Pękające liście storczyka

Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Pękające liście

Post »

Witajcie,

Szukałam na forum i w kilku innych miejscach informacji na temat pękających liści, ale nic nie znalazłam. To znaczy udało mi się jedynie znaleźć informację, że liście storczyków mogą pękać wzdłuż przy złej gospodarce wodnej. Nie wiem jednak jak dokładnie mam to rozumieć... mają za wilgotno, czy za sucho?

Dorzucam zdjęcie dla zobrazowania problemu :
http://img199.imageshack.us/img199/8588/imageyzu.jpg

Pękły liście zarówno storczyka jak i cambrii, tak więc nie jest to problem osobniczy.

Wie ktoś może jak temu przeciwdziałać?

:(
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pękające liście

Post »

Kahim. Tak "z gwizdka" nikt nie będzie zgadywał czy "gdybał".
Za mało podajesz informacji - pękanie jest skutkiem... ale, każdy przypadek może mieć :roll: inne podłoże.

Wstępna diagnoza wymaga szczegółów uprawy. Gdzie, jakie warunki mają , czym zasilasz, jak podlewasz.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pękające liście

Post »

Podlewałam do tej pory przez zanurzanie raz na ok. 10 dni. Dodaję florowit do storczyków w 1/3 zalecanej dawki. Od następnego podlewania zamierzam doniczki zanurzać. Storczyki stoją w wielkiej donicy nad keramzytem.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pękające liście

Post »

Uszkodzenia - powodem może być zła gospodarka wodno - nawozowa.
Tzn. niedostateczne nawadnianie/od skrajności -w skrajność/ i być może zła formuła nawozu. Florovit ma być do storczyków...i kropka. A nie jakiś tam..

Powodem, dla którego ograniczona jest absorpcja składników i wody, mogą być problemy w podłożu. I to trzeba sprawdzić
oraz wypracować własną metodę, by prawidłowo prowadzić pielęgnacje. Stosownie do okresu wegetacji.
Uwzględnić trzeba również ew. "wiekowość " falenopsisa.

Proszę, zapoznać sie z ogólnymi warunkami uprawy i porównać ze swoimi ---> T U T A J
Cambria może zupełnie z innego powodu mieć uszkodzony liść; cienkie,stare łatwo ulęgają mech.uszkodzeniom.
Awatar użytkownika
pumcial
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 maja 2013, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Pękanie liści -falenopsis

Post »

http://img822.imageshack.us/img822/3032 ... 600219.jpg

Witam. Od jakiegoś czasu obserwuję mój storczyk i coś gryzie w jednym miejscu i powiększa ten pasek z dziurą. Nie widzę ani nic pod liśćmi ani robaczków pod lupą albo mam problem z oczami. Do tego na drugim storczyku obok też coś zaczyna gryźć jeden liść. Najlepiej bym je przesadziła, ale mają kwiatki i czuję się bezradna . Liście przemywałam płatkami kosmetycznymi z odrobina płynu, choć nic to nie dało. ;/
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: COŚ GRYZIE MOJEGO STORCZYKA :/

Post »

Jeżeli chodzi Ci o ten pasek wzdłuż liścia w miejscu nerwu, to jest to pęknięcie liścia. Też mam takiego phalaenopsisa, ale jaka jest tego przyczyna, nie wiem. Nic tam nie żeruje, ale dezynfekować warto, bo jest to tkanka łatwo dostępna dla wszelkiej gadziny.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: COŚ GRYZIE MOJEGO STORCZYKA :/

Post »

Podobno pękanie liścia jest efektem złej gospodarki wodnej :) Ale jak temu zapobiec, nie mam pojęcia..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Pęknięty (?) liść

Post »

Hej, mam problem ze storczykiem...nowy listek jakby pękł na pół. Do tego liście są lekko wiotkie. Mam kilka zdjęć:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/491 ... e22a3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8ea ... 5fa81.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02b ... c0609.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02b ... c0609.html

Prosiłabym o szybkie odpowiedzi :)
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pęknięty (?) liść

Post »

Liść jak liść, pęknięcia nie widzę. ;:306
Czemu liść jest wiotki, może masz jakieś swoje typy?
Jak dla mnie to, to podłoże wygląda na mało przewiewne. Długo storczyk w nim rośnie?
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pęknięty (?) liść

Post »

Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pęknięty (?) liść

Post »

Możliwie że pękł samoistnie, po prostu listek był tak sztywny i skręcony podczas wzrostu że nie wytrzymał i się rozdzielił.
Tym bym się nie przejmował, nie przywrócisz mu już poprzedniego wyglądu :D, niech rośnie dalej.
Kamil50kk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 sie 2013, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pękające liście storczyka

Post »

Liście storczyka pękają na 2 połowy.Roślina ma zdrowe korzenie ,i wypuściła 3 miesiące temu nowego liścia jest już wielkości starych liści,nie dawno zauważyłem że wypuszcza nowego.Nie wiem co może być że liście pękają wydaje mi się że ten co 3 miesiące temu urósł też się przedziela .Pomocy !!!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pękające liście storczyka

Post »

Kamilu odpowiedzi na to pytanie udzielałem kilka dni temu w tym dziale, nie trudno jest ją znaleźć.

"Storczyki jak każdy kwiat do rozwoju potrzebują słońca i wody. Jednak jedno i drugie powinno być umiarkowane, tzn słońce powinno być rozproszone. Orchidea narażona na ostre promienie słoneczne nadmiernie się wysusza, jej liście, w których zgromadzona jest duża ilość wody napinają się, a gdy dołożymy do tego przeciągi i ostre wahania temperatury możemy się spodziewać, że roślina zareaguje pękaniem liści"
Autor: Kamila Jacak

Przez ostatnie kilka dni było dużo słońca, może uchyliłeś okno, może wcześniej obficie podlałeś.
Przyczyn może być wiele, ale samo pękanie nie jest niebezpieczne, jednak odbiera roślinie uroku. Dlatego aby zapobiec takim sytuacjom, należy podlewać umiarkowanie i uważać na przeciągi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”