Problem z liśćmi: grzyb czy poparzenie słoneczne ?

annapiot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 wrz 2014, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z liśćmi-grzyb czy poparzenie słoneczne?

Post »

Korzenie przynajmniej z wierzchu wydają się zdrowe, roślina wypuszcza nowe nie wiem co jest w srodku. Jak przesadzałam, było w miarę ok. Usunełam kilka starych i włożyłam do podłoża. Spróbuje wyjąć i obejrzeć ewentualnie zrobić fotki.

A na zdjęciach są dwie różne rośliny w podobnymi objawami.
annapiot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 wrz 2014, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z liśćmi-grzyb czy poparzenie słoneczne?

Post »

To może najpierw Storczyk nr 1, wyjęty z podłoża podlewany 2 dni temu, normalnie stoi w przeźroczystej doniczce i ma imię ale już mniejsza:)


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Problem z liśćmi-grzyb czy poparzenie słoneczne?

Post »

Korzenie wyglądają jakby były spalone przez nawóz. Powycinaj wszystko co martwe puste i nadgnite. Proponuję zamiast zwykłego podłoża keramzyt (sparzony i dokładnie wypłukany), który fajnie trzyma wilgoć i poza tym jest dobry do reanimacji. Po przesadzeniu nie podlewamy przez około tydzień, nie nawozimy przez co najmniej miesiąc. Jak nawozisz storczyki to najpierw na 10 minut zanurz je w czystej wodzie i dopiero później kąp storcza w wodzie z nawozem (1/2 zalecanej dawki). Unikniesz wtedy takich przykrych zdarzeń. Poza tym poobserwuj czy nie masz zoo w doniczce.
annapiot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 wrz 2014, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z liśćmi-grzyb czy poparzenie słoneczne?

Post »

Ok Dzięki, moze za szybko podlalam storczyka i go nawozilam w takim razie, pierwszy raz przesadzalam sprobuje zastosowac sie do Twojej rady, tylko czy znowu go przesadzac i meczyc , wlasnie robakow nie widze i najbardziej martwia mnie nadal te liscie czy to ma zwiazek z przenaworzeniem np?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Problem z liśćmi-grzyb czy poparzenie słoneczne?

Post »

A z czego mają pobierać wodę jak korzenie są uszkodzone i pognite? Ja nadal bym szukała przędziorków ( to roztocza, które widać przez lupę), właśnie dlatego, że są żółte obwódki liści. Poza tym jak już go wyciągnęłaś z podłoża to i równie dobrze możesz go ulokować w keramzycie.
annapiot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 wrz 2014, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z liśćmi-grzyb czy poparzenie słoneczne?

Post »

Ok zaopatrze sie w lupe i będę szukać. Dzięki.
NauticalRose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lis 2014, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy! Co zaatakowało mojego storczyka?

Post »

Witam!
Bardzo serdecznie proszę o pomoc. Zostawiłam storczyka na 5 dni bez opieki, po czym po powrocie zastałam go w takim stanie, jak na załączonych zdjęciach. Kupiłam do jakieś półtora miesiące temu i od tego czasu nie zrzucił ani jednego kwiatkPomocya. Chciałabym dodać, że storczyk wypuścił nowe pąki, które wciąż się rozwijają. Co mogło go zaatakować? Czy mam obciąć żółte liście? Mam jeszcze drugiego storczyka, czy mam go odizolować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie i proszę o radę.
lena163
50p
50p
Posty: 81
Od: 29 sty 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy! Co zaatakowało mojego storczyka?

Post »

A gdzie on stał? Z moich obserwacji wynika, że grzyb nie atakuje tak intensywnie w ciągu 5 dni. Co innego stanie na słońcu.
NauticalRose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lis 2014, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy! Co zaatakowało mojego storczyka?

Post »

Storczyk stoi na stoliku pod południowym oknem, ale jest chroniony od bezpośredniego działania słońca przez tiulową firankę. Niepokoją mnie również te kropki pod jednym z liści, widoczne na 3 zdjęciu.
lena163
50p
50p
Posty: 81
Od: 29 sty 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy! Co zaatakowało mojego storczyka?

Post »

Te kropki to proces gutacji. Storczyk pozbywa się nadmiaru wody i substancji mineralnych. A tak szybko atakującego grzyba nie widziałam (jeżeli to grzyb) może ktoś będzie wiedział skąd takie nagłe zmiany na liściach. A przed 5 dniami one były zielone i jędrne?
NauticalRose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lis 2014, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy! Co zaatakowało mojego storczyka?

Post »

Początkowo jak go zakupiłam faktycznie postawiłam go na parapecie i go przypiekło, ale pojawiła się tylko taka mała smuga żółta, po czym od razu postawiłam go na stoliku i zakryłam okno raz, że roletą do połowy, a dwa firanką. Liść ten zaczął żółknąć i pogodziłam się z tym, ze go stracę. Drugi liść był ok, a teraz tak jak widać jest zaczerniony :/
lena163
50p
50p
Posty: 81
Od: 29 sty 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy! Co zaatakowało mojego storczyka?

Post »

A jak wygląda stożek wzrostu? Mi ostatnio właśnie padł tak storczyk, że zaczął gnić od góry teraz zostały tylko korzenie i jeden liść, ale stożka wzrostu już nie ma. Ale to trwało długo na pewno nie 5 dni i atakowało liście po kolei.
NauticalRose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lis 2014, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomocy! Co zaatakowało mojego storczyka?

Post »

Stożek wygląda zdrowo, nie mam do niego zastrzeżeń :) Czyli najprawdopodobniej podczas mojej nieobecności słońce wykazywało wzmożoną aktywność i spaliło liście? Czyli w tym przypadku powinnam zostawić liście, żeby storczyk sam się ich pozbył, czy mam je ściąć? Czy podczas jego obserwacji w kolejnych dniach mam zwrócić uwagę na coś szczególnego, żeby wyeliminować groźbę grzyba?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”