Miniaturka phalaenopsis - uprawa

Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Bianka16,
-sądzę,ze o storczykach i ich urodzie nie warto rozpoczynać rozmowy,zwłaszcza z przygodnymi paniami w sklepie.
Wiele osób koncentruje się wyłącznie na tym co zna i faktycznie ogranicza zakres zainteresowania do falenopsisów .Handel funduje w pełnej krasie wybór jak na festiwalu.
Inne istnieją i wcale nie mniejszy wybór kolorów i kształtów sobą prezentują.
To co my wybierzemy ;:108 na pewno jest tego warte i ucieszy.
Dziwna rzecz. :;230 . to wcale nie my kupujemy storczyki - to wiem :D z autopsji.
Nie jeden raz przekonałam się ,ze inny miałam zamiar ...a z innym storczykiem wracałam z zakupów.
Więc :roll: urok rzucany na kupującego jest zapewne sprawką naszych zachowań i wyboru tej a nie innej rośliny.

Moja Degarmoara była zawsze gwiazdą na naszych wystawach przez 4 lata od 2005 roku.
Jest dobrą krzyżówką, o przepięknych wielkich i trwałych kwiatach.
Może dać wiele zadowolenia.I Tego życzę.

Degarmoara
Obrazek

Pozdrawiam, powodzenia życzę
- JOVANKA
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Na moim oknie zakwitł taki storczyk, niestety nie pachnie (albo ja nie czuję)
Obrazek
Czy to międzyrodzajowa hybryda czy ma jakąś konkretną nazwę?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Witaj Bianka , pytasz....
Czy to międzyrodzajowa hybryda czy ma jakąś konkretną nazwę?
Jak nie ma metki hodowcy to nie ma nazwy.
Ale jest to Wilsonara - hybryda....
najbardziej podobna do x Wilsonara 'Tiger Brew',ale sa inne w tym typie....
Sa to "intergeneric hybrid" - hybrydy miedzyrodzajowe z udziałem ..Cochlioda, Odontoglossum i Oncidium.
Najczęściej ...mieszczące sie w ogólnej nazwie handlowej c a m b r i a.
Wzór tygrysi ... :D jest tropem do poszukiwań wśród oncidiowatych -polecam przejrzeć zasoby goo...le.
Uprawiać należy w troszkę chłodniejszych warunkach z uwagi na udział Odontoglossum .

Na ten temat są wskazówki i dyskusje na naszym form.
-inne, bazowe i przydatne informacje są np.---> TUTAJ

Życzę powodzenia w uprawie
JOVANKA
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Kiedy kupowałam tego storczyka, widniała w jego opisie nazwa Hansueli Isler, na doniczce pisakiem także ta sama była umieszczona, niestety nie pachnie więc to mnie zastanowiło i coś w ten opis zwątpiłam. Jovanka, dziękuję za link, niestety nie mogę go otworzyć, nawet gdy go skopiowałam :?
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Opis był prawidłowy, to jest Odontoglossum Hansueli Isler. I zgadza się, nie pachnie.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Ale,ale...
To ,ze było opisane pisakiem na doniczce,że jest ...Hansueli Isler o niczym nie świadczy.
Równie dobrze można napisać "czerwony kapturek'
Znane są "numery" dowolne nadawania nazw,wprowadzania tak oznakowanych storczyków na aukcje itp.Jest to celowy zabieg wprowadzania w błąd .Z nazwą łatwiej sprzedać :D

Również...nie jest naszym zamiarem by tworzyć w sekcji sztuczne spory w zakresie identyfikacji .Polegając na ustalaniu podobieństwa wg zdjęcia.
Tego sie nie robi.I tyle.
Powtarzam po wielokroć na forum...- nie ma metki hodowcy/producenta więc nie ma nazwy.

Ze swej strony mogę tylko przypuszczać ,ze ta krzyżówka nie występuje już w handlu; nie spotkałam jej od dłuższego czasu.Ja miałam ją w 2003-2004r.
/zdjęcie postaram się wkleić tez dla porównania/

Obecnie...są inne kombinacje mieszańców w dawnej grupie "oncidiowatych" hybryd międzyrodzajowych .
Do niej należy również Wilsonara;występująca dzisiaj w handlu.
Obydwa storczyki wg nazw/Odontocidium i Wilsonara / należą do jednej grupy handlowej cambria ...i tyle, i kropka
A wymagania znajdują sie tutaj---> zakładka po prawej cambria

Lubię ten cytat kolegi...i polecam wszystkim......
To , że storczyk wyglądający jak określony gatunek czy odmianę nie świadczy o tym,ze nim jest .
Nigdy nie ma pewności, czy producent nie skrzyżował podobnej rośliny jeszcze z czymś innym (na przykład w celu ominięcia opłat licencyjnych).
Kończąc, proszę o nie wywoływanie sztucznych sporów w sprawie identyfikacji i tak kategorycznych stwierdzeń jak tu:
Borg pisze:Opis był prawidłowy, to jest Odontoglossum Hansueli Isler. I zgadza się, nie pachnie.

-nawet gdyby Borg :;230 sam opisał na doniczce, a identyfikacji dokonał z podobieństwa zdjęć
to i tak nijak się ma do prawdy... i zasad identyfikacji'
-ehhh....do dyskusji nawet w takim temacie ,potrzeba więcej mieć praktyki i wiedzy i wyczucia....

