Keiki na dendrobium nobile

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Keiki na dendrobium nobile

Post »

Dziś odkryłam, że moje dendrobium nobile znacznie się rozrasta.
Wypuściło też keiki. Ma ono 4 cm i całkiem całkiem korzonki.

Obrazek

Co z nim zrobić?
Pozwolić mu rosnąć na starej pseudobulwie czy może od razu odciąć i zasadzić do nowej doniczki?
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

jeszcze jest za małe, by go odciąć. Poczekaj, aż podrośnie i korzonki się wydłużą.
Awatar użytkownika
skatla
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 20:59
Lokalizacja: Kutno

Post »

Nie spiesz się, nie przejmuj się. Wpadłeś tu tylko z krótką wizytą, przystawaj więc i wąchaj kwiaty.
Walter Hagen
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Witaj Agatko :D ! Poczekaj jeszcze troszkę, aby korzonki byłu odrobine dłuższe, a listek wykształcił sie prawidłowo. Jeżeli korzonki będą miały około 5 cm, to wtedy weź się za ciachanie lub urywanie. Osobiście polecam posadzić w sphagnum, w jak najmniejszej doniczce. Sama posiadam właśnie tak posadzone keiki Dendrobium nobile, ale oczywiście posadzisz w tym, w czym będziesz uważała lub bardziej w tym, co u ciebie się sprawdza.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Zatem tak wygląda moje małe Dendrobium nobile. Kiedy je dostałam miało może około 10 cm. Teraz po 3,5 miesiącu bardziej poszło w listki i chyba w korzonki. To co wystaje z doniczki ma więcej niż 20 cm.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

a gdzie kupiłaś sphagnum??Jest dostępne w sklepach ogrodniczych ,czy tylko orchisklepik.To twoje dendrobium wygląda bardzo ładnie widać ,że jest zdrowe.
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Tak jak radzicie, poczekam aż moje maleństwo podrośnie. Później będzie "ciach" i do nowej doniczki :D

Pozdrawiam
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

Mam podobnego storczyka który aktualnie będzie drugi raz w tym roku kwitł. Na tych starych pseudobulwach, z wcześniejszego kwitnienia nie ma liści, uschły i opadły. Czy mam zostawić te stare pseudobulwy nawet są chyba w ładnycm stanie?? Czy mogę spodziewać sie na nich keiki?? Nic na razie na to nie wskazuje, ale chciała bym keiki, a nie chcę osłabiać rośliny karmieniem pseudobuw, które może nei są mu potrzebne...
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Micka poczytaj inne posty. Wszędzie piszemy, bez względu na rodzaj storczyka, aby nie usuwać starych pseudobulw. Stanowią one magazyn niezbędnych substancji dla nowych przyrostów, z czasem pomarszczą się i skurczą. Jeżeli nic się nie dzieje, zostaw je w spokoju, a usuń dopiero np. przy okazji przesadzania rośliny w nastepnym okresie wegetacji.
Niestety nie umiem ci odpowiedzieć, co zrobić, aby roślina wydała keiki. Ona sama o tym decydyje. Są gatunki, które częściej je wydają i takie, którym zdarza się to rzadko. Są też zdania, że pokazanie sie keiki na roślinie, to efekt jej złego prowadzenia.
Natomiast jeżeli chodzi ci o Dendrobium, ma ono tą urodę, że często z bezlistnych pseudobulw wyrastaja piękne kwiaty, ot takie patyczaki :D
Awatar użytkownika
szajan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 2 wrz 2008, o 23:16
Lokalizacja: Mysłowice

Dendrobium uratowane -keiki po zasuszeniu

Post »

Jestem początkujacy w opiekowaniu sie storczykami, egzemplarz który wam pokazuje nie miał lekkiego życia ze mną, stracił wszystkie liscie i zaczął usychac ( kaloryfer, przeciągi i pełna osłonka wody w ktorej stał storczyk). Chcąc go ratowac przesadziłem do keramzytu i zapomniałem o min, stał miedzy kwiatami prawie pół roku, aż tu nagle ....
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Właściwie, to maluchy można by już usamodzielnić. Tylko jak to zrobić, jak one oplotły korzonkami mamuśkę? Hm....
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ja bym sięz keików na Dendrobium tak nie cieszyła, bo gdzieś słyszałam lub czytałam, że D. puszcza keiki gdy ma złe warunki... moje (zwłaszcza d.nobile) puszczały bardzo często - było im u mnie bardzo źle. jeden to nawet miał więcej keiki niż liści.
Awatar użytkownika
szajan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 2 wrz 2008, o 23:16
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Jak już trafiło mi sie takie przedszkole myśle żeby zrobić eksperyment i zostawic to tak jak jest. jeśli wszystko bedzie dobrze to powinna być ładna storczykowa dżungla :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”