Podpora do storczyków

Awatar użytkownika
Alice 12
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 7 lip 2013, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Holandia

Podpora do storczyków

Post »

Witam, nie moge znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego paproć drzewiasta jest najlepsza do storczyków?
Może tutaj mi ktoś pomoże?
Pozdrawiam Alicja.
Sprzedam storczyki!
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=70001" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dlaczego paproc drzewiast do storczykow?

Post »

w jakim sensie najlepsza? jako podłoże? Pierwsze słyszę.. przeczytałaś, że jest najlepsza i nie było uzasadnienia dlaczego? Ja w ogóle o takiej paproci nie słyszałam ;:218
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dlaczego paproc drzewiast do storczykow?

Post »

Joachim Erfkamp w swojej książce pod tytułem "Storczyki w mieszkaniu" pisze tak: paprocie i cibora skutecznie zwiększają wilgotność powietrza. Kaktusy z rodzaju rypsalis ( Rhipsalis ), oplątwy i bromelie również w naturze rosną razem ze storczykami.
Awatar użytkownika
Alice 12
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 7 lip 2013, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Dlaczego paproc drzewiast do storczykow?

Post »

Dlaczego paproć drzewiasta? Dlatego że gdy czytam książ w j. holenderskim wszędzie piszą, że korek z paproci drzewiastej jest najlepszy :D Ale nie chcą opisać dlaczego, tak po prostu jest i tyle :evil:
Pozdrawiam Alicja.
Sprzedam storczyki!
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=70001" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dlaczego paproc drzewiast do storczykow?

Post »

Nie wiedziałam o co Ci w ogóle chodzi Alice bo nie podałaś w jakim celu chcesz ją wykorzystać, teraz wiem, ze jako pień ;) Myślałam, ze jako domieszkę do podłoża i zdziwiłam się, bo nic o takim komponencie nie słyszałam. Natomiast jako pień nie pomogę, bo nie mam w tym doświadczenia ;:224
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego paproc drzewiast do storczykow?

Post »

Kłodzina paproci drzewiastej ma chcrakterystyczną strukturę. kłodzinę tworzą martwe osadki liści, czyli ogonki lisciowe, dodatkowo opatrzone w łuski, włoski. Często chropowate. Jest tam sporo miejsca na korzenie czepne, powietrzne oraz dla zbierajacej się wilgoci. Dlatego właśnie kłodziny paproci sa stosowane do uprawy bromelii, storczyów, epiphyllum, innych tropikalnych pnączy, paproci. Ogólnie epifitów.

Na jednej kłodzinie mozesz posadzic wiele roslin, to jest własnie zaletą takiej mega podkładki :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Podpora do storczyków

Post »

Jakie podpórki polecacie do storczyków, czy te ładne ozdobne plastikowe są dobre, czy lepiej zwykłe drewniane paliki ?
Jest jakaś różnica jakiej podpórki użyjemy ?
Zaciekawiona.. ;:131
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podpora do storczyków

Post »

Chodzi Tobie o podporkę pod pęd kwiatowy?
Nie tylko nie ma znaczenia, czy drewniana czy plastikowa ale tak naprawdę taka podpórka nie jest specjalnie potrzebna.Jak masz solidny pęd kwiatowy, a takie ma wiele egzemplarzy to da on radę bez podpórki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Podpora do storczyków

Post »

Tak właśnie pod pęd. Zdaje sobie sprawę, że nie trzeba, ale takie bez podpórki przekrzywiają się, zwisają, a mi wizualnie podobają się takie bardziej sterczące do góry. :wink:

To mówisz, że nie ma różnicy.. Dzięki.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Podpora do storczyków

Post »

Ja aktualnie próbuje pierwszy raz bez podpórki w dwóch przypadkach. Zobaczymy co będzie, bo jeden pęd będzie gruby a drugi raczej nie. Zobaczymy jaki będzie efekt końcowy :?:
alix38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 kwie 2019, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podpieranie ciężkich liści u storczyka

Post »

Dzień dobry, witam forumowiczów. Jestem tu nowa i nie widziałam takiego wątku. Chciałabym prosić doświadzonych hodowców o poradę. Mój najstarczy storczyk mocno się wygiął w jedną stronę - zapewne przeciążony - dużo ciężkich, zdrowych liści. Jakiś czas temu odwróciłam go od światła i zaczął się równoważyć, jednak boję się, że w końcu się złamie - choć może go nie doceniam... Czy macie jakieś sprawdzone rady, jak go doprowadzić do bezpiecznego stanu? To mój staruszek i nie chciałabym, żeby coś mu się stało.. Ponadto, nie wiem, jak go przesadzić - na szczęście ma dużą doniczkę, ale nie wiem, jak go "wyprostować" bo korzenie też są dopasowane do tego dziwnego ułożenia..
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podpora do storczyków

Post »

Muszę przyznać na samym wstępie że bardzo ładny egzemplarz i obfite kwitnienie.
Natomiast jeśli chodzi o podparcie, w naturze storczyki rosną m.in. w koronach drzew i wspinają się po pniu. W związku z tym możesz pomyśleć coś w tym kierunku. Można użyć takiego samego patyka, jak do pędów kwiatowych, albo lepiej podczas przesadzania użyć niskiego palika kokosowego i do niego przywiązać storczyka. Dobrze byłoby jednak doniczkę wtedy wsadzić do większej rozmiarowo ceramicznej osłonki, żeby storczyk się mimo wszystko nie przewrócił.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Witam,

Czas odświeżyć trochę wątek :tan

Od jakiegoś czasu obserwuję trend, żeby Sphagnum wykorzystywać do tworzenia palików dla epifitów.
Sam zabieram się do stworzenia kilku, czekam na materiały.
Chętnie wysłucham Waszych doświadczeń jeżeli już jakieś macie.
Jak nie to polecam zapoznać się z tematem, zaczynając na YT od np. "Sydney Plant Guy"
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”