Dżdżownica w podłożu

Odium
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 mar 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dżdżownica w podłożu

Post »

Witam, od jakiegoś czasu walczę z ziemiórkami, które przyniosłam w ziemi do storczyka. Całe szczęście nie przechodzą na resztę kwiatów, a ze storczyka staram się wyłapywać dorosłe, latające owady.
Od jakiegoś czasu spodem doniczki - dziurkami - zaczęła wyłazić ziemia w formie malutkich zbrylonych kawałeczków (ziemia, albo odchody? robactwa). Obwiniałam za to ziemiórki, ale w ziemi był chyba jeszcze jeden pasażer na gapę. To co zobaczyłam dzisiaj, przerosło moje oczekiwania. Po podniesieniu doniczki, na podstawce zastałam coś takiego jak na zdjęciach. Nie mam pojęcia, co to jest i jakim cudem znalazło się w storczyku, który nie wygląda marnie, rośnie sobie powolutku - szczepka i nie ma żadnych zmian na liściach ani na korzeniach. Od 3 podlewań używam nawozu do storczyków agrecol i myślę, że to pomogło w życiu temu robalowi. Czy ktoś z Was wie co to jest?

zdjęcia usunięte z hostingu
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Wygląda na dżdżownicę...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Odium
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 mar 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Też o tym pomyślałam, ale nie widziałam tego charakterystycznego dla dżdżownic 'siodełka'. Może to młoda dżdżowniczka i dlatego :D I to ona byłaby odpowiedzialna w takim razie za tę wyłażącą ziemię od spodu... Jakim cudem dżdżownica w ziemi dla storczyków :shock:
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Tak, ta ziemia wyglądająca jak odchody, czy co tam jeszcze, to jej zasługa...
W ogrodzie jest bardzo pożyteczna, w doniczce niestety nie...
A pojawiła się w ziemi do storczyków, bo pewnie ziemia leżała na zewnątrz, nim ją kupiłaś. A w workach muszą być otwory, taka mała dżdżownica przejdzie bez problemu. Albo były jajeczka w ziemi...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Ale czemu dżdżownica nie jest pożyteczna w doniczce?
Ona chyba w podłożu ze storczykiem nie dałaby rady... Wpierw za sucho, a potem za mokro...

A może to jakiś nicień? Jakiej jest długości i średnicy?
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Wcześniej Odium napisała, że była w ziemi do Storczyków...
Dżdżownica w doniczce pogryza korzonki razem z ziemią. Sprawdziłam i straciłam kilka Stromanthe, właśnie przez dołożenie ziemi w której były dżdżownice...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

O ile mi wiadomo, dżdżownica zjada jedynie rozkładające się związki organiczne- nie jest w stanie zjeść żywych zdrowych korzeni :wink:
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Ależ oczywiście, że ich nie zje, tak przynajmniej podają źródła... :wink:
Ale jak je podgryzie razem z ziemią, którą przerabia, to niestety takie Stromanthe, które ma bardzo delikatne korzenie, niestety zmarnieje. A jeszcze jak zostawi swoje jajeczka, to dżdżownic w doniczce z jednej robi się kilka, a nawet kilkanaście... :)
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Dżdżownice są pożyteczne rozpulchniają ziemię, to nie są nicienie, te są znacznie mniejsze i cięższe. :roll: Po za tym zostawiają ślady na liściach w kształcie mozaiki. Takich roślin nie da się odratować, na kompostownik też się nie nadają. Jedyne co można zrobić, to spalić. Więc jak jedna dżdżownica znalazła się w donicy to nic strasznego. Można nalać wody wtedy wychodzą na wierzch, bo jak każde stworzenie potrzebują do życia tlenu. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Olenkazz
200p
200p
Posty: 206
Od: 3 mar 2013, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Dżdżownica...
Kiedyś nagle spadł mi rojcissus... tzn. część zielona... stało się nagle... "zbadałam" zawartość doniczki, bo to było zadziwiaj?ce. A tam w ziemi mieszkała taka wielka rosöwka... korzenie były tak osłabione, że w pewnym momencie nie utrzymały już ciężaru rośliny....
@odium - uwierz mi Twöj robal nie jest wielki... :D
Pozdrawiam
Olenka
Odium
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 mar 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

dorkow0 pisze:to dżdżownic w doniczce z jednej robi się kilka, a nawet kilkanaście... :)
:shock: nie dziękuję :D
Emila707 pisze:Można nalać wody wtedy wychodzą na wierzch, bo jak każde stworzenie potrzebują do życia tlenu.
Chyba tak ja wykończyłam - niechcący, bo nie była już żywa... bo nalałam do doniczki wody z nawozem tak, że aż wypłynęło podstawką i tak stało pół dnia... to jej chyba pomogło w życiu. Mam nadzieję że była samotnikiem i nie ma rodzeństwa w doniczce ;:202
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Dżdżownica to pikuś, w porównaniu do innych szkodników, które można spotkać na storczykach, lub w podłożu. Np. taki wełnowiec, ja odkąd mama na kwarantannie dwa falki bacznie obserwuje inne kwiaty. A to dlatego że czytałam że samice latają i są trudne do zwalczenia.. :shock: Gdybym miała internet w komórce, nie kupiła bym ich w życiu. A teraz mam problem, bo nie wiem ile mają być na tej kwarantannie. :? A do tego jeszcze musiałam oddać nowe dwa storczyki na przechowanie siostrze. Więc jeżeli chodzi o szkodliwość dżdżownicy, jest mniejsza w porównaniu z innymi szkodnikami. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Odium
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 mar 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wielki robal w storczyku

Post »

Wygląda na to że moja dżdżowniczka zostawiła po sobie dzieciaczki albo rodzeństwo bo mi znowu ziemie dołem wywala.... ;/
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”