Takie "przepychanki "spowodują to ,ze w ogóle identyfikacją nie będziemy się zajmować w sekcji..
Na polemiki nie ma czasu, ani też potrzeby udowadniać" kto ma więcej racji lub jej nie ma.".

Dyskusję /dla tego zapytania Bianki/ uważam za zamkniętą.

Pozdrawiam,
:;230 zidentyfikowana JOVANKA.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Jovanka,tak się składa, że akurat mam identycznego storczyka zakupionego od hodowcy. Stąd owa pewność co do identyfikacji.
Występuje też on nadal w handlu, zakupiłem go niecały rok temu i jeszcze kilka razy później widziałem w sprzedaży.
I oczywiście, że nawet kiedy mamy metkę zawsze jest jakaś szansa, że sprzedający coś namieszał, ale nie popadajmy w paranoję.
Awatar użytkownika
flicka_
100p
100p
Posty: 136
Od: 15 lip 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Witam, kupiłam dzisiaj w sklepie przecenioną, nienazwaną orchidee. Kiedy ją zobaczyłam przed oczami pojawiła mi się jedna botaniczna odmiana, niestety nazwy nie pamietam. Najpewniej jednak jest to zwykłą hybryda, jednak wolałabym się upewnić. W związku z tym moje pytanie, czy ktoś identyfikuje te roślinę? Nie będę od razu przypisywała tej roślinie nazwy, zgodnie z tym co napisała Jovanka, po prostu jestem ciekawa czy dobrze kojarzę;)
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Witaj ficka_

Twój storczyk nie jest botanicznym ani zwykłą hybrydą.
Uważam, ze jest niezwykły skoro wpadł Ci w oko.
I to ma cieszyć... a nie metryka - zapewniam ..to jest :D zdrowsze podejście .

Oczywiście ...nazwy nie nadamy .
Można jedynie przypuszczać o...- i pobawić się :lol: ...
Może jest z linii ?...miniatur podobnych,jak :
-inna czerwona miniatura T U T A J
na zdjęciu jest
Phal. Towkay Bunga Bunga (Eurekas Garnet 'Red Giant' x corningiana 'Fernbrook' AM/AOS)
/Towkay Bunga Bunga pochodzi od nazwy nadanej w Borneo - w tłumaczeniu :lol: oznacza "Big Boss z kwiatami"/

Obecna linia miniaturyzacji daje nam krzyżówki ciekawe, ale ..wcale nie tak łatwe w uprawie , zważywszy ich pokrewieństwo do trudniejszych rodziców w niektórych przypadkach..np.tak, jak w Phal Towkay...

Można tylko sądzić ,ze miniatury na naszym rynku mogą mieć podobny rodowód .
-uzyskanie określonej pigmentacji nigdy nie jest przypadkiem... a, czerwieni dość trudne. Stąd, bywa ...dość skomplikowany rodowód.
Sądzę też ,ze w składzie jest właśnie wkład Phal.corningiana więc , trzeba uwzględniać przy własnej uprawie ten stopień trudności..a, o warunkach uprawy można znaleźć informacje w sieci.


Chcąc wyróżniać swojego storczyka możesz spokojnie posługiwać się określeniem mini phal red.... :lol:
i nikt się nie pogniewa.
Na pewno, nie używamy bunga-bunga... ponieważ w " naszym świecie" ma inne :wit znaczenie , niż "kwiat-kwiat."
Przenoszenie i posługiwanie się egzotycznymi nazwami z krajów pochodzenia rośliny ... zawsze wymaga ostrożności,aby nie popełniać gafy.... :lol:
To uwaga na przyszłość...... .

Pozdrawiam JOVANKA.
-dużo treści powstało :roll: ... jednak sądzę,ze wpisze się na stałe taka :wink: " identyfikacja"edukacyjna .
Potrzebna dla rozpoznania warunków uprawy.
Awatar użytkownika
Karolina86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 lut 2013, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Witam, pozwolę sobie przyłączyć się do tematu i zapytać o mój nowy nabytek. Nie bardzo wiem jaka to odmiana, czy ktoś pomoże mojemu nowemu domownikowi ? :)


Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek
? ?
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Jest to hybryda phalaenopsis, czyli krzyżówka wielu gatunków phalaenopsisów.
Trafił Ci się peloric czyli zmutowana wersja rośliny cechująca się zmienionym kształtem płatków bądź innymi "oryginalnymi" cechami.
Nie wyjaśniłem tego zbyt naukowo, ale ogólny zarys już znasz :)
Awatar użytkownika
Calpurnia
200p
200p
Posty: 320
Od: 5 sie 2011, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

Witam. Koleżanka poprosiła mnie o kupno storczyka na prezent, ale nie odebrała go na czas i teraz tak u mnie bidak stoi. Chyba ostatecznie z nią zagadam, zeby mi go zostawiła, bo jest śliczny. Natomiast chciałabym przedtem wiedzieć, co to za odmiana. Chcę sprawdzić, czy może jest on trujący (dla ludzi i zwierząt). No i ponoć jest jakiś grzyb, który na nich rośnie i wywołuje alergię nie wiem, czy to tylko mit? Obrazek Obrazek
Obrazek
Ha en bra dag!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jaka to odmiana storczyka?

Post »

"Jest to hybryda phalaenopsis, czyli krzyżówka wielu gatunków phalaenopsisów." 2 posty wyżej. Jeśli chodzi o tego grzyba, jest to mikoryza czyli symbioza pomiędzy grzybem a storczykiem. Nie jest to trujący czy niebezpieczny grzyb.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”