Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Malwina2a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 wrz 2012, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

Jeden z moich storczyków, który mam od września 2012(wtedy też niedługo po zakupie stracił wszystkie pąki i wiosną zakwitł), kwitnie już ponad rok, ma wiele bocznych pędów, które są już 'łyse', z każdym kolejnym pąkiem zauważałam, że są one mniejsze i mniej 'wzorzaste', na ok 60 pąków zakwitło ponad 40, myślałam, że w końcu odpocznie, ale skąd ma już pąka i widać, że będzie przedłużał 9 bocznych pędów, nie wygląda to już estetycznie(te puste, gołe pędy), nie wiem co robić by odpoczął, miał znów duże, kolorowe kwiaty, a nie chce ryzykować, że jak obetnę te 2 pędy, nic mi nie wyrośnie. Dodaję zdjęcia, na każdym jest data.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

Ja bym go postarała się przyciąć.
kejtrin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

He he ciekawy problem. Ja nie mogę zmusić moich dwóch do ponownego kwitnienia już od 1,5 roku.. Chyba wolała bym by kwitły za długo :)
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

No ja też ,bo na swoje dmucham i chucham i z tym kwitnieniem bywa różnie.
Awatar użytkownika
Malwina2a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 wrz 2012, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

właśnie boję się, by później kwitł, a teraz już jak zacznie kwitnąć to mu te wszystkie pędy będą wisiały, zobaczę co będzie, jak będzie kwitł i co dalej, na razie poczekam, nie będę go chyba ruszać
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

A to ciekawe, chyba pierwszy raz ktoś narzeka, że storczyk nie chce przestać, a nie zacząć, kwitnąć. :)
Ja tam jestem zdania, że póki roślina sama nie zasusza pędów, to nie ma co ich ścinać tylko cieszyć się kwiatami.
I też bym wolał mieć problem w tę stronę. :)
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

Ten typ tak ma. Mam bardzo podobnego falka, wydaje mi się, że podobne geny. Chętnie się rozgałęzia, ma bardzo grube pędy kwiatowe, które ciężko się prowadzi, zawsze się wywija po swojemu jakoś koślawo. Po kwitnieniu kwiaty usychają, a on przedłuża pęd i zostają ze dwa na takim ogiglu, też mnie to denerwuje. Ja bym mimo wszystko ucięła, jeśli takie badyle są denerwujące. Mój sam ususzył poprzednie, z tegorocznego kwitnienia ususzył praktycznie wszystkie boczne odnogi, został tylko badyl główny :wink: Miałam już go przenosić z parapetu na spoczynek, ale cwaniak puszcza nowe pędy, więc go zostawiłam w spokoju.
Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

A ja nie rozumiem problemu.
W zeszłym roku w marcu dostałem storczyka, który kwitnie do teraz - trzykrotnie przedłużał pędy i rozkwitał kolejnymi kwiatami tuż przed lub zaraz po opadnięciu poprzednich. W międzyczasie wypuścił dwa nowe pędy, a stare zasuszył po opadnięciu ostatnich kwiatów jakoś dopiero na początku kwietnia tego roku. I ja tam z tego powodu jestem bardzo zadowolony. :)
Awatar użytkownika
Aga_orchid
100p
100p
Posty: 122
Od: 1 kwie 2014, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

:wit
Odciąć przy samej d.... i po sprawie ;:209
Pozdrawiam Aga :)
Moje storczyki: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=75178" onclick="window.open(this.href);return false;
kupię, sprzedam, zamienię: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=76040" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

Zgadzam się z Agą. Aczkolwiek zaczynam się zastanawiać co ma na myśli mówiąc "przy d... " :D

W każdym razie - skoro przedłuża i rozgałęzia pędy to myślę że nie musisz się martwić że ci nie zakwitnie. Zresztą jeśli dobrze go pielęgnujesz to nie trzeba się martwić że nie zakwitnie. Każdy prędzej czy później zakwitnie - jeśli dostaje wszystko czego mu potrzeba.

Skoro twierdzisz, że nowe kwiaty są coraz bardziej mizerne, to gdy obetniesz pędy storczyk skupi się bardziej na korzeniach i liściach a nie będzie tracił energii na kwitnienie. To pozwoli mu się zregenerować troszkę. Jak będzie zregenerowany i odbuduje się troszkę to pewnie i kwiatki będzie miał bardziej dorodne.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

To przecież mówiłam żeby go przyciąć.
Awatar użytkownika
Malwina2a
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 wrz 2012, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

Przycinanie nic nie daje, tyle, że nie przedłuża w tych miejscach pędów. Wyżej ktoś pisał, że jaki problem? Właśnie taki, że kwiaty są mniejsze i inne od tych pierwszych, a kwitnie na tych samych dwóch pędach półtora roku i nie wypuszcza nowych ani nie schną te co ma. Już ma spore pąki. Może po tym kwitnieniu odpocznie... Za to drugi storczyk kupiony w tym samym miejscu tego samego dnia-w markecie za ok. 20 zł pół roku temu puścił nowego pęda i kwitnie na 3 teraz, jeszcze ma kilka kwiatów, już bardzo długo, bardzo a nie widać przedłużeń. Ładnie wygląda.
Awatar użytkownika
Aga_orchid
100p
100p
Posty: 122
Od: 1 kwie 2014, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Jak zaprzestać kwitnienia storczyka?

Post »

Ja nie pisałam o przycinaniu, napisałam odciąć inaczej usunąć wyciąć ;:108
Jak przycinasz to wiadomo że ma szansę odrosnąć, ale kiedy wytniesz pęd całkowicie nie ma szans żeby z niego puścił i do następnego kwitnienia minie pewnie kilka miesięcy.
Ps:
Też nie wiem jaki masz problem :?:
Pozdrawiam Aga :)
Moje storczyki: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=75178" onclick="window.open(this.href);return false;
kupię, sprzedam, zamienię: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=76040" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”