Proszę o pomoc w sprawie Dendrobium i Phalaenopsis

Zablokowany
jeanne76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2013, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Proszę o pomoc w sprawie Dendrobium i Phalaenopsis

Post »

Witam.
Od 4 dni czytam forum gdyż potrzebuję pomocy, porady co zrobić z moimi dwoma podarowanymi kwiatkami. Po lekturze zidentyfikowałam je jako Dendrobium (najprawdopodobniej Yamamoto). Dostałam je po przeprowadzce od mamy z poleceniem podlewania co 4-5 dni minimalnie. Wcześniej nie interesowałam się co to za gatunek, bo rosły pięknie i bezproblemowo kwitły przez lipiec i sierpień. Niedawno niektóre pseudobulwy pogubiły liście, co trochę mnie zmartwiło, ale po lekturze wiem, że to nic złego. Natomiast nurtuje mnie co innego - boje się, że mają za wilgotno i wiem na pewno, że mają złe podłoże. Rosną w zwykłej ziemi kwiatowej - na dole a na górze jest ziemia zmieszana z korą i chipsami (chyba). Czy powinnam je teraz przesadzić? Jeden ze storczyków wypuścił na pseudobulwach około 6-7 keiki i wypuszcza pęd z ziemi, drugi ma kilka nowych przyrostów z ziemi i ze 2 keiki. Czy to dobra pora na przesadzanie ich?
Co z tymi keiki jak je przesadzić i kiedy? Czy powinnam zasadzać każdego osobno? czy raczej po dwa, trzy razem? Jakie podłoże jest dla nich najlepsze? czy sama kora, czy na dnie ma być keramzyt?
Oto moje Dendrobia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Poza tym mam jeszcze 3 storczyki Phalaenopsis hybrydy.
No i tutaj tez problemy, niestety

Po pierwsze w jednym z nich zaczął żółknąć liść mimo tego, że raczej nie jest przelany, a nawet idzie mu świeży pęd, reszta liści. zdjęcia delikwenta
Obrazek
Obrazek
i korzenie wilgotne, bo 2 dni temu podlewany
Obrazek

Kolejny storczyk mocno wychodzący z doniczki, chyba do przesadzenia, jak już przekwitnie? Ma na jednym liściu jakby poparzenie, liść jest dalej jędrny i wygląda na zdrowy.?

Obrazek
Obrazek
tu widać chory liść
Obrazek



No i ostatni egzemplarz, też wychodzi z doniczki (do przesadzenia??) chyba go przelałam :oops:

Bo coś złego dzieje się z korzeniami - lekko żółkną, nie wiem co robić?? Jak najszybciej, wyjąć z doniczki do wysuszenia?? przesadzać?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Proszę o pomoc w sprawie Dendrobium i Phalaenopsis

Post »

Poczytaj dokładnie, jest tu mniej więcej wszystko http://www.roslin-menazeria.net/1267,28 ... amoto.html
Od siebie dodam, że stanowczo zbyt często podlewasz. Keiki możesz odciąć i usamodzielnić dopiero, gdy będą miały 5-7 korzeni długości ok. 8 cm, inaczej ci padną.
jeanne76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2013, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Proszę o pomoc w sprawie Dendrobium i Phalaenopsis

Post »

Całą informację z tego linku już wcześniej przeczytałam.
Zależy mi po prostu na radzie osoby doświadczonej, czy powinnam w tej chwili przesadzać Dendrobia do właściwego podłoża, bo niestety rosną w ziemi.
No i cały czas nie mogę przestać myśleć o tym przelanym storczyku Phalaenopsis, chyba jednak przesadzę, pooglądam korzenie i w razie gdy dzieje się coś złego. Tylko jeszcze nigdy nie przesadzałam storczyków i się boję, czy sobie poradzę.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Proszę o pomoc w sprawie Dendrobium i Phalaenopsis

Post »

Nie masz co się bać przesadzania storczyków. Sadzisz tak jak inne kwiaty tylko w odpowiednią ziemię do storczyków. Przesadź falki do większych doniczek. Przy okazji zobacz jak wyglądają korzenie, jeśli są uszkodzone to od razu usuń i zasyp cynamonem. Tak samo zrób z dendrobium. Powodzenia
jeanne76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2013, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Proszę o pomoc w sprawie Dendrobium i Phalaenopsis

Post »

Dendrobia pozostawiłam jak były i pielęgnuję najlepiej jak potrafię, żeby keiki dojrzały. Tylko dalej nie wiem, czy te dzieci zasadzać każde samodzielnie, czy zrobić grupki.

Wysłałam męża po podłoże do storczyków i kupił w castoramie - niestety to kora drobna pomieszana z torfem, to raczej nie jest dobre??
Wybrałam większe kawałki kory, tą starą korę z przesadzanych storczyków sparzyłam w piekarniku i przesadziłam.

Napiszcie proszę co powinno mieć w składzie dobre podłoże do Phalaenopsis ?
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc w sprawie Dendrobium i Phalaenopsis

Post »

Witaj,

ja też mam storczyka, najprawdopodobniej Dendrobium - niestety też nie jest w najlepszym stanie.
Nie wiem co z nim zrobić, suchelec taki.

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc w sprawie Dendrobium i Phalaenopsis

Post »

Dla zrozumienia o co chodzi z uprawą proponuje najpierw zapoznać się z zasadami i warunkami dla tych roślin.
Porównać co powinny mieć ,a co im serwujecie pielęgnując.
Uprawę własną trzeba prowadzić zgodnie z wymaganiami roślin -np.dendrobia w okresie jesiennym muszą przechodzić okres
przesuszenia i o tym trzeba wiedzieć.Ale by nie było zdziwienia i wyłącznie " suchelca".. to jeszcze powinien mieć zafundowane zimno.
Niestety ,ten łyk wiedzy jest konieczny przewodnik
aby uprawiać storczyki ,trzeba je chcieć zrozumieć.

Nie można toczyć w nieskończoność dyskusji o tym samym...-tematy w sekcji już były przerabiane .
-jakie podłoże , jakie doniczki ,gdzie ciąć...itp..
A już zdziwienie budzi fakt porada przesadzenia do :roll: dużych doniczek,,,,czy przekonanie o przesadzaniu czegokolwiek w dowolnym dla siebie czasie.

Wszystko jest juz prawie opisane i w poszukiwaniach należy kierować się podobnymi tematami..
Radzę skorzystać z przeszukiwarki w naszej sekcji, - posty stają się nieregulaminowe.
... Zapytania należy więc ograniczyć wyłącznie do problemów niezrozumiałych i takich ,które nie są rozwiązane.
Zapewniam,ze większość jest.

Zamykam temat...do dalszej dyskusji - rozmówcom wskazuję poszukanie odpowiednich wątków tematycznych i bazy
informatycznej dla storczyków - ogólnodostępnej w sieci
.
moderator JOVANKA
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”