Storczyk Brassia - porady

Awatar użytkownika
Charline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 sie 2008, o 00:34
Lokalizacja: Poznań

Podział storczyka - Brassia hybryda

Post »

Witam serdecznie :),

zwracam się do Was ponieważ nie wiem jak mam zabrać się za podział mojego storczyka. Jest już ze mna pare ładnych lat i wyrósł mi niemiłosiernie a ja zwyczajnie boję się podzielić go, ponieważ nie chcę go stracic :). Oto parę zdjęć :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Bardzo dziękuje za rady!

Pozdrawiam :)
marta83
100p
100p
Posty: 163
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Witaj

Post »

Jeśli mogę spytać na wstępie, to po co chcesz go dzielić. Tak jak jest wydaje mi się w porządku, bo jest okazem zdrowia i dobrze mu tak w tej formie.
martuś
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Charline - pytanie podstawowe to ile jest starych pseudobulw i ile młodych przyrostów/psb? Minimalna wielkość rośliny po podziale to 3-4 stare psb + nowe przyrosty. Może źle widzę, ale aż tyle chyba ich tam nie ma....
Poza tym musisz liczyć się z tym, że może nie chcieć kwitnąć po podziale jeśli będzie miała zbyt małe "zaplecze".
Mnie osobiście duże, wyrośnięte rośliny bardzo się podobają i z pewnością ich kwitnienia są bardziej obfite i spektakularne :shock: .
Dlatego ja bym nie dzieliła, ale oczywiście zrobisz jak będziesz chciała....
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Charline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 sie 2008, o 00:34
Lokalizacja: Poznań

Post »

witam :),
chciałam podzielić swojego rex'a, ponieważ wydawało mi się, że to może dobrze wpłynąć na rosline. Ja również nie jestem znawcą, po prostu ten storczyk zadomowił sie u mnie bez problemu i koncem konców wyrósł mi niemiłosiernie i nie ukrywam, że jego rozmiar jest dla mnie troche kłopotliwy. Jeśli radzicie, żeby go nie dzielić, to zostawie go w takiej formie w jakiej jest :).

pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi !
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Piękna jest, ale ja bym na razie nie dzieliła, bo może to zaszkodzić. Miałam przerośniętą catleyę, podzieliłam ją na 3 części i teraz marnie rosną. Możesz przesadzić ją do trochę większej doniczki. Mnie by było szkoda dzielić, ale decyzja należy do ciebie i zrobisz, co będziesz uważała. Ja na storczykach sympodialnych mało się znam, ponieważ uprawiam w większości monopodialne, czyli phalaenopsisy i vandy.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Książka pt. "Storczyki" autorstwa Brigitte Goede

Podaje: "Regularne dzielenie rośliny jest bardzo zalecane gdyż powoduje intensywniejszy wzrost" (cytat dotyczy właśnie brasii rex i brasii verrucosa)
Poparte mam to teraz dowodem w postaci mojej Brassi Eternal Wind 'Summer Dream'

Po podziale (który może być dokonany oczywiście gdy roślina ma minimum 6 pseudobulw tak też było w moim przypadku) roślina która miała 3 pseudobulwy właśnie wypuszcza nowe w ilości 5 sztuk, a druga z podziału ma ich aż 6 (została wydana i ma się dobrze;]).

W związku z tym po podziale mamy więcej nowych pseudobulw, a co za tym idzie po ich wykształceniu obfitsze kwitnienie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Charline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 sie 2008, o 00:34
Lokalizacja: Poznań

Post »

Volcowitch - bardzo dziękuje za odp. Czy mogłabym się przy okazji dowiedziec jak prawidłowo podzielić takiego storczyka ?
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Dzieli się zaraz po zatrzymaniu wzrostu, a ten następuje po opadnięciu kwiatów.

Kiedy wszystkie nowe przyrosty osiagną już optymalny wzrost i nie bedą już rosły w tym momencie najlepiej dokonać podziału. Tak przynajmniej ja zrobiłem.

Wiosną po podzieleniu zaczął wypuszcać pęd kwiatowy, a już ponad miesiąc temu zaczął dostawać nowych przyrostów.

Podziału dokonałem następujaco:

Wyciągnałem z doniczki, "obrałem" korzenie z podłoża, sprawdziłem gdzie się łączą pseudobulwy i przeciąłem nozyczkami normalnie bez cackania i wsadziłem do osobnych doniczek.

Ale jak chcesz to możesz wyparzyć nożyczki, przygotować sypki wegiel do zasklepienia cięcia i ot co cała filozofia.

Podłoże robiłem sam z drobnej kory, mchu w małej ilości i dosłownie kilku duzych kawałków węgla drzewnego.

Po owocach całej operacji stwierdzam że dała sukces.
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Brassia = plamy na liściach

Post »

Dostałam brassię, ale nie podobają mi się plamy na liściach. Są suche, a wyglądają tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Co robić? Mam ją dwa dni, ale nie chcę reszty storczyków zarazić, jeśli to coś groźnego. Mam nadzieję, że uda się ją uratować z waszą pomocą.
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dendrobium - chyba coś jest nie tak, tylko co?

Post »

Czy naprawdę nikt nie wie czy te plamki na brassii to coś groźnego? Wyrzucić mi jej szkoda ale boję się też o inne storczyki. Trzymam ją na razie w "samotności", z obawy że to jakiś wirus czy coś takiego.
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium - chyba coś jest nie tak, tylko co?

Post »

Może od słonka lub przelania sa plamki, sprawdź paluchem czy ma mokre nóżki.
verrena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 lip 2013, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk Brassia - porady

Post »

Witam wszystkich użytkowników!
Niedawno kupiłam w sklepie storczyka Brassia.
W jednej doniczce o średnicy 12 cm było ich z 8, podłoża prawie nie było, a jedynie same korzenie, więc podzieliłam roślinę i posadziłam każdą oddzielnie. Podłożem jest mieszanka dwóch rodzajów przeznaczonych do storczyków.

Jedna z tych przesadzonych pseudobulw posiada liść, który od 2 dni zaczyna żółknąć. Z resztą wszystko jest okej. Ma też takie czarne plamki. Nie widać na liściach innych szkodników, jedynie ten liść mnie martwi.
Wczoraj je podlewałam, podłoże jest wilgotne, ale korzenie nie stoją w wodzie. Podlewam je raz na kilka dni, w miskę z przegotowaną, odstaną wodą wkładam doniczkę i moczy się tak przez jakiś czas.
Co zrobić?
Dorzucam zdjęcie.
http://i41.tinypic.com/2mzl89c.jpg

Zdjęcie zostało wstawione w zbyt dużym rozmiarze.
Zamieniam je więc na link do niego.
bab...
verrena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 lip 2013, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brassia- plamy i żółknięcie liści

Post »

Witam!
Niedawno zauważyłam na swoim storczyku,że na niektórych liściach ma czarne, drobne plamki, nie wypukłe. Teraz zauważyłam, że u jednej sadzonki od końca zaczyna liść żółknąć.
Czy to jest grzyb? Mam Topsin, może by pomógł, jednego storczyka już tak uratowałam.
Co robić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”