Spadł storczyk z okna pomocy

Awatar użytkownika
MalaMiii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 gru 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Dzisiaj spadł mi storczyk z okna i wyleciało dużo kory ze storczyka, a przy tym korzenie wyszły mu na zewnątrz. Storczyk się przekrzywił, ale nie złamał się i liście także się nie złamały. Pękła mi odrobinę osłonka na samym dole. Nie wiem co mam zrobić. Nie chcę go stracić, bo miał piękne kwiatki, a przy okazji jakoś mnie tak za serducho chwyciło i mi przykro :(
Proszę o pomoc, co mam zrobić, a przede wszystkim jak te korzenie znowu poukładać w tej osłonce i jak tą korę tam uzupełnić. Jak go "zasadzić", żeby odratować. Załączę pare zdjęć, to może ktoś coś doradzi albo coś tam dojrzy.

Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Proponuję podnieść storczyka z podłogi i zapakować znowu do doniczki.
Z racji kota u mnie nie raz i nie dwa storczyki fruwały z parapetu. Zwłaszcza się chyba uwziął na jednego, bo zrzucił go już kilka razy. Kwiatkowi za to się chyba to spodobało bo po przedostatnim lądowaniu na podłodze wypuścił podwójny pęd kwiatowy, a po ostatnim, w którym jedna z odnóg owego pędu została złamana zaczął wypuszczać coś nowego z podłoża, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
MalaMiii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 gru 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Bardziej chodzi mi o to, czy powinnam kupić nową oslonkę i na nowo uzupelnic mu tą korę. Powtykać te korzenie tak, jak byly wcześniej i czy będzie ok ? Bo storczyk tak jakby wypadl z tej doniczki i teraz zamiast prosto stać, jest przekrzywiony, gdyż nie moge go w tej doniczce umieścić prosto.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Witaj MalaMiii. :wit
Wyciągnij storczyka z doniczki razem z korą delikatnie by korzonków mu nie połamać. Wsadź go z powrotem do doniczki i delikatnie nasyp mu podłoża. Nie podlewaj przez jakieś 7-10 dni, by ewentualne rany mu przyschły.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Wsadź storczyka przed tym do wody. Korzenie będą bardziej giętkie i łatwiej będzie ci je umieścić w doniczce.
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Yohjia
50p
50p
Posty: 61
Od: 1 gru 2013, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Po pierwsze nie panikować :wink: Niektóre moje storczyki nie raz spadały z parapetu, z resztą przez ten sam kudłaty powód co u Borga :twisted: Owe storczyki do dziś mają się świetnie, wypuszczają nowe listki, korzonki, pędy. Jednemu przy upadku złamał się już istniejący pęd, ale dziś rośnie mu już całkiem pokaźne odbicie z oczka poniżej.
Ja po każdorazowym bliskim spotkaniu storcza z podłogą wyjmowałam go z doniczki (a raczej zbierałam z podłogi), w zależności od wilgotności korzeni namaczałam je (aby się nie połamały przy manewrach) lub nie, wkładałam z powrotem do doniczki i zasypywałam nowym podłożem. Stare, które wysypało "się" z doniczki szło do śmieci, a to z racji szanownego "powodu", który to zrzucił storcza z parapetu. Przy dwóch kotach w mieszkaniu zawsze kudły są na podłodze i z racji tego nigdy nie wkładam podłoża, które miało styczność z ziemią (czyli i kudłami) do doniczki. Jeśli i listek jest uszkodzony - zasypuję ranę cynamonem.
Dobrze będzie ;:168 Tylko przy pierwszych upadkach to wygląda tak tragicznie, później jest już luz :;230

Oczywiście ku jasności, bom tu nowa i nie wszyscy znają moje specyficzne poczucie humoru - nie zalecam masowego zrzucania storczyków z parapetu 8-) Zawsze to stres dla rośliny. Ale jeśli już się stało to nie ma co krzyczeć na winowajcę. Jakby nie patrzeć to kwiatek, który chyba często wychodzi z takich opresji cało :)
Pozdrowienia! Asia

