Storczyk w wodzie

Awatar użytkownika
Egzistens
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 kwie 2015, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Ja pryskam tylko korzonki i czasem liście od spodu :)

Teraz zaczynam reanimację nowych śmietniskowych. Tragedia, oby sie udało.
Za to druga hybryda będzie puszczała kwiatki z nowych psb wiosennych :)
Awatar użytkownika
py1szczak2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 sie 2019, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Witam Wszystkich bardzo serdecznie.
Mam pytanie, właśnie jeden z moich storczyków wylądował wodzie i tak się zastanawiam jak radzicie sobie z podpieraniem pędów kwiatowych w uprawie w kulturze wodnej?
Obrazek
Łącznie mam ich 6 sztuk do tej pory wszystkie były w korze podlewanie raz na 3 tygodnie raczej nie było z nimi żadnych problemów, nie licząc jednego, którego jakoś udało mi się uratować
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Uważasz, że ten drugi kwitnący storczyk jest w dobrym stanie? On dogorywa i wszystko wskazuje, że to będzie ostatnie jego kwitnienie. Storczyki wypuszczają również kwiaty w stanie agonalnym, żeby poprzez nasiona i następnie wykiełkowanie nowych osobników przedłużyć życie. Oczywiście zapylenie i wysiew w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. Wypuszczenie pędu kwiatowego nie jest w żadnym wypadku uratowaniem...
Chyba, że system korzeniowy ma jeszcze zdrowy, to po odcięciu pędu kwiatowego, istnieją minimalne szanse że wypuści keiki.

W tym pierwszym na górze, też widzę trochę pogniłych korzeni.
Mogłabyś wrzucić zdjęcia pozostałych - zdjęcia całych roślin jak i ich korzeni?
Możesz napisać też od kiedy uprawiasz tą metodą?

Jeśli chodzi w ogóle o podpieranie pędów kwiatowych, to jeśli masz stabilny pojemnik, to podpieranie nie jest potrzebne, można pozwolić na swobodne poprowadzenie - jak w naturze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
py1szczak2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 sie 2019, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Storczyk w wodzie

Post »

norbert76
Dziękuję za Twoją odpowiedź.
Ten kwitnący storczyk był spisany na straty.
Ale kiedy zobaczyłem pęd kwiatowy pomyślałem że ma wolę przetrwania więc dałem mu szansę, kiedy przekwitnie też trafi do wody.
O hodowli w samej wodzie bez podłoża czytam już od jakiegoś czasu, dzisiaj postanowiłem wprowadzić ją w życie.
Wszelkie rady mile widziane.
Co do korzeni to zostawiłem te które wydawały mi się solidne twarde i nie zasuszone.
Zdjęcia całych kwiatów i korzeni, te cztery sztuki od dzisiaj są w samej wodzie, jeśli należy usunąć im korzenie to proszę o radę które i czym się sugerować żeby określić że zgniły
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Jeśli z tego storczyka coś miałoby ew być trzeba odciąć pęd kwiatowy już teraz bo niepotrzebnie obciąża roślinę i... liczyć na łut szczęścia.
Co do pozostałych, to jeśli to Twoje początki z nową metodą to trzeba wpierw spróbować z jednym, dwoma i jeśli przeżyją tak drastyczną zmianę zmianę uprawy, to wtedy próbować z pozostałymi.
Nie znam specjalnie tej metody uprawy, ale na logikę biorąc, jeśli zmieniasz warunki uprawy trzeba to robić stopniowo i stopniowo zwiększając czas i długość przebywania korzeni w wodzie. Do wody dobrze dodać węgla, żeby ograniczyć wejście infekcji.

Co do korzeni, chore korzenie będą miękkie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Próbowałem w wodzie i w ziemi. Do pewnego czasu jakoś to tolerowały ale potem było coraz gorzej. Jeżeli uprawa bez podłoża to raczej aeroponika bo ona najlepiej naśladuje warunki naturalne storczyków a jeżeli w wodzie to z napowietrzaniem, tak jak w akwarium. Korzenie u storczyków też służą do oddychania i bez tlenu duszą się. Na dodatek są o wiele wrażliwsze na różne sole niż korzenie "doniczkowe" i nie powinny być zraszane woda z większą ilością nawozów. Takie są moje wnioski z prowadzonych doświadczeń.
Awatar użytkownika
py1szczak2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 sie 2019, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Zastosuje na razie metodę 2dni w wodzie 5dni obsychanie.
I będę obserwował jak rośliny to znoszą.
Co do napowietrzania,to nie zrozumiem - przecież tyko dolna część korzeni jest w wodzie więc moim zdaniem powietrza mają nawet więcej niż te które są w podłożu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk w wodzie

Post »

I tutaj źle myślisz. Fizyka się kłania. W podłożu na bazie kory masz pełny dostęp powietrza, w wodzie która nie jest napowietrzona szybko go ubywa. Porównanie masz w zbiornikach wodnych, tlenu w małym stawie masz mniej, niż w przepływowym jeziorze, proste. Albo inne, dlaczego w akwarium z rybami muszą być napowietrzane? Bo szybko zużywają tlen i szybko by pozdychały.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Witaj.

Chętnie poobserwuję Twoje poczynania i efekty więc załóż swój wątek o storczykach w dziale "moje storczyki" i opisuj co i jak się dzieje.
Na pewno wielu to zaciekawi i wiele osób będzie zaglądać i coś podpowiadać.

Grzegorz :wit
Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”