Usychający storczyk

Natalia_91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2016, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Cześć :) Chciałam się pochwalić:) Uratowałam moje storczyki :) wypuszczają korzenie i są nowe liście. :) Problem był taki, że miały za sucho.
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Usychający storczyk

Post »

Gratulacje! Wspaniale, że się udało. To tak jak często z przecenionymi storczykami w marketach - ich główny problem to brak wody. :)
Madzid88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lip 2016, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Witam,
Chciałabym sie dowiedzieć czy jeszcze uratuje swojego storczyka, wydaje mi się, ze za długo był na sloncu i jedna gałązka jest sucha a druga zielona, prosze o pomoc, ponizej zdjecia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Mi to nie wygląda na uschnięcie (poparzenie słoneczne inaczej wygląda) tylko na przelanie. Z tego co widzę to twoja roślina jest w jednej doniczce w której nie ma dziury. To duży błąd storczyk powinien być w plastikowej doniczce a następnie włożony do drugiej większej.
Nie wiem czy da się go uratować radzę go wyjąć i zrobić zdjęcie korzeniom i wkleić na forum zdjęcie.
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Witam, ja również mam problem ze storczykiem.

Od jakiegoś czasu zaczęły mu usychać liście i został tylko jeden co mnie zaniepokoiło.
Podlewany jest zwyczajnie wodą odstaną bez żadnych nawozów, staram się aby nie zalegała w doniczce (po wpisach wnioskuję że chyba tak się nie powinno robić)

Obrazek

Kolejną rzeczą która mnie zaniepokoiła to korzenie. Z tego co wyczytałem to powinny być srebrzystozielone, mój
takie ma ale oprócz nich są również czarne, nie wiem czy to normalne?

Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Wyjmij go z doniczki, rozplątaj korzenie, poobcinaj martwe (czarne, suche) korzenie. Jak to zrobisz, to wstaw zdjęcie, zobaczymy ile zdrowych korzeni zostało.
Widzę, że storczyk chyba nie był nigdy przesadzany? Co rozumiesz przez "zwyczajne" podlewanie - podlewasz tak jak inne rośliny rosnące w ziemi, czy zwyczajnie jak storczyki, czyli wstawiasz do miseczki z wodą na pół godzinki :wink: ? Jak często go nawadniasz?
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Zrobiłem jak napisałaś:

Obrazek

Co do podlewania to tylko nalewam wody do doniczki, nie zamaczam jak to powinno się robić.
Podlewam gdy widzę że w doniczce jest sucho.

Myślałem, że będzie gorzej z korzeniami, trochę było suchych. Niestety nie zaopatrzyłem się w podłoże dla storczyków
i musiałem użyć starego. Storczyki mam ładnych parę lat ale z tego co widzę to nie wiem o ich uprawie nic z racji tego mam
parę pytań:

- Jeśli zanurzać w wodzie (zamiast podlewania) to w jakim stopniu - cały system korzenny czy może do połowy?
- Nie bardzo potrafię wyobrazić sobie przesadzenie - system korzenny jest dość chaotyczny - czy zwyczajnie nasypać nowego
podłoża ok połowy doniczki a resztę poupychać między korzenie czy jak?
- Czy jeśli nie dostanę specjalnego podłoża to czy można samemu jakąś mieszankę skombinować? jak tak to jaką?
- Czy nowe korzenie (srebrzystozielone) starać "skierować" w doniczkę?
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Resztę "tego czarnego" też postaraj się usunąć, jeszcze widzę jeden czarny korzeń. Postaraj się stare podłoże usunąć maksymalnie.
Korzeni jest trochę mało, a te co są, są długie - ze względów bezpieczeństwa nie przycinałabym ich, ale zrobiłabym nową doniczkę, trochę wyższą i węższą, niż standardowa. Wytnij sobie nową "doniczkę" z połowy pustej butelki plastikowej 1,5l, tak, żebyś nie musiał korzeni upychać we wszystkie strony. Zrób dziury na dnie i podłużne, wąskie otwory po bokach. Posadź go na głębokości, gdzie sporo korzeni wychodzi od trzonu, czyli jakieś 2cm głębiej niż dotychczas. Po posadzeniu nie podlewaj przez 10-14 dni.

Co do pozostałych pytań:
- Nawadniamy raz na 10-14 dni. Zanurzamy doniczkę w wodzie do około połowy wysokości doniczki naokoło pół godziny. Podłoże powinno przeschnąć po poprzednim podlaniu.
- Gdy sobie wykroisz taką doniczkę z butelki i ładnie porozplątujesz te korzenie, to będziesz miał wszystkie korzenie w miarę zwisające. Wtedy ładnie włożysz je do butelki i obsypiesz podłożem. Lepiej żeby storczyk miał ciasno, część korzeni może sięgać dna butelki, nie dawaj dodatkowej warstwy podłoża na dno, jak przy "zwykłych" roślinach doniczkowych.
- Wiele osób uprawiających storczyki ma własne przepisy na podłoże dla tych roślin. Generalnie, wśród składników podłoża znajduje się kora, włókno kokosowe, keramzyt. Ja używam podłoża do storczyków firmy Substral, przy czym odsiewam ten drobny proch, który tam jest i dodaję keramzyt z przedziału 3-8mm średnicy. Nie musisz aż tak kombinować, ale jeżeli podłoże, które kupisz będzie bardzo zmielone i będzie zawierało ziemię, to przesiej je i do storczyka użyj tylko tych większych kawałków.
- Korzenie ziemne raczej będą skierowane w dół. Korzenie "sterczące" w inne strony najprawdopodobniej są korzeniami powietrznymi i nie trzeba ich kierować do podłoża.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Dziękuję Pani Moniko za wyczerpującą odpowiedź.
Zrobiłem wszystko wg. zaleceń tzn. doniczka, przesadzanie plus sposób podlewania. Minęły 3tygodnie I trochę niepokoi mnie wygląd ostatnoego liścia który pozostał. Mam nadzieję że nie "nachodzi na niego koniec". Dodam jeszcze że storczyk jest cały czas w fazie kwitnienia. Cały czas czekam aż wypuści następny liść i nie mogę się doczekać...

Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Generalnie jest tak, że storczyk albo kwitnie, albo rozwija liście. Żeby "zachęcić" (albo przyspieszyć) go do puszczania liścia, chyba trzeba mu będzie obciąć pęd kwiatowy. Trochę na zdjęciu mi to wygląda, jakby liść zaczął schnąć od trzonu, a nie od końca. Jeżeli tak jest rzeczywiście, to raczej już nic nie zrobimy. W tej chwili jedyną próbę, jaką widzę do podjęcia, to właśnie obciąć pęd kwiatowy.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

To ciekawe co Pani pisze, bo w tej chwili mam jeszcze storczyk, który zarówno jest w pełnym rozkwicie jak i wypuszcza nowy liść. Ale zapewne od każdej reguły są wyjątki jak wszędzie.

Tak że z bólem serca ale chyba będę musiał ściąć pęd kwiatowy jeśli ma mu to pomóc. :(
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Trwało to dobry miesiąc ale doczekałem się wypuszczajacego liścia yupiii. Zauważyłem nawet wypuszczajace 3 korzenie powietrzne czyli chyba sukces:

Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Cieszę się, że udało mi się pomóc. Widać, że storczyk ma potężną wolę przetrwania. Teraz potrzeba mu tylko dużo czasu, żeby powoli doszedł do siebie :)
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”