Czy warto ratowac?

April90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2013, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy warto ratowac?

Post »

Czy warto ratowac tego storczyka? Liscie masakra, korzenie uschły. To kwiat mojej mamy, niestety ona nie ma głowy do podlewania, a ze stał nie na widoku to ja tez go zaniedbałam, bo po prostu o nim zapomniałam... Własnie sie "podlewa" i zauwazyłam, ze przy ucietej łodydze cos tam rosnie mini mini - czy cos z tego w ogole bedzie ? Potraktowac go nawozem do kwiatow kwitnacych, czy raczej nie do poki jest w takim opłakanym stanie ? I jeśli tak, to w jaki sposob? Mam juz w butelce pomieszana wode z nawozem, tylko nie wiem ile wlac :/ Prosze o pomoc :)


A tu ten biedak:
Obrazek
Obrazek

-- 12 paź 2013, o 14:48 --

I juz wiem, ze zle zrobiłam ucinajac go nad trzecim oczkiem. Teraz wiem, ze sie ucina tylko uschniete łodygi, a zielone zostawia :D wczesniej wyczytałam inaczej
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Ratować!
Wypuszcza odrost więc nie jest tak bardzo źle, skoro roślinka postanowiła zakwitnąć.
Pewnie z czasem wypuści nowe liście, a te pomarszczone zgubi.
Podlewaj go z odżywką, raz w miesiącu samą wodą, żeby przepłukać korzenie i obserwuj czy nic złego się nie dzieje.

edit:
Tak, często piszą o tym trzecim oczku i jest to bez sensu. Obcinać należy tylko to co uschło, jeśli kwiat zdecyduje inaczej, to po prostu uschnie dalej do kolejnego oczka.
April90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2013, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy warto ratowac?

Post »

A mozesz mi cos wiecej powiedziec o tej odzywce? Jaka to ma byc odzywka, do storczykow to wiem, ale jakas firme konkretna polecasz i ile takie cos kosztuje?
Własnie byłam zdziwiona, ze wypuscił. Ja go obciełam dobre kilka miesiecy temu... Byłam pewna, ze nic tam nie wyjdzie. Własnie szłam sprawdzic, bo mi sie przypomniało o nim przy okazji robienia zdjec moim storczykow, czy padł juz całkiem - patrze a tam rosnie jakas malutka łodyzka :D Moze cos z niego bedzie - oby, bo szkoda kwiatka. Ale mamie juz go nie oddam, bo ona go znowu doprowadzi do takiego stanu hehe :D
Z tym obcinaniem nad 3 oczkiem, to ja w ogole nie wiedziałam dokładnie jak to zrobic, czy ciac na prosto, czy pod ukosem, nie miałam fachowych narzedzi, ciełam normalnymi wyparzonymi nozyczkami. A tu prosze - niespodzianka :D

Dziekuje bardzo za pomoc :)
Ostatnio zmieniony 12 paź 2013, o 23:22 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zbędny cytat-usunięto
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Ja używam najzwyklejszej odżywki z tesco za 10 złotych.
Z początku wlewałem nakrętkę na 1,5 litrową butelkę wody, teraz leję na oko.
Też obcinam zwykłymi nożyczkami i nie zastanawiałem się nigdy czy powinno być prosto czy na ukos. :)
Znawcą nie jestem. Pierwszego storczyka nabyłem zaledwie 3 lata temu. Ponieważ bardzo ładnie rozkwitał ponownie jakieś półtora roku temu zaczęły przybywać kolejne i teraz właśnie po kolei w większości kwitną ponownie lub wypuszczają nowe pędy. Wszystkiego się uczę metodą prób i błędów. ;)
April90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2013, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Ale to juz wiedze jakas masz :) na pewno wieksza niz ja. A powiedz mi jeszcze tylko co z tymi korzonkami obeschnietymi? Powinno sie je jakos obcinac ? Czy zostawiasz je?
Ostatnio zmieniony 12 paź 2013, o 23:23 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zbędny cytat-usunięto
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Nie wycinałem jak dotąd korzeni, chyba, że się same odłamały albo odpadły.
April90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2013, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Bardzo Ci dziekuje za pomoc :)
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Do storczyków nie nadaje się pierwszy lepszy nawóz a tym bardziej w stężeniu na oko. Dla tych kwiatów są specjalne nawozy, ja podlewam w stężeniu o połowę mniejszym niż podane na etykiecie, inaczej popali się korzenie. Z tego co widzę, to warto falka ratować, bardzo chce żyć a i te korzenie najgorzej nie wyglądają.
April90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2013, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Tzn. w tej butelce mam nawoz dla roslin kwitnacych i jest w prawidłowym stezeniu - tyle ile na etykiecie napisane, ale mowisz, ze mam nie podlewac tym? W takim razie kupie te odzywke. A mozesz mi napisac jakiej Ty uzywasz ?

