Pierwszy storczyk,początki kolekcji - opieka nad storczykami,problemy

ODPOWIEDZ
tamose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2008, o 11:54
Lokalizacja: Gniezno

Post »

kupiłem i paczki już były choć nie wszystkie i jeden rozkwitnięty, kwiat stoi w miejscu średnio nasłonecznionym temperatura do 24 stopni ale średnio koło 21, nie przesadzałem kwiata podłoże to kora plus ziemia tak mysle po tym co widze, bez nawozu, podlewany odstaną wodą.
Awatar użytkownika
Paweł,,<
50p
50p
Posty: 62
Od: 6 lip 2007, o 20:27
Lokalizacja: Siedlce

Post »

Pana storczyk to hybryda Phalaenopsis
najczęstrze przyczyny zrzucania pąków to:
- aklimatyzacja (związana z tym zmiana waruków - po przyniesieniu z kwiaciarni- bardzo często storczyki zrzucają paki wtedy- nie przejmować się)
- leżące owoce blisko storczyka
- przeciąg- szczególnie chłodny
- nadmierne podlanie (ale to chyba rzadziej- niech tez wypowiedza się inni storczykarze)
- jeżeli jest za sucho- długotrwałe za skąpe podlewanie to kwiaty powoli więdną - liście traca turgor (to widać)
- o chorobach i owadach nie wspomne , bo na moje oko ten okaz wyglada na zdrowego (prosze go nie zalać)
Najlepsza do podlewania jest deszczówka albo destylowana z dodatkiem niewielkiej ilosci nawozu albo (podobna) z filtra RO, albo gotowana i odstała a widziałem wczoraj Phalaenopsis podlewanay 3 lata woda z kranu troche odstała i też nieźle wyglądał :)

Mam jeszcze jedno pytanie: czy pąki, które zrzucił, to są pąki które były na nim- czy może te, które u Pana wyrosły???

Jeżeli zrzucił pąki, które były a koniec łodygi kwiatowej (te małe nie do końca wykształcone pąki) są jeszcze, to po zaaklimatyzowaniu sie powinna łodyga się rozwijać dalej. Czasami pozostają po przekwitnięciu istniejących kwiatów te właśnie pąki.
Proszę poczytać na temat warunków uprawy Phalaenopsis.
Pozdrawiam
Jestem obcy i nic co obce nie jest mi obce
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

A napisz może jak go nawadniasz i jak często? Bo na moje oko to ma za wilgotno i pączki dlatego żółkną. Odpowiedz na moje pytania a coś na pewno poradzimy :wink:
tamose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2008, o 11:54
Lokalizacja: Gniezno

Post »

mam go krótki okres wiec podlany był tylko raz :) sprawdzone miał sucho i dlatego podlałem - zona wstawiła tą plastikową doniczkę w szkło bo pani w kwiaciarni powiedziała ze tak moze byc stwierdziły ze tak ładniej bedzie wygladał ale moim zdaniem przez ten zabieg nadmiar wody nie miał jak odparować - moja opinia :), a co do pączków t te które odpadają były juz przy zakupie kwiatka jest kilka malutkich pączków które jak na razie wglądają normalnie. a te suche korzenie na zewnątrz tak mogą być ??
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

a gdzie ten storczyk stoi? jak tam wcześniej ktoś napisał, Phalaenopsisyczesto Zrzucają pąki przy zmianie warunków, przeciągach, zbyt ciemnym stanowisku itd.
Awatar użytkownika
Paweł,,<
50p
50p
Posty: 62
Od: 6 lip 2007, o 20:27
Lokalizacja: Siedlce

Post »

Tomase nie chcę sie madrzyć ale moim zdaniem:
- Phalaenopsisa podlewa sie wtedy gdy nie ma nawet skroplonej pary wodnej na wewnetrznych scianach doniczki (nie twierdzę, że tak nie zrobiłeś)
- korzenie pomarszczone na zewnątrz, to mozesz odciąć delikatnie jeżeli kończy on sie nad doniczką, jak koniec jest w doniczce to ja bym teraz nie ruszał tylko przy przesadzaniu
- umieszczanie Phalaenopsis w osłonach- ja umieszczam (tez żona.........) ale wtedy w moich warunkach moim zdaniem wolniej wysycha i wypalam nowe dodatkowe dziury w dolnej części doniczki (uwaga nie uszkodzic korzeni) i taka doniczke ze storczykiem stawiam w osłonie na dnie której lezy keramzyt- osłona ma o ok 2-3 cm większa średnicę; jeżeli doniczka stoi bezpośrednio na keramzycie to staram się, by nie był mokry- może być zagniwanie od spodu
- pączki opadające tak jak pisałem - pewnie zmiana warunków
- najlepsze stanowiska dla Phalaenopsis to wschodnie okno lub zachodnie (wschodnie lepsze) a ja mam na południowym tylko mniej swiatła dociera bo sa drzewa
- podlewamy rano zeby nadmiar wody zdążył odparowac
- nie pryskaj
- jak ma plamy biąłem - osad na lisciach przetrzyj woda z paroma kroplami cytryny ale tak, by nie spłyneła do nasady liścia
- itd itp :0
Jeszcze raz zachęcam do poczytania na forum o Phalaenopsis , do zerknięcia na prezentowane storczyki--- ja tego sam nie wymyśliłe- dowiedziałem sie z tego forum i troche własne obserwacje
Troche duzo może tych warunków uprawy - ale to tak na poczatek sie wydaje
aaa jeszcze jedno nie zrób atak jak ja kiedys; "zagłaskac kotka na smierć"
Pozdrawiam
Paweł
Jestem obcy i nic co obce nie jest mi obce
Awatar użytkownika
Paweł,,<
50p
50p
Posty: 62
Od: 6 lip 2007, o 20:27
Lokalizacja: Siedlce

