Uprawa storczyka nad wodą.

ODPOWIEDZ
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Nie wiem czy można polecić taką metodę czy nie. Bo dopiero ponad jeden miesiąc minął. ;:134
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Ta metoda jest chyba podobna do woreczka strunowego?
pozdrawiam
NataS
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Nie wiem co to za metoda, ale sądząc po nazwie. To zamyka się storczyka w woreczku albo nakłada? Jeśli tak to nie to samo bo mój ma cały czas świeże powietrze ;:108
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Nashi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Ja mam dwa storczyki, które w ramach eksperymentu trzymam w ten sposób (ale planuję kedyś przesadzić do kory):

Pierwszy miał już w momencie zakupu bardzo odwodnione liście, ale parę korzonków było w porządku. Niestety po wsadzeniu do kory zaczął gnić czy pleśnieć (przyznam się, że nie pamiętam). Wsadziłam go więc do obciętej butelki nad wodę i w tej chwili ma zaczątki 4-ech korzonków. Miał ich o 2 więcej, ale przypadkiem je skaleczyłam i storczyk je zasuszył. Rośnie mu nowy listek. Jednakże widać, że ta odbudowa idzie trochę kosztem starszych liści, z których już drugi powoli żółknie.

Kolejny to było basal keiki oddzielone późno od matki (roślina z odzysku od rodziny). W momencie rozdzielania pół korzeni trzeba było usunąć, bo były w złym stanie lub nie dało się ich rozdzielić. Trochę ich przy keiku zostało, ale byłam niezadowolona ich pogarszającą się kondycją, więc ucięłam je wszystkie z całym trzonem. Również wsadziłam nad wodę (jeśli mnie pamięć nie myli to jeszcze miesiąc nie minął) i w tym momencie ma już 5 korzonków ok. 0,5 cm i nowego listka. No ale liście stopniowo tracą turgor, co mogło być jednak dodatkowo przyspieszone ich uszkodzeniem w transporcie.
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Fajnie że, ktoś inny też uprawia storczyka w ten sam sposób ;:333 Tak, to prawda starsze liście tracą jędrność ale naprawdę bardzo wolna. Ogólnie to cały wzrost jest wolny. Korzenie rosną, bo mają cały czas zielone końcówki, ale slowli :D :;230 Z liściem tak samo. Jak możesz to wrzuć tutaj zdjęcia Twoich phalenopsisów. ;:170
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Nashi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Pokażę, pokażę, tylko nie bijcie, bo one w takim stanie do mnie przyszły ;:173

Pierwszy storczyk: (ma jeszcze więcej korzonków, ale malutkich i po drugiej stronie)
Obrazek Obrazek

Drugi storczyk: (ma obcięte w połowie liście (sprawka cioci ;:224 ), które dodatkowo połamały się w transporcie)
Obrazek Obrazek

Jednakże ja traktuję to tylko jako przejściową metodę reanimacji i za parę tygodni przesadzę w korę :)
W sumie liczę też na stopniową wymianę liści, bo wyglądają niezachęcająco. Także żółknięcie mi nie przeszkadza, dopóki dostaję w zamian nowe, świeże, jędrne listki. :twisted:
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Pierwszego storczyka wsadziłbym już w korę. Bo się przyzwyczai, i jak dasz inne podłoże to korzenie mogą zgnić. Moje jeszcze nie tak bardzo straciły jędrność. Wydaje mi się, że Twoje dobrze sobie radzą. ;:215 tyle korzeni :D liśćmi się nie przejmuj. Nowe będą, jędrne i soczyste.
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Nashi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Poszłam za Twoją radą i posadziłam tego pierwszego storczyka do kory :tan Z drugim poczekam jeszcze 2-3 tygodnie.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Mam nadzieje, że wsadziłaś tego pierwszego storczyka do bardzo małej doniczki lub doniczki zastępczej czyli podziurawionego dna butelki, bo niestety w tym przypadku nie można jeszcze wsadzać storczyka do doniczki o 12 cm, ponieważ w takiej doniczce będzie więcej podłoża niż korzeni, podłoże będzie zbyt wolno przesychało i w rezultacie korzenie zaczną gnić.
Nashi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Nie pomyślałam o tym wcześniej i wsadziłam niestety do 11-stki. Ale użyłam bardzo grubej kory i skały wulkanicznej, w dodatku luźno włożonej. Zawsze też wycinam dość duże dziurki w doniczkach, także moje storczyki szybko przesychają. Mam nadzieję, że będzie dobrze ;:333
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Obrazek

Idzie następny korzeń! ;:134 Jest dobrze! ;:333 Młody listek chyba się zatrzymał. Może to jest spowodowane tym, że końcówka najdłuższego korzenia uschła. Ale raczej mnie nic nie zniechęci :D Miłego wieczorku :D ! !!! ;:136
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Jak się cieszę, że zobaczyłam ten wątek. Miesiąc temu kupiłam starczyka z przeceny, miał kilka ślicznych kwiatów jakich jeszcze nie spotkałam-w paseczki-ogólnie wyglądał dobrze. Niestety w domu opadły pączki ale to mnie nie zmartwiło- wiadomo przeprawadzka i to jeszcze zimą. Później niestrty odpadały kolejne liście. Wyjęłam go z osłonki i okazało się, że był kompletnie przelany a wszystkie korzenie przegnite. Usunęłam je , obsypałam cynamonem i ....nie wiedziałam co dalej. Do kory nie, to w co go włożyć. Spróbuję zrobić tak jak Ty może uda się go uratować. Dzięki za opis i zdjęcia. Życzcie mi powodzenia.
Izabela
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Hej Radku :wit Jak tam postępy?? Wrzuciłbyś jakieś aktualne fotki twojego reanimka. Czekam ;:65
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”