Dziwny kolor korzeni storczyka

Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

To zapewne glony, powstają gdy mają ciepłe i jasne warunki. Kieruj się ciężkością doniczki albo drewnianym patyczkiem jeśli masz problem z wyczuciem, kiedy storczyka powinieneś podlać.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Borg- zdjęcie jest mocno niewyraźne. Dla mnie to trochę wygląda jakby korzenie były pokryte glonami i, niestety nie żywe- sprawiają wrażenie płaskich/wklęsłych.

Pokaż nam, proszę wyraźniejsze zdjęcia :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Baryczka pisze:sprawiają wrażenie płaskich/wklęsłych
To może być w sumie efekt 3 tygodniowej "posuchy" :wink: Najlepiej byłoby storczyka napoić i zrobić fotkę korzeni po namoczeniu. Będzie wiadomo czy "nasiąknęły" wodą czy nie.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Ale Aniu, zielone od glonów nie zmienią koloru. Przynajmniej u mnie tak jest!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

wiem Kamilo, ale będę jędrniejsze jeśli są żywe, po prostu nie będą takie pomarszczone i wciągnięte. Jeśli są martwe to po napojeniu zostaną już takie.. tak mi się wydaje :) U mnie niektóre korzonki też się tak wciągają gdy zbyt długo ich nie podlewam, ale później wyglądają normalnie. No a z glonem na korzeniach raczej niewiele można zrobić.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Glony jedynie zwalczy grisept. Wiem, że tym preparatem dziewczyny walczyły z glonami na kozeniach wand.

U mnie korzenie się nie "wklęsają", więc nie wiem ;)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Poniżej zdjecia zrobione przed chwilą, około tygodnia od ostatniego podlewania.
Jak przyjdzie pora podlewania to zrobię kolejne zdjęcia.

1:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No ale właśnie do tego zmierzałem. Co ewentualnie zrobić z tymi glonami i czy to w ogóle w jakikolwiek sposób roślinie przeszkadza?
Nr 2, mimo, że korzenie zrobiły się takie ciemne cały czas wypuszcza nowe liście i właśnie przekwita po 3 miesiącach z pięknymi kwiatami (pierwszy otworzył się 23go czerwca), a w ogólnym rozrachunku ten storczyk kwitnie po raz czwarty (to mój pierworodny).
Nr 1 natomiast miał takie ciemne korzenie od samego początku. Obecnie wypuszcza z boku coś takiego, co chyba jest nowym stożkiem wzrostu:
Obrazek

ze względu na to, że nie ma gdzie wypuszczać nowych liści gdyż wypuścił pęd kwiatowy ze środka:
Obrazek
Tak przynajmniej mi się wydaje, że to jest przyczyną.

Ten storczyk ma też taki dziwny liść, który wypuścił z pędu kwiatowego. Pierwszy raz widziałem coś takiego:
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Ten "nowy stożek wzrostu" to basal keiki i pod tym hasłem znajdziesz więcej informacji w wyszukiwarce :) Co do glonów, to Kamila Ci już odpowiedziała, w jaki sposób dziewczyny z nimi walczyły. Pęd ze stożka wzrostu często nazywany jest "pędem z chorągiewką", bo ma taki charakterystyczny listek właśnie :) Masz rację co do tego, że storczyk nie ma już miejsca na wypuszczanie nowych listków poprzez ten pęd, dlatego postarał się o dzidziusia :)

P.S. Niektóre z tych storczyków już bym podlała ;:131
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

A to zaraz nadrobię zaległości co do keiki. Myślałem, że storczyki wypuszczają keiki tylko na pędach.
Tak widze właśnie, że pojawiła się odpowiedź co do glonów kiedy pisałem posta. Dziękuję.

To są dwa storczyki - zdjęcia zrobione z trzech stron doniczki. Będą podlewane w tym tygodniu. ;)
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Podlej je, jak Ania mówi- na moje korzenie sa podsuszone. Jeśli to dla Ciebie nie problem, to namocz na kilka godz. i pokaz fotki takich "napitych". Zobaczymy czy korzenie się odkształcą i będą wypukłe.

Ale ogólnie widzę, że liścia są w dobrym stanie- wcale nie pomarszczone, co mogłaby oznaczać kiepski system korzeniowy. Może te wklęśnięcia to tylko efekt za rzadkiego podlewania?

Borg- basal keiki, to keiki- "dziecko" bazowe. Wyrasta u podstawy rośliny lub między liśćmi.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

No właśnie ja im celowo zrobiłem "odwyk" od wody, bo bałem sie, że może te korzenie się takie zrobiły z powodu zbyt częstego podlewania.
Jutro namoczę i wrzucę zdjęcia, ale na pewno na aż kilka godzin? Od zawsze podlewam je przez wstawianie do wody na 20-30 minut, zwykle co tydzień, półtora. Ostatnio rzadziej z racji powyższego. Raz w miesiącu czystą wodą, aby przepłukać korzenie, pozostałe z małą dawką odżywki.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Po podlaniu korzenie wyglądają jak poniżej, wydaje mi się, że ok:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Skoro roślinki ładnie rosną, kwitną i wypuszczają nowe liście i keiki to czy jest sens próbować walczyc z tymi glonami, czy raczej zostawić tak jak jest? Tak naprawdę jedyne utrudnienie to, że nie widać na pierwszy rzut oka czy kwiaty należy podlać, ale to nie jest jakiś straszny problem. Chyba, ze te glony mogą powodować jakieś inne nieprzyjemności?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Nic bym z glonami nie robiła, bo nie masz ich dużo :) Czasem pojawiają się bardzo licznie, nie tylko na korzeniach ale i na ściankach doniczek a zbyt duża ich ilość może niepotrzebnie zatrzymywać wilgoć na dłużej a przy tym odcinają korzonki od dostępu światła. U Ciebie nie ma tego ryzyka :) Zostawiłabym wszystko tak jak jest a glonami możesz się zająć przy okazji przesadzania za rok :wink: Zrobisz przy okazji porządek z tymi korzonkami, które poumierały, są wysuszone lub podgnite :) ale to tylko moje zdanie, co ja bym zrobiła..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”