Uprawa storczyka nad wodą.

ODPOWIEDZ
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Witacie ! Postanowiłem założyć ten wątek, ponieważ nie ma takiego w tym dziale. Odrazu na wstępie, piszę, że to jest eksperyment.
Zaczęło się od tego: 1 rok temu dostałem keiki miniaturki(1 rok temu została odcięta od rośliny macierzystej)... Miała dorodne korzenie i była już w stanie samodzielnie żyć. Wsadziłem ją do drobniej kory, która nie była przepuszczalna(dopiero potem to zauważyłem). Rosła sobie tak przez rok, myślałem, że jest okazem zdrowia bo wypuszczała cały czas korzenie i liście. Miesiąc temu zmarniała.... listki straciły jędrność. Wyciągnąłem z doniczki poobcinałem stare, zgnite korzenie. Okazało się, że wszystkie były martwe. Reanimacja zaczęła się odrazu. Reanimacja nad wodą w kieliszku na szampana. Po tygodniu efekty były następujące: 1 korzeń. Teraz ma 3 korzenie + 1 młody listek.
Warunku uprawy: Woda jest wymieniana co 3 dni, korzenie jak na razie nie są zraszane, najdłuższy korzeń jest ok. 3mm nad wodą, stoi ok. 70-80 cm od okna południowego, niekiedy przestawiam na parapet, żeby miał więcej światła, temperaturą dosyć duża w dzień ok. 25 stopni C, wilgotność także wysoka, bo są wszędzie porozstawiane są miseczki i chusteczki nasączone wodą. na razie nie planuje przesadzać go do żadnego podłoża, czas pokaże. Zdjęcia i informacje o aktualnym stanie phalenopsisa będę umieszczał systematycznie. Pozdrawiam !
Obrazek
Obrazek
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Gratuluje! ;:138 Jednak zdecydowałeś się na założenie tego wątku. Czekam ze zniecierpliwieniem na dalsze relacje z eksperymentalnej uprawy "obiektu x" :wink:

P.S. Mam nadzieję, że się uda i będzie pięknie wyglądać ;:215
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

oo ciekawe jak się sprawdzi ta metoda:) Będę obserwować postępy :)
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Także jestem ciekaw. Na ten moment jest bardzo dobrze. :idea:
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Fajnie, że tu się udało. Na vandę taka kuracja nie podziałała. :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Borg poważnie? Myślałam, że wszystkie z rodziny storczyków mogą zareagować na tego typu zabieg.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

No widać nie zawsze chcą.
Moja vanda zaczęła gnić od środka, prawdopodobnie za wysoko ją podlewałem. W końcu nie było już innego wyjścia niż obciąć cały zgniły trzon z korzeniami. To co zostało włożyłem do koszyczka z odrobią kory i umieściłem go w wazonie z wodą. I przez kilka miesięcy liczyłem na to, że wypuści nowe korzenie, niestety nic z tego. Bardzo długo liście nie usychały, ale od spodu nic się nie chciało zadziać. Aż w końcu liście też zaczęły żółknąć i dałem sobie spokój.
Teraz poluję na kolejną vandę do ubicia. ;)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

No fakt, nieraz się nie udaje misja ratunkowa...
Tosiula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 6 lip 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Super, że miniaturka wypuściła nowe korzonki. Możesz powiedzieć jak ją zamocowałeś nad kieliszkiem, żeby nie wlatywała do wody?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Tosiula wydaje mi się, że Radek jej nie mocował w żaden sposób, ona swobodnie sobie leży w kielichu i opiera się o kieliszek liśćmi. Ja akurat podobnie reanimuję swojego biedaka ale z użyciem przeciętej butelki pet (możesz sobie zobaczyć mocowanie u mnie w wątku-moja kolekcja storczyków)
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Dokładnie, siedzi sobie na listkach. Tylko ten największy muszę podeprzeć patyczkiem bo się wywraca :) Czyli tak naprawdę ma tylko najstarszy liść na krawędzi. ;:333
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Aktualizacja :) Na jednym korzonku(średnim) była od jakiegoś czasu mała, czarna, sucha plamka. Prawdopodobnie źle postawiłem albo się przechyliła i przylegała do szkła. Ale teraz już z boku widać zieloną końcówkę. To nie jest żadna pleśń, czy coś w tym stylu bo korzeń dalej rośnie i plamka jest sucha. Na zdjęciu niestety słabo widać bo nie umiałem zrobić perfekcyjnej fotografii z tak bliska :) Ogólny stan miniaturki jest bardzo dobry, efekty widać z dni na dzień ! POZDRAWIAM ;:333
Obrazek
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Uprawa storczyka nad wodą.

Post »

Radku gratuluje ;:138 czekam aż kieliszek się wypełni bujnie korzonkami, przemyśl sprawę z mocowaniem jakby się pojawił pęd kwiatowy, bo wtedy to dopiero będzie się ruszać roślina. Czy może już masz jakiś pomysł??

-- 8 sie 2014, o 20:03 --

P.S. na twoim miejscu ucięłabym ten suchy trzon, jest martwy i nic z niego chyba nie będzie (sterylny ostry nóż w dłoń i do dzieła :twisted: )
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”