Storczyk Brassia - porady

Awatar użytkownika
Brassia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 22 cze 2014, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Witam Was serdecznie :)

Kupiłam ostatnio w supermarkecie Dziwnego storczyka.
Jestem laikiem jeśli chodzi o te piękne rośliny ale trochę poczytałam i udało mi się kilka rzeczy ustalić między innymi, że jest to Brassia ;:63
Bardzo bym chciała, żeby czuł się u mnie dobrze, ale martwi mnie trochę jego wygląd, niby wszystko ogólnie jest ok, ma pięknie pachnące pająkowate kwiaty ;:108
ale...
pseudobulwy są pomarszczone szczególnie ta mniejsza,
na jednym z liści (mniejszej pseudobulwy) widać czarne kropki i jego koniec jest jaśniejszy
podłoże ma zapach takiej piwnicznej wilgoci mimo tego, że jest suche ;:218
Byłabym niezmiernie wdzięczna za rady i info czy powinnam się martwić(?)
Nie wiem też czy jest mu dobrze w warunkach, które mu mogę zapewnić. To jak go ulokowałam widać na fotkach ale muszę dodać że stoi on wysoko na półce daleko od okna, ale w miejscu gdzie nic nie rzuca cienia. nie mogę zapewnić mu innego miejsca przez moją kotkę, która w pogoni za muchami często strąca moje ulubione kwiaty z parapetu ;:223

http://imageshack.com/a/img843/911/q8wvq.jpg
http://imageshack.com/a/img823/6035/9tozr.jpg
http://imageshack.com/a/img841/2936/982l1.jpg
http://imageshack.com/a/img842/7219/u3kab.jpg
http://imageshack.com/a/img841/8858/2qyj8.jpg
http://imageshack.com/a/img819/119/v61q.jpg
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Nie masz się czym martwić wygląda na zdrową:) Moją brassie przytargałam z przeceny całą w czarnych plamkach, mam ją kilka miesięcy, one nie znikną ale też się nie powiększają i nic się nie dzieje, roślina wypuszcza nowe pseudobulwy i rośnie. A te pseudobulwy też wyglądają dobrze - jak wypuści nowe przez chwilę będą gładkie, a z czasem i tak się lekko zmarszczą:)
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
Awatar użytkownika
Brassia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 22 cze 2014, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Fraszka_1 dziękuję za linka ;)
a Tobie anetka12 za słowa pociechy :)
Ja już co nieco wiem o hodowli Brassii, ale i tak mam jeszcze sporo wątpliwości bo nie chcę żeby przez jakiś mój drobny błąd wylądowała w "szpitalu"
Zastanawiam się co z tym podłożem bo nie pachnie najlepiej a czytałam, że storczyki w supermarketach często są przelewane, a gotowe podłoże nie jest najlepsze do ich uprawy. Kiedy więc mogę przesadzić moją Brassię. Wiem że po przekwitnięciu, ale czy jeśli to podłoże ma rzeczywiście przelane to nie lepiej przesadzić jak najszybciej? co ryzykuję a co mogę w ten sposób zyskać? jak dobrać podłoże do tych cieniutkich delikatnych korzeni no i co z tym miejscem daleko od okna? nie będzie jej tam za ciemno?
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Wiesz co, to podłoże na zdjęciu nie wygląda źle, cieżko ocenić po zapachu. Z mojego doświadczenia powiem Ci, że raz miałam miltonię, która rosła w zwykłej ziemi a ja ją moczyłam, nie zaglądałam w podłoże bo kwitła, mało jej nie zabiłam ale się pozbierała po przesadzeniu:) Znów miniaturkę phalka zabiłam przez nadgorliwość: gdzieś tutaj wyczytałam że koniecznie trzeba wyciągnąć nadmiar sphagnum, tak też zrobiłam i tego nie przeżyła... Więc widzisz na to nie ma reguły, lepiej poczekać, obserwować roślinę niż na siłę jej dogadzać.

Pamiętaj, że nadgorliwość i przesadna opieka jest dla storczyków gorsza niż totalny brak opieki:) To twarde rośliny przeżyją w Twoich warunkach :D
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
Awatar użytkownika
Brassia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 22 cze 2014, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

