi pomóc w rozwiązaniu tego dziwnego problemu z liśćmi?

Obrazek Obrazek
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
[K][a][t][i][a]
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 sty 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: plamy na liściu storczyka

Post »

Na twoim miejscu wzięłabym jakieś dobre szkło powiększające i dokładnie obserwując liść szukała bym szkodników,ewentualnie może to być choroba grzybowa :| ale to tylko moje zdanie...,niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni w tej dziedzinie :wink:
Pozdrawiam.Katarzyna :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: plamy na liściu storczyka

Post »

Aryia1985,
-oprócz lupy ,przydatne może być opryskanie dobrym opryskiwaczem /mgiełką letniej wody/ liści i....obserwacja ,czy nie
występuje gdzieś mikroskopijna pajęczynka.Możliwa jest tylko obserwacja "pod światło".
Jeżeli ten trop się potwierdzi to masz/miałaś przędziorki.
One żerują pod spodem liści nakłuwając miejsce z którego wysysają soki z komórek.
Przędziorek trudny jest do "złapania" jako najmniejszy szkodnik ;podobnie :roll: trudny do zwalczania.

Alllle.... taka ocena...nie może być jednostkowa.
Wiele plam powstaje na skutek wadliwej uprawy;często są to zaburzenia fizjologiczne.
O uprawie nic nie piszesz, więc nie ma możliwości analizowania tego czynnika.
A, czasami....diabeł tkwi szczegółach.

Niezależnie od tej przypadłości liście storczyka należy dokładnie umyć /po inspekcji/
i zastosować ochronnie śr.p/grzybowy,bo infekcje zawsze są następstwem żerowania szkodników.

JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”