Moich podopiecznych znajdziecie w tym wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=73508
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: spadł storczyk z okna pomocy

Post »

A wiesz, że o tych kudłach to nie pomyślałem.
Za każdym razem to co wypadło zbierałem z podłogi i pakowałem ponownie do doniczki. :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Yohjia pisze: Stare, które wysypało "się" z doniczki szło do śmieci, a to z racji szanownego "powodu", który to zrzucił storcza z parapetu.
Hahahahaa... Ja też o kudłach nie pomyślałam. Myślałam raczej, że kot dorzucił do podłoża "coś od siebie" :;230

MalaMiii, każdy właściciel sierściuchów miał przynajmniej jedną taką sytuację. I chyba nigdy nie skończyło się to śmiercią rośliny ( brak danych o śmiertelności kotów)... więc będzie ok :wit
Awatar użytkownika
Yohjia
50p
50p
Posty: 61
Od: 1 gru 2013, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: spadł storczyk z okna pomocy

Post »

kahim pisze: Hahahahaa... Ja też o kudłach nie pomyślałam. Myślałam raczej, że kot dorzucił do podłoża "coś od siebie" :;230 [...]
:;230 O matulu! One aż tak niekulturalne nie są :;230
A co do kudłów - nie jestem pewna czy to co robię na pewno jest uzasadnione. Ale za każdym razem jak storcz ląduje na ziemi myślę o ew. rozkładzie kudłów w doniczce. Kocia sierść, podobnie jak ludzkie włosy, zbudowana jest z keratyny, a przy jej rozkładzie wydzielają się związki siarki. Nie wiem jaki to ma wpływ na storczyki. Ekspert ze mnie prawie żaden (zajmuję się storczykami dopiero trochę ponad rok) więc często wolę dmuchać na zimne. Ale bardzo bardzo chętnie poczytam opinie innych :)
Pozdrowienia! Asia

Moich podopiecznych znajdziecie w tym wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=73508
justynka852
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 kwie 2014, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

wypadek,co robic ? :(

Post »

Witam,
Mam poważny problem z jednym ze storczyków właśnie jakąś chwile temu namaczałam moje storczyki i niestety jeden z moich storczyków ześlizgnął mi się z reki i spadł na podłogę i roztrzaskała mi się doniczka szklana (przezroczysta) i niestety jest już za późno aby podjechać do kwieciarni po nowa doniczkę czy storczyk wytrzyma do jutra rana w zastępczej ciemnej doniczce?
No i na nieszczęście to był storczyk który ma nowy pęd około 15-20 cm ;:223

Czy nie zaszkodzi storczykowi takie przesadzanie gdy rośnie pęd kwiatowy,bo zauważyłam ze od około miesiąca pęd nowy się buntuje i nie rośnie po prostu stoi w miejscu i nie wydłuża się ?
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: wypadek,co robic ? :(

Post »

Wytrzyma do jutra w ciemnej doniczce bez problemu :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
niewielkazelka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 2 mar 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

storczyk w fatalnym stanie, pomóżcie, błagam!

Post »

Witajcie,
moja mama pracuje w szkole. Od paru dni zauważała, że ciągle ktoś zrzuca tego kwiatka. Nie zdążył zakwitnąć w ciągu ostatniego roku. Któregoś dnia, kiedy zobaczyła ten kwiatek na podłodze, nie wytrzymała i zabrała go do domu. Uczniowie idioci tak go zniszczyli, że nie wiem, czy cokolwiek da się z nim zrobić. Jedyne co mnie pociesza, to to, że chyba wypuszcza jakiś pęd. Pomóżcie mi, jesteśmy razem z mamą zrozpaczone, jak można zniszczyć tak piękny kwiat. ;:145

Obrazek Obrazek

Twój post zostanie przeniesiony do istniejącego już wątku na podobny temat. wanda/mod
Przed zakładaniem nowych wątków, proszę używać wyszukiwarki i szukać tematów związanych z takim samym problemem.
Awatar użytkownika
niewielkazelka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 2 mar 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: Spadł storczyk z okna pomocy

Post »

Czy znajdzie się ktoś, kto mi pomoże?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”