no właśnie :)
Pisałam że jestem laikiem, ale to nie znaczy że nigdy nie miałam storczyka :heja
-pierwszym w ogóle się nie przejmowałam, podlewałam jak mi się przypomniało,nie przejmowałam się nadmiarem zielonej już wody w osłonce, a kwitł na potęgę i miał 4 pędy z kwiatostanami (Phalaenopsis), ale zrzucił go z parapetu mój kot 2 razy i cały był połamany doszłam do wniosku że nic już z niego nie będzie więc wyrzuciłam, bez sensu bo był zdrowy jak ryba jak się później gdzieś doczytałam i na pewno by z tego wyszedł ;:223
-drugiego spaliłam na słońcu ;:130 (biedaczek)
-potem dostałam kolejnego i już tak zaczęłam chuchać i dmuchać że przenawoziłam ;:145 kwiaty opadły, a nowy młody listek zrobił się bordowy, jeszcze go mam i żywię głęboką nadzieję, że uda mu się z tego wyjść, ale też kompletnie nie wiem jak go ratować, więc zmieniłam podłoże, przepłukałam korzenie i liczę na fart ;)
Po zakupie Brassii staram się nie przesadzać i o niej zapominać, ale tak pachnie że się nie da o niej nie myśleć więc zanim zacznę ją na siłę rozpieszczać :twisted: postanowiłam dopytać się tu
Jeśli któraś/któryś z was ma doświadczenie z Brassią to bardzo proszę o podzielenie się zarówno błędami jak i sprawdzonymi metodami uprawy ;:4
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Brassia wiesz niektórzy tutaj piszą o swoich roślinach tak, jakby nigdy w życiu kwiatka nie mieli, ciężko wyczuć:)

A o błędy w uprawie dobrze że pytasz sama chętnie poczytam, nigdy dość informacji:)
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
Awatar użytkownika
Brassia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 22 cze 2014, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

No i zauważyłam coś jeszcze...
Brassia ma 2 pedy. Kwiaty na jednym z nich są żółte w brązowe ciapki i te są jedrne, a na drugim pędzie kwiaty są w ciemniejszym odcieniu żółtego a te ciapki są w takim kolorze jakby ciemnofioletowym i te z kolei sa trochę zwiędnięte. Nie wiem czy to naturalne bo np jeden pęd jest starszy i juz przekwita czy może cos roslinie nie odpowiada. Dodam, że mam ją od tygodnia i wczesniej nie było różnicy miedzy tymi pędami. Aż mnie korci, zeby sprawdzić co się dzieje z korzeniami, ale boję się że kwiaty calkiem padną. ;:223
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Może jeden pęd przekwita?
Awatar użytkownika
Brassia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 22 cze 2014, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

:wit
Zrobiłam kilka fotek lepszym aparatem może powiedzą coś więcej i przydadzą się laikom takim jak ja ;P

Obrazek
kolor i faktura liści

Obrazek
3 pseudobulwy są pomarszczone i są na nich jakieś plamy największa ma u szczytu 2 liście a dwie mniejsze mają po jednym liściu szczytowym

Obrazek
na liściu średniej pseudobulwy są czarne kropki

Obrazek
stan podłoża na wierzchu i korzenie które widać, podłoże jest drobne suche i zielonkawe, korzenie no cóż nie wiem czy ich stan jest ok(?)

Obrazek
tak ulokowałam roślinę, doniczkę podziurawiłam żeby miała wentylkę, włożyłam do niskiego spodka, a całość stoi w miseczce z wodą dla poprawienia wilgotności powietrza wokół storczyka

Obrazek
lewy pęd ma jasne kwiaty, a kwiaty ciapki prawego zmieniły kolor z brązu na taki jakby ciemny fiolet i zaczynają więdnąć. łodyżki kwiatów zaczynają żółknieć (przekwita?) ;:145


Obrazek
pęd lewy wygląda ok ;:108

Obrazek
jeszcze raz oba pędy

Obrazek
roślina stoi oddalona 4 metry od południowego okna na otwartej półce umieszczonej 1,5metra od podłogi (nie wiem czy to dobrze?)
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Wg mnie ma za sucho.
Awatar użytkownika
Brassia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 22 cze 2014, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Ale podlewałam go 3 dni temu, a fotki robiłam dzisiaj, to może jednak namaczać, a nie przelewać???
Awatar użytkownika
Brassia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 22 cze 2014, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk Brassia Pomóżcie

Post »

Moje pachnidełko już całkiem przekwitło
Z nadzieją czekam na nowe pędy :?:
mam jeszcze pytanie, może głupie, ale nie udało mi się nigdzie znaleźć odpowiedzi...
Jak powinny wyglądać te cienkie korzenie u storczyków?
Mają być białe cze zielone?
Nie mam zielonego pojęcia w jaki sposób określić ich stan ;:185
kupiłam ostatnio dendrobium phalaenopsis polar fire i tak jak brassia ma cienkie korzenie
a ja nie miałam pojęcia jak je ocenić przy zakupie.
Czy ktoś z Was ma Jakiegoś "nitkowca" i byłby tak miły żeby podzielić się wiedzą?
Bałabym bardzo wdzięczna ;:168
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”