Keiki na dendrobium nobile

ODPOWIEDZ
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki Dendrobium Nobile na odciętym pędzie

Post »

Wcześniej czy później musisz oddzielić keiki od pędu. Pęd zacznie gnić ( a przy okazji może to spotkać keiki).
Alicja 26
100p
100p
Posty: 123
Od: 1 wrz 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

Zaryzykowałam i posadziłam moje keiki do doniczek. Tego z kwiatkiem oddzieliłam od pędu a drugi powędrował do doniczki z kawałkiem pędu na którym rósł. Mam nadzieję że przeżyją. Każda rada odnośnie moich maluchów mile widziana
Obrazek

Obrazek
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

Na swoim dendrobium naliczyłam ze 6 sztuk keiki, w stanie do oddzielenia od rośliny matecznej. Pytanie brzmi: w jakie podłoże posadzić te sadzonki?
Asia
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

A co zrobić ze storczykiem po oddzieleniu keiki,zostaje taki goły i nie wygląda atrakcyjnie.
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

Jeśli jest żywy, ma dobre korzenie, to podlewaj i nawóź jak każdego innego storczyka, powinien puścić od dołu nowe pseudobulwy. Najwyżej postaw w takim miejscu, że by Cię nie kusiło ewentualne wyrzucenie delikwenta na śmietnik :D
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

Tak zrobię.Dzięki. ;:138
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

Jak Ci puści od dołu nowe pseudobulwy i one urosną, zakwitną i od nich zaczną rosnąć nowe młode, to te brzydkie, stare odetnij i wyrzuć, lub spróbuj zrobić z nich keiki, np. w starym akwarium, czy terrarium, na mchu, czy keramzycie. Ale generalnie, a mówię to z własnego doświadczenia, nie spiesz się z wycinaniem, najlepiej jak jest dobra "zastępowalność" pokoleń :D Niech oddadzą wszystko, co mają młodym i dopiero wtedy wyślij je do krainy wiecznych kwitnień ;:108
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

ok :wit
Alicja 26
100p
100p
Posty: 123
Od: 1 wrz 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

A ja tak ulokowałam keiki Dendrobium Berry Oda. Chciałabym żeby oplątało korzonkami kawałek drewna :D


Obrazek
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

Obrazek

Kochani, pomóżcie.

Dostałam tego storczyka w lutym. Kwitł mocno. Nie przezimowałam go, bo nie wiedziałam jak. Teraz wyrosło z niego bardzo dużo keiki - na łodygach i od ziemi (nie wiem, czy to nowe bulwy, czy też keiki). Co z nim robić dalej?
W jakie podłoże wsadzić nowe roślinki i co z matką zrobić? Czy mam szanse na kwiaty gdy skończy się lato?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

Nie i nie.
Tzn. nie usuwaj na razie matki, bo młode mają jeszcze zbyt słaby system korzeniowy i czerpią z niej substancje odżywcze.
Na kwitnienie w tym roku raczej nie masz co liczyć, a dopiero gdzieś po około minimum 1,5 roku - 2 lata. Czasami ciut wcześniej, czasami później.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Oprócz keiki od dołu wyrosły 2 nowe łodygi i mam nadzieję, że jest to prawidłowe.


Obrazek

Czyli później, gdy keiki podrosną, można je odciąć i posadzić oddzielnie, a matkę i te nowe łodygi zostawić, tak?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki na dendrobium nobile

Post »

Tak i tak.
Dendrobium wypuszcza z ziemi nowe psb (pseudobulwy), więc jest to jak najbardziej normalne.
Tak, jak keiki podrośnie oddzielasz od matki i sadzisz osobno - jest o tym wcześniej napisane przecież w wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”