Co zrobić ze storczykami w razie wyjazdu?

ODPOWIEDZ
justynka852
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 kwie 2014, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co zrobić ze storczykami w razie wyjazdu?

Post »

Witam, problem polega na tym, że za jakiś czas wyjeżdżam na 2 tygodnie. Poradźcie mi, co mam zrobić z podlewaniem storczyków. Boję się, że mi uschną, bo podlewam je co tydzień teraz w okresie letnim ;:3
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Co zrobic z moimi storczykami ?

Post »

Przeżyją 2 tygodnie bez podlewania. Postaw między nimi miseczki z wodą, żeby trochę zwiększyć wilgotność.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co zrobic z moimi storczykami ?

Post »

Miałam kiedyś podobną sytuację, musiałam zostawić storczyki na dwa tygodnie - upalne dwa tygodnie bez kropli wody !!!

Po pierwsze, ustawiłam je w miejscu do którego nie docierają bezpośrednio promienie słońca, z dala od okna - konkretnie w zlewie kuchennym i na blacie pozostałe. Ustawiłam wszystkie blisko siebie, aby chociaż stworzyć pozory zwiększenia wilgotności powietrza wokół nich. Obficie podlałam - w zasadzie każdy moczony był w wodzie przez około 2-3 godziny tak aby kora i podłoży przesiąknęły woda na wylot. Jedno przelanie w końcu nie zaszkodzi. A następnie dolałam im wody w spodki aby stała.
Przeżyły fantastycznie przez te 2 tygodnie ;)

Można też spróbować z tzw. "bulbami" nawadniającymi.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Co zrobic z moimi storczykami ?

Post »

To wszystko też zależy od podłoża, w którym się znajdują i wielkości doniczki w której są. Te mniejsze tzn o średnicy 6 cm należy dobrze nawodnić i postawić nad spodkiem z wodą, te większe tzn o śr. doniczki więcej niż 12-13 cm podlewamy normalnie obficie i przez 2 tygodnie nie powinno się nic dziać ale tak jak pisze Sahe wszystkie storczyki powinny być na ten czas odsunięte od parapetów okiennych by nie tracić wody za szybko.
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Co zrobic z moimi storczykami ?

Post »

U nas funkcjonuje coś takiego jak dyżury nad roślinami i zwierzętami, gdy ktoś musi na dłuższy czas wyjechać wtedy inna osoba zajmuje się ich pielęgnacją lub zmieniają chwilo miejsce pobytu i są na przechowaniu( teraz mam paru gości, w ten sposób było u nas wiele zwierząt i roślin).
Słyszałam o schronisku dla roślin w Poznaniu, to też jakieś rozwiązanie,żeby oddać pod opiekę rośliny do takiej placów i odebrać po powrocie o ile jest taka możliwość, ciekawe czy są takie schroniska w innych miastach.
paul_inka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lut 2015, o 00:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić ze storczykami w razie wyjazdu?

Post »

EDITA schronisko dla roślin?! Gdzie coś takiego jest? Moim zdaniem lepiej zabezpieczyć jakimś sposobem roślinę w domu przed wysuszeniem podczas naszej nie obecności niż oddawać ją do schroniska. Dla niektórych roślin taka zmiana otoczenia może być zabójcza.
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Co zrobić ze storczykami w razie wyjazdu?

Post »

Tak , to prawda.
Słyszałam o tej akcji,w radiu i mają też swoją stronkę na facebooku.
Ale myślę,że ta nowa inicjatywa chwyci bo chyba lepiej żeby roślina tam trafiła niż została wyrzucona z odpadami lub gdy zaczyna nam marnieć to żeby udzielono jej pomocy i odratowano.
Niestety nie każdy ma dostęp do forum lub tyle wiedzy i zdolności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”