-- 12 paź 2013, o 17:18 --

Chyba, ze to nie był komentarz do mnie :D
Ostatnio zmieniony 12 paź 2013, o 23:24 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zbędny cytat-usunięto
Awatar użytkownika
wodnik63
100p
100p
Posty: 197
Od: 30 paź 2010, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy warto ratowac?

Post »

April ratuj go, wcale nie wygląda tak źle. Kupiłam kiedyś jednego biedaka z przeceny do reanimacji, zostały mu tylko dwa liście, a potem zaatakował grzyb i zgnił środek. Widok był żałosny. Zapodałam chemie w pałeczkach i troskliwe dbanie. Przy każdym podlewaniu zastanawiałam się, czy już wyrzucić czy dać jeszcze szansę. Wypuszczał coraz więcej korzeni i tylko po tym korzeniach (początkowo był 1!!!) widziałam, że żyje. Minęło wprawdzie trochę czasu, ale tydzień temu patrzę, a ten gówniarz wypuścił z boku dwa nowe czubki! I jak tu nie ratować? Mam tez drugiego takiego, tez nie ma czubka i tylko dwa liście, za to korzonki coraz ładniej się, wiem, że będzie żył, to tylko kwestia czasu :) Życzę wytrwałości, na pewno się opłaci :uszy . A wyrzucić zawsze zdążysz.
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Bianka16 pisze:Do storczyków nie nadaje się pierwszy lepszy nawóz a tym bardziej w stężeniu na oko. Dla tych kwiatów są specjalne nawozy, ja podlewam w stężeniu o połowę mniejszym niż podane na etykiecie, inaczej popali się korzenie. Z tego co widzę, to warto falka ratować, bardzo chce żyć a i te korzenie najgorzej nie wyglądają.
Miałem na myśli nawóz do storczyków z tesco, nie jakiś ogólny do roślin. Wydawało mi się to oczywiste. :)
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Ja bym sprawdziła co się dzieje w doniczce.Czyli obcieła wszystkie suche i zgniłe korzenie,zasypała węglem lub cynamonem i dała świeże (nowe) podłoże do storczy.
Z nawozów polecam Biohumus i Biopon-sama ich używam i jest ok.
A co do ratowania-zawsze jest sens i nie warto się zastanawiać nad tym.Póki widać,ze roślina żyje i ma chęci do dalszego egzystowania to nie ma co wyrzucać.
April90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2013, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy warto ratowac?

Post »

Kurcze nie wiem czy sie będę umiała w tym odnalezc, bo jak dotad to "ziemie" zmieniałam tylko kaktusom hehe. A powiedz mi, jaka role pełni cynamon? Bo gdzies własnie tez o tym czytałam, ale nie doczytałam o co chodziło. Nawoz mam Biohumus do kwiatow kwitnacych, to bedzie ok czy kupic jakis specjalistyczny do storczykow? Dziekuje za odpowiedz :)
Ostatnio zmieniony 12 paź 2013, o 23:25 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zbędny cytat-usunięto
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”