Post »

Tomase na jednym zdjeciu widziałem drugiego storczyka przy scianie - czy to moje urojenia???
Jestem obcy i nic co obce nie jest mi obce
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Mojego storczyka podlewam w następujący sposób. Raz na dwa tygodnie wstawiam go na ok 20 minut do miski z wodą (woda do połowy wysokości doniczki) i nawozem do storczyków (dodany wg zaleceń na opakowaniu).
Moim zdaniem Twój storczyk został przelany. W czasie tych dwóch tygodni po "podlaniu" kora musi porządni przeschnąć, a u Ciebie widać, że orchidea ma wyraźnie za makro. Wstrzymaj się teraz z nawadnianiem storczyka co najmniej 2 tygodnie, aż kora przeschnie, później możesz go podlewać jak ja mojego. Życzę powodzenie w uprawie Phalaenopsisa
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :D

1/
Po powiekszeniu fotki widać w kącikach malo ciekawe białe jakby pajęczynki, l kłębuszki---->konieczne wymycie brzydactwa lekkko drinkiem wszystkich zakamarków.
Kwiaty są piękne ale mogą być dobrą maską dla ;:214 ------> czyli lupa w garść i do ...przeglądu przystąp.

2/Wyjąć całą bryłę /podłoże+korzenie/ z doniczki ,dać swobodnie poodychać,osuszyć nawet 2-3 dni na papierach -pozostawione jak jest ----->gwarantowany galop zgnilizny
Operacja zrobiona ostrożnie w niczym kwiatom nie zaszkodzi :D

3/przy okazji wyczyścić doniczkę z nadmiaru glonów, zdezynfekować, wymienić stare wykruszone podłoże na swieże.A korzenie,przejrzeć.
Wszystko w podłożu musi byc lekko lużne , przewiewne.
Taka operacja ...po drodze ,nie powinna w niczym nie nadszarpnąć kondycji kwiatów,oczywiście pod warunkiem ,ze nie ma cięć korzeni.

Relacjonuj z pola walki ;:17
-będzie to dobry przykład dla innnych :D

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
Alicja N.
100p
100p
Posty: 153
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Lokalizacja: Mrągowo/Białystok

Post »

jeżeli chodzi o kwiaty i cięcie korzeni to moje doświadczenie jest takie:
ciełam nadgniłe korzenie podczas kwitnienia, rozwijały się paki, i nic a nic z kwatami się nie stało, nawet nie przywiędły.
w ogóle ten mój storczyk to "twardy zawodnik", nawet na codzinne kąpiele w topsinie nie zwrócił uwagi-kwitnie dalej :D
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

wierzchnie korzenie i podłoże wyglądają na zasolone (ja już bardzo wiele razy tak miałam, ale zasolenie jest bardzo szkodliwe dla storczyka).
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam:P

O zasoleniu tutaj nie ma mowy - jedno podlanie u właściciela ,nie skutkuje takimi
efektami.A czy z kwiaciarni...to :P tylko ... wolne myślenie.
Efekt zasolenia jest skutkiem dłuższego czasu i błędów,uprawiając 3 lata powinnaś wiedzieć
o takim fakcie.


Bardziej , w tym przypadku --->to jest naturalny efekt rozkładu i schnięcia kory ,która również reaguje z różnymi składnikami.
To jest naturalne i przebiega zawsze, gdy takie podłoże zastosujemy.
A widzimy wtedy wyrażnie. ,gdy przesuszy się nadmiernie wierzchnia wartstwa..

Storczykowa :P
ale.....ale....
Wygląda na to , ze nie czytasz dokładnie postów ---jest stwierdzenie :było jedno podlewanie !!
Moja inna uwaga :
- chcąc włączyć się i udzielać porady potrzebna jest całościowa, spokojna analiza problemu .
Nie da się wyrywkowo, na zasadzie pojedyńczego zgadywania szukać przyczyny.


Nie wykluczam nowego tropu w poszukiwaniach i zasugerowania tego .Ale to ma być nowe ,a nie powtarzanie pytania już zadanego.
--->vide prośba wcześniejsza Pawła o podanie stanowiska uprawy i Twoje pytanie *a gdzie ten storczyk stoi? *

Liczę na poprawę stylu rozmowy z pozytkiem dla tematu i czytających.

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Edyta27
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 wrz 2007, o 18:04

Post »

witam :)
wkoncu moge wam pokazac te paskudne plamki na falku mojej mamy

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

jeśli ktos ma jakies sugestie to prosze o pomoc :)))